close
Sepet içerisinde olan taze meyveler, yazbuz logosuyla.

Yoga, beden ve ruhumuzun senkronize bir şekilde hareket etmesini sağlamaktadır. Bunun için, bizim hem ruh sağlığımıza hem de beden sağlığımıza elimizden geldiğince dikkat etmemiz gerekmektedir. Yoga yaşamın her alanında insan hayatını düzene sokarken, beslenme bunlardan en önemli parçasını oluşturmaktadır. Sizlere yoga ve beslenme arasında olan ilişkiden bahsedeceğim.

Yoga Yaparken Beslenme

Fiziksel bedenimizin inşasında, meditasyon ve hareketlerimiz kadar vücudumuza soktuğumuz gıdalarda bizi etkilemektedir. Yoga doğrudan bir yeme zorunluluğu ya da yasaklı yiyecekler listesi sunmaz. Bunun yerine lakto-vejetaryen bir hayat tarzı önererek, kişilerin daha hızlı bir şekilde iç huzura kavuşabileceklerini vaat eder.

Yogik beslenme, vejetaryen bir yaşam standardı içerisinde barındırır. Doğal, kolay sindirilebilen ve olabildiğince saf gıdalardan oluşur. Bu tür basit öğünler sindirim sistemimiz çok fazla yorulmayacaktır. Böylece gıdaların özümsenmesi için bedenimiz ekstra çaba sarf etmek zorunda kalmayacaktır.

Yoga Beslenme Zinciri

Beslenmemizle ilgili temel ihtiyaçlarımız aslında beş ana kategoriden oluşur. Bunlar: Protein, karbonhidratlar, mineraller, yağlar ve vitaminlerdir. Bireyler yogayla birlikte, beslenme ve öğünlerin barındırdığı kimyasallar konusunda minimal düzeyde uzmanlaşarak, kendi besinlerini ve diyetlerini hazırlayabilmektedirler.

Et tüketimi konusunda çekimser yaklaşan yogik beslenme, insanın aldığı protein miktarına değil, tükettiği proteinin kalitesine odaklanır. Yüksek proteinin vücuda sağladığı katkılarla, kaliteli proteinin sağladığı katkı arasında bir uçurum vardır. Kaliteli protein sonucunda vücudun çok daha sağlıklı bir şekilde proteini değerlendirerek, vücudu için gerekli enerjiye çevirdiği ortaya çıkmıştır.

Yogik beslenme kişilerin vücutlarında oluşturacak ani değişimlerden uzak tutmak adına stabil bir beslenme düzeni sunar. Uyarıcı veya metabolizmayı yoracak niteliklere sahip gıdalardan uzak durmya çalışıar. Yoga konsuunda emin adımlarla ilerleyen bireyler, aşamalı olarak et, balık, yumurta, soğan, sarımsak, kahve, çay, alkol ve ilaçlardan uzak durmaya çalışır ve zamanla tüketmeyide bırakırlar.

En büyük atılımı beslenmelerinizi radikal bir değişikliğe sürüklemeden yavaş yavaş değiştirerek yapabileceğinizi de unutmamanız gerekmektedir. Ani bir değişimin sonunda vücudunuz ya da psikolojiniz buna olumsuz bir reaksiyon gösterebilir.

Bu yazım konusunda bana eşsiz fikirlerini ve tecrübelerini aktaran Samsun Yoga Eğitmeni: Yeşim Erdoğan’a teşekkürü borç bilirim.

Tags : satvik beslenmeyoga diyet listeleriyoga sonrası beslenmeyoga ve beslenme ilişkisiyoga yapanlar nasıl beslenmeliyoga yaparken beslenmeyogi beslenmesiYogik beslenmeyogik beslenme listeleriyogik beslenme nediryogik diyetyogik nediryogik yemek tarifleri
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.