close
Sanat

Bir Sinema Öğrencisinin Gözünden Witcher İncelemesi

Witcher Görseli Dizi

Polonyalı ünlü yazar Andrzej Sapkowski’nin yarattığı ve ülkemizde de Pegasus yayınları sayesinde Türk okuyucuların gönlünde taht kuran The Witcher serisi, İngilizce’ye ve sonrasında Türkçe olmak üzere birçok dile çevrildi. Video oyunlarıyla da dünya çapında büyük bir popülarite yakaladı. Serinin 1993 yılında çıkan ilk kitabının ardından, şimdi sıra uzun zamandır konuşulan ekran yapımında. Hakkında çok şey yazıldı, çok şey konuşuldu ve sonucunda ister istemez beklentilerimizi arttırdı. Yapımın Netflix aracılığıyla yayınlanacağının kesinleşmesinin ardından, Witcher takipçileri merak içerisinde oyuncu kadrosunun açıklanmasını beklemeye koyuldular. Oyuncu kadrosu açıklandıktan sonra ise Henry Cavill’in Geralt rolüne ne kadar heyecanlandıysak, Yennefer rolüne seçilen Anya Chalotra’yı da o kadar eleştirdik. Netflix’in ayrıca geçmiş dönemde bazı devraldığı yapımların da kalite standartlarını düşürmesi, dizi hakkında beklentilerimizin ister istemez düşmesine neden oldu. Sonucunda ben de dahil birçok insan daha fazla hayalkırıklığı yaşamak istemiyordu. Ama tüm bunlar, Witcher dizisini izleyene kadar benim de aklımda döndü ve durdu.

The Witcher’ın Karakterleri ve Oyuncuları

Dizideki oyuncuların performansları benim için inişli çıkışlı bir grafik çizdi. Kimini oldukça başarılı buldum, kiminiyse hiç sevemedim. Başlangıcımızı dizinin başrolü olan Henry Cavill’in, hayat verdiği Geralt karakteriyle yapmamız uygun olacaktır. Canlandırdığı karakteriyle, ses tonu ve aksiyon sekanslarında olan performansıyla dört dörtlük bir iş çıkarmış. Gerald karakteri bizler için kitaplar ve sonrasında oyunlarıyla oldukça güçlü bir kişilik olarak canlanmaktaydı. Diziyi izlemeden önce, aslında aklımızda kanlı ve canlı bir Gerald yapısı mevcuttu. Diziyi izlediğimizde ise her şey tam anlamıyla olması gerektiği gibi karşımızdaydı. Bu rolün altından layıkıyla kalktığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Gerald / Henry Cavill

İlk birkaç dakika boyunca, daha önce Henry Cavill’in Supermen performansını izlediyseniz ister istemez gözünüzde de bir süper kahraman olarak canlanıyor. Fakat Henry Cavill kendini ifade etmek için zaman buldukça, bu duygudan sıyrılıp Gerald’ı karakterini seyre dalıyorsunuz. Ses tonunu ve vurgularını, Doug Cockle’nin The Witcher oyun serisinde kullanma şekline oldukça yakın tutarak başarılı bir iş çıkarttığını söyleyebiliriz. Henry Cavill, bir röportajında serinin video oyunlarını oynarken Cockle’ın sesine hayran kaldığını ve dizide bunu taklit etmeye çalıştığını da itiraf etmiş. Zaten kendisi de hem oyunların hem de kitapların büyük bir hayranı olduğunu röportajlarında sık sık belirtmişti.

Yennefer / Anya Chalotra

Yennefer için ne söylersem subjektif bir eleştiri olmaz ve objektif olarak bunu aktarabilir miyim bilmiyorum. Kendisi çok büyük ihtimalle bugüne dek gördüğüm en kötü cast seçimlerinden biri. Oyundaki Yennefer’e benzemesini beklemiyorum elbette; çünkü oyunda ortaya çıkartılan Yennefer tam anlamıyla cinselliğin ve kusursuz bir kadın simgesi görüntüsünde.

Karakteri izlediğimde mimikleriyle, hareketleriyle ve oyunculuğuyla Geralt’ın yanıp tutuştuğu o kusursuz kadını daha iyi canlandıracak biri seçilebilirdi diye düşünmeden edemiyorum. Şahsi kanaatimce Anya Chalotra bu rolün çok altında kalmış. Her şey olumsuz değildi yine de Yennefer ile ilgili. Geçmişini görmemiz, bir büyücü olmadan öncesinde nasıl biri olduğuna şahit olmamız, hikayenin derinliği ve rengi açısından çok hoş ayrıntılardı. Fakat karakterin sekiz bölümlük gelişiminde çizdiği profil, her şeyi isteyen bir kırık egodan, kılıç kullanarak büyücü arkadaşlarıyla fantezi kalelerini savunan bir savaş kahramanına dönüşmesi beklentilerimizi bu noktada da olumsuz sonuçlandırdı. Sodden Kahramanı onurunun Triss’ten alınıp Yennefer’a verilmesini de anlamsız buldum açıkçası.

Ciri / Freya Allan

Ciri ise çoğumuzun önceden de fark ettiği üzere kitaplardakinden çok daha büyük bir yaşta, neredeyse ergenliğe erişmiş genç bir kız olarak çıkıyor karşımıza. Yine de Freya Allan rolünün hakkını fazlasıyla verebilmiş. Oyunculuğunu beklentilerimin çok üzerinde buldum.

Dandelion – Jaskier / Joey Batey

Dandelion bildiğiniz gibi. Uçarı, kaçarı, komik, eğlenceli ve çapkın. Ozanımızın yer aldığı sahneler, tıpkı kitap ve oyunda olduğu gibi insanın yüzüne bir tebessüm bırakıyor. Bu arada, biz kendisini İngilizce metinlerde Dandelion olarak tanısak da karakterin Lehçedeki ismi aslında Jaskier olduğunu hatırlatmakta fayda var. Dizide de yapımcılar o yüzden bu ismi kullanmış.

Triss Merigold / Anna Shaffer

Triss Merigold sadece kitap ve oyunu takip edenler için değil, Playboy dergisine kapak olan ilk oyun karakteri olma özelliği taşıyan güçte bir karakter. Kızıl saçları, iri göğüsleri ve betimlemesi hiç bir zaman bitmeyen arzulu büyüleriyle, bütün izleyicilerin gönlünde taht kurmuştu. Ancak dizi cast’ı açıklandığında, Yennefer konusunda ne eleştirdiysek, Triss konusunda daha fazla eleştirmemiz gerekiyor aslında yapımcıları.

İlk gördüğümden beri yanlış cast olduğunu, sosyal medya üzerinden birçok insan dile getirdi. Diziyi izledikten sonra da fikrimin değiştiğini maalesef söyleyemeyeceğim. Tamam, kızıl saçlı olması CDPR (oyun firması) ’ın sonradan eklediği bir şey. Triss’in saçları aslında kestane rengi. Ama sorun saçlarının rengi değil zaten. Büyücüler loncasının en genç üyesi ve güzellik büyüsü kullanmadan da insanları kendine hayran bırakan Triss gitmiş yerine otuzlu yaşlarının sonunda cinsellikle uzaktan yakından ilişkisi olmayan bir kadın gelmiş. Serinin cinsellikle bağdaşımı olan büyücülerin arasında Triss her zaman kitaplarda dikkat çekerken dizide ise daha büyük ve olgun gösteren kabarık siyah saçlı bir kadının canlandırmasına emanet edilmiş.

Kraliçe Calanthe / Jodhi May

Kraliçe Calanthe, Eist Tuirseach (gördüğüm en kötü Skellig’li) ve Vilgefortz gibi karakterler için seçilen oyuncular rollerinin üstesinden gelebilmişler. Ama bazıları hem dış görünüşleri hem de kitaptaki kişilikleriyle uyumsuzluklarıyla bu konuda fazlasıyla hayal kırıklığına uğrattı. Şişman ve sakallı Kral Foltest’e verdiğim örneklerden en barizi sanırım. Öte yandan Fareçuval, Tissaia de Vries, Cahir, Sör Eyck ve Crach an Craite gibi yan karakterleri canlandıran oyuncuları hem çok sevdim hem de başarılı buldum.

The Witcher Efektleri, Kostümleri ve Müzikleri

Dövüş sahneleri, görsel efektler, kostümler, dış ve iç mekânlar dönemi olabilecek en iyi şekilde yansıtıyor. Netflix bu açıdan alkışı hak ediyor. Ancak Nilfgaard’ın fetihlerinin dinî bir sebebe bağlanması, bir tür Haçlı seferi gibi gösterilmesi, kitaplarla dizi arasındaki bariz bir tutarsızlık olarak değerlendirilebilir. Beyaz Alev tarafından yok edilip yeniden doğacaklarına inanan Nilfgaard’lıların acımasız askerleri, bu inanışlarına bağlanmış. Oysa Roma İmparatorluğu’ndan esinlenerek yazılan bu imparatorluk kitaplarda sadece topraklarını genişletmek için savaşır. Muhtemelen ilerleyen sezonlarda Emhyr’in Ithilen’in Kehaneti’ne duyduğu takıntıyı da dinî bir boyuta taşıyacaklarını düşünüyorum.

Dikkatimi çeken bir diğer şey ise dizide çok az canavar olmasıydı. Tam anlamıyla bir yaratıkla karşılaşmadık ne yazık ki. Az da olsa canavarlar üzerinde olan görsel efektler tek kelimeyle muhteşemdi!

Dizinin müzikleri, özellikle de açılış sahnesinde çalan parça oyunlardaki aksiyon ruhunu izleyicide de canlandırmayı başardı. Seçilen bazı karekterleri oyuna nazaran yanlış tercih etmeleri haricinde fazlasıyla başarılı bulduğumu belirtmeliyim. Arada inişli çıkışlı bölümler ve tutarsızlıklar olsa da genel olarak The Witcher kitaplarının havasını yansıtan bir yapım çıkmış ortaya. Henry Cavill çok başarılı bir Geralt olmuş. Sonraki sezonlarda da çizgilerini bozmadan ilerleyip ve hikayeye biraz daha sadık kalınarak ilerlenirse seyir zevki yüksek ve heyecanlı bölümlerin bizi beklediğini söylersem abartmış olmam. İtiraf etmeliyim ki bir çırpıda diziyi bitirmiş olduğumdan dolayı pişmanlık hissediyorum. İkinci sezon gelirken sizlere dizinin bütün bölümlerini tek tek ayrıntılarıyla incelediğim bir yazı dizisi hazırlıyorum.

Davut Dülger
Beykent Üniversitesi
davut_dulger1@hotmail.com

Tags : dizieleştiri
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.