close
Duvarları aşmak.

Büyük başarılara imza atmış insanların, kağıt kesiği niteliğinde bilinçaltında yatan acı ve sorumluluklar taşıdığını görebilirsiniz. Peki bunun başarı karşısındaki psikolojik karşılığı nedir? Sanırım mevcut koşullarımızın ya da şartların lehimize olması, aslında aleyhimize de olabilir.

Hiçbir sorumluluğumuzun olmadığı, çok ama çok rahat bir hayatın içinde sadece kilo vermek istediğinizi hayal edin. Bir şeylere karşı potansiyeliniz varsa, muhtemelen kullanım zamanınızı sürekli erteleyeceksiniz.

Peki ya biz o cenneti yakıp, cehenneme çevirmeye çalışırsak?

Belirli bir eylem planı hazırlayarak, mevcut şartlarımızı ya da başarmış olduğumuz her şeyi ikinci plana atıp, başarmak istediğiniz konuya odaklanmamız çok zor olur. Muhtemelen bunun için bütün potansiyelinizi kullanmak zorunda kalacaksınız. Bunun sorumluluğuyla çektiğiniz zihinsel ve fiziksel acı, kat ve kat artarken siz eyleminizi yerine getirmeye çalışacaksınız. Zamanla acıyı taşımaya alışıp, bu acının size farklı idealler, fikirler ve hiyerarşik düşünceler kattığını fark edeceksiniz.

Örneğin:
Karar verirken daha keskin ve cesur olduğunuzu, korkularınıza karşı daha dik başlı bir insan haline dönüştüğünüzü göreceksiniz.

Gelelim asıl kritik kısma..

Çok ama çok rahat bir hayatın içinde sadece kilo vermek istediğinizi hayal etmenizi söylemiştim yazımın başında; Fazlasıyla acılı olan bu durum da, sürekli acı taşıyan ve acıya alışan birinin başarma olasılığı yüksek midir, düşük müdür?

İnsanı hedeflerinden vazgeçiren şey bedenen değil, zihnen çektiği acıdır. Zaten acıya alışık olan birinin onu vazgeçirecek sinyallere karşı verdiği yanıt her zaman ‘’devam’’ olacaktır.

İçimizde ki elmasın açığa çıkmasını istiyorsak, acı çekmemiz ve sorumluluk taşımamız gerekiyor. Öte yandan birçok şeye korku duymakla kalmayıp, her zaman harekete geçmek, çabalamaktan ve adım atmaktan kaçacağız. Harekete geçecek gücü bulsak bile devam edecek güce hiçbir zaman sahip olamayacağız, sınırda olsak bile ileri götüremeyeceğiz.

Bilinçlendikçe kazandığımız tecrübelerin ve buna bağlı olarak ertelemenin hayatımızı ele geçirmeden öncesinde daha özgür insanlar olduğumuzu unutmamanız dileğiyle.

‘’Elmas nasıl yontulmadan mükemmelleşmezse, insanda acı çekmeden olgunlaşamaz’’ – Konfüçyus.

Harun Ölmez
Samsun / 09.2018

Tags : zorluklarla başa çıkmakzorluklarla nasıl başa çıkılır
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.