close
Yakıt Pili Yakıtlı BMW

Yakıt Hücresi Nedir ve Nasıl Enerji Üretir?

Günümüzde aklımıza gelen klasik elektrik üretme sistemlerinde, yakıtın içerisinde yer alan enerjiyi elektriğe çevirmek için ilk yanma reaksiyonu ile tetikleme sağlanır. Yanma reaksiyonu sayesinde daha verimli olacağı varsayılan yakıtın, oksitleyicinin (oksijen) tam olarak karışmasıyla başlar. Sonrasında elektrik enerjisi üretilmesinde bir dizi ara işlem devam eder ve enerji sağlanmış olur. Her ara işlem için ekstradan da enerji harcandığı için, ortaya çıkartılan enerjinin yarısı bu işlemlere harcanmaktadır.

Yakıt hücresi üretiminde ise, yakıtın doğrudan elektrik enerjisine dönüştürülmesi sağlanmaktadır. Böylece dönüşüm için harcanacak ekstradan enerji kayıpları yerine verimli çok daha verimli bir şekilde yakıttan faydalanılır.

Yakıt Hücresi Nasıl Enerji Üretir?

Yakıt içerisinde yer alan enerjiyi, elektrokimyasal reaksiyon ile birlikte doğrudan elektrik enerjisine dönüştürmeyi başarabilir. Dışarıdan ya da ekstradan sağlanacak bir yakıtla birlikte oksitleyici elektrik üretebilir. Elektrolit (elektrot) ünitesinde meydana gelecek reaksiyon ilk adımdır. Reaksiyona girecekler hücreye doğrudan hareket ederken, reaksiyon ürünleri hücre içerisine giriş yapmadan terk ederler. Yakıt hücrelerinde gerekli yakıt ya da tetikleyici eklendiği sürece sonsuza kadar çalışması prensip olarak mümkündür.

Yakıt hücrelerinde, meydana gelecek olan maddeler daimi olarak tüketilmesine rağmen, pillerde kapalı şekilde içerisinde elektrik enerjisi kimyasal olarak depolanacak bir jeneratör sistemi yer almaktadır.

Hidrojen Enerjisi ile Yakıt Pili (Yakıt Hücresi)

Bir çok değişik yakıt ya da oksitleyici kombinasyonu ile yakıt hücrelerinin çalışması mümkündür. En çok kullanılanı ise Hidrojen hücresi’dir. Yakıt pilinin hidrojen pili olarak anılmasına neden olan kombinasyonu şu şekilde ortaya çıkmaktadır. Yakıt olarak kullanılan hidrojen ve oksitleyici olarak da oksijen kullanılır. Böylece enerji ortaya çıkartılır.

Günümüzde bir çok alanda kullanımı başlanan yakıt pilleri sayesinde, gelecekte kullanacağımız yenilenebilir enerjilerden alacağımız verimin en azından %70 artacağı tahmin edilmekte. Bir çok yenilenebilir enerjiyi yakıt olarak kullanan araç üreten firma artık yakıt pili kullanmaya başladı. Siz de evde kendi yakıt pilinizi oluşturabilir ve bunun ile enerji üretmeyi deneyebilirsiniz. Kendi enerjilerini üreten evler ya da araçlar artık çok uzak bir gelecekte değil.

Tags : yakıt hücreleri ders notlarıyakıt hücresi çeşitleriyakıt hücresi fiyatlarıyakıt hücresi nasıl yapılıryakıt hücresi nediryakıt hücresi nedir kısacayakıt hücresi yapımıyakıt pili avantajlarıyakıt pili avantajları ve dezavantajlarıyakıt pili çeşitleriyakıt pili dezavantajlarıyakıt pili nediryakıt pili nerelerde kullanılıryakıt pili yapımı
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.