close
Yasaklanan oyunlar ve oyun firmaları.

Dijital oyunlar, çeşitli nedenlerden ötürü yasalara aykırı gelen davranış ya da eylem barındırdıkları ve bunları topluma empoze ettikleri gerekçesi ile devlet ya da devletler tarafından yasaklanmıştır. Dünya üzerinde en çok tepki çeken yasaklardan bazılarını sizler için derledik.

 • Mass Effect – Singapur ve Birleşik Arap Emirlikleri
  Oyun içerisinde yer alan ölçüsüz şiddet ve eşcinsel ilişkileri yüzünden yasaklanmıştır.
 • Battlefield 3 – İran
  Oyun içerisinde İran halkının sözde teröre olan yatkınlığı ve Tahran içerisinde hayali terörist gruplarına karşı yapılan asker baskınları, ülkenin imajını kötü çizdiği ve halka yanlış bir izlenim vereceği gerekçe göstererek yasaklanmıştır.
 • Postal 2 – Yeni Zelanda
  Oyun içerisinde kontrol ettiğimiz karakterin sürekli olarak ırkçılık yapması ve toplum tarafından onaylanmayacak eylemler ile hareket etmesi yüzünden yasaklanmıştır. Oyun yayınlandığında on sekiz yaş üstü için yayınlanmış olsa bile, Yeni Zelanda hükümeti bu oyunun bütün bir toplum için zararlı olacağı kanısına varmıştır.
 • Wolfenstein – Almanya
  Oyun içerisinde yer alan İkinci Dünya Savaşı senaryosunda, Almanya’nın ve Alman halkının gereğinden fazla şiddet bağımlısı ve kötü gösterilmesi yüzünden yasaklanmıştır. Ayrıca oyun içerisinde Nazi simgeleri ve Nazi silahlarının olması da ayrıca bir sebeptir.
 • Pokemon Team Turbo – Suudi Arabistan
  Oyun içerisinde olan Siyonizm ve masonik semboller sebep gösterilerek 2001 yılında yasaklanmıştır.

Türkiye’de Yasaklanan Oyunlar

Yasaklanan oyunlar ve yasaklayan ülkelere bakıldığında, oyunların uygunsuz davranışlar içermesi kadar yayınlandıkları ülke içerisinde yer alan toplumun normlarına uygun olmayan davranışlar empoze etmesi de sebep gösterilmiştir. Bunda etmen olan sebepler siyasi, politik, dini, sosyolojik, psikolojik ve eğitim ile ilgili olabilir. Ancak yasaklamaların yeterliliği ve oyun şirketlerinin yayınladıkları oyunları düzenleme girişimleri sorgulamaya açıktır.

2006 yılında Antalya valiliğince çıkartılan, kısa zaman sonra da düşen karar doğrultusunda; Türkiye’de en çok oynanan on üç oyun yasaklanmıştır. Oyunlar içerisinde bazıları internet üzerinden oynanan oyunları oluştururken, bir diğer kısmını da çoklu oyuncular ile oynanan oyunlardan oluşturmaktadır. Bu yasaklanan oyunlar dönem içerisinde oldukça popüler olan ve kullanıcı kitlesi her geçen gün genişleyen oyunlardır. Oyunların en çok internet kafelerde oynandığı bu zaman aralığında, bireyler sosyalleşmek için de bu işletmeleri kullanıyorlardı. Yapılan yasaklama ilerleyen zamanda yok sayıldı ve oyunlar oynanmaya devam edildi.

2017 Mayıs ayına gelindiğinde ise on altı oyun “İslam Düşmanlığı” barındırdıkları gerekçe gösterilerek yasaklanmıştır. Ancak oyunları halen daha internet üzerinden satın almak mümkündür.

Oyunların hitap ettiği kitlenin genişlemesi, yapılan yasaklamanın yürürlüğe girmesinde olan en büyük engel olarak gözükmektedir. Ancak oyun firmaları oyun içerisinde yer alan ve bireyleri olumsuz etkileyebilecek yönlere karşı yetersiz çalışma sürdürmüştür. Yine de günümüze kadar ekonomik olarak büyüyerek ilerlemişlerdir. Oyun firmaları oyun dinamiklerini ya da satış pazarlama anlayışlarını değiştirmek yerine bu konuda daha da gaddarlaşarak, toplum içerisinde hoş karşılanmayacak davranış kalıplarını da oyunlara eklemişlerdir. Böylece oyun oynayan kişilerin kendilerini özel hissetme ihtiyaçları, toplum karşıtlığı ile eşdeğer sunulmaya başlanmıştır. Grand Theft Auto V isimli oyun içerisinde araba çalabilir, polise ateş edebilir, hız kurallarını ihlal edebilir, insanları öldürebilir, birden fazla silah kullanabilir ve hayat kadınları ile birlikte olabilirsiniz.

Yasak ile ilgili kapsamlı bir denetim yapılamaması yüzünden maalesef yasaklar yeterli uygulanamamaktadır.

 

Tags : mavi balina yasaklamış oyunlartürkiyede yasaklanan oyunlarülkemizde yasaklanan oyunlaryasaklanan oyunlaryasaklanan oyunlar 2017yasaklanan oyunlar oyna
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.