close
WestWorld Anthony Hopkings

Geçmişin Geleceğe Olan Yansıması: Westworld

HBO şirketi bu sezon Westworld isminde bir diziyi yayınlayarak adından yine söz ettirdi. Bilmeyenler için HBO Game of Thrones dizisinin de yapımcı şirketi. Game of Thrones dizisinin iki sezon sonrasında yayın hayatının sonuna gelecek olması nedeni ile HBO yeni yayın alanlarına yayılmaya başladı. Daha önce Michael Crichton’nun 1973 yılında Kitaptan uyarladığı Westworld dizisini güncelleyerek yayınlama kararı aldı. Doğruyu söylersem ben de dahil bir çok konu hakkında bilgili izleyici ön yargılı yaklaşıyordu. Bu konuda ki ön yargımızı yıkan ilk detay ise ayrılan bütçeler oldu. Sonrasında oyuncu kadrosu açıklandığında ise, büyük bir bekleyişe geçmiştik. Çünkü baş rolde Anthony Hopkins gibi büyük bir üstat vardı. Sizin fikrinizi bilmem ama bana göre gelmiş geçmiş en büyük oyuncular arasındadır ve yaşayan bir efsanedir kendisi. Sonrasında ise genelde yan roller ile oyunculuğunu taçlandıran ve oynadığı bütün yapımlar ile kalite çıtasını belirleyen Ed Harris açıklandı. Dizinin mükemmeliyeti için her şey olurundaydı.

“Westworld Beklentileri Fazlasıyla Karşıladı”

Dizi içerisinde senaryo biraz ağır işliyor, diyaloglar çok önemli pozisyonda öncelikle bunu belirtelim. Nedeni de şundan kaynaklanıyor, kişilere senaryo içerisinde asıl verilmek istenen mesaj varlık felsefesinin gizemlerinde saklı. Yaratıcı ile insan arasında olan ilişkiyi, insan ve robot arasına sürüklüyor. Bu da sizin dizi de olan karakterler kadar kendinizi de sorgulamanıza neden oluyor.

Ayrıca değinmemiz gereken bir diğer önemli konu da dizinin baş rolünde olan Anthony Hopkins. Kendisi yeni başlayanlar için oyunculuk dersleri adı altında, bir rolün hakkı nasıl verilir size gösteriyor. Mimikleri, vücut dili ve ölçülü ses tonu ile her hareketinin yarattığı etkiyi, denizde olan dalgalar gibi gözlemleyebiliyorsunuz. Tek tek kıyıya vurduğu gibi bütün etkiler sizin üzerinizde de farklı etkiler bırakıyor. Bu konuda da tabi ki yardımcı oyuncuların önemi oldukça büyük. Yardımcı oyuncuların ve yönetmenin kalitesi, size asıl büyük oyuncunun etkisini daha çok hissettiriyor. Bunun ile ilgili altta olan videoyu İngilizce bilen arkadaşların izlemesini tavsiye ediyorum, İngilizce bilmeyen arkadaşlar için özet şu olur sanırım: Anthony Hopkins yedi saniye içerisinde dokuz farklı karakter mimiği takınabiliyor.

Tabi dizi hakkında söylenecek daha çok şey var, dizinin içerisinde olan evren bir oyun parkı olarak nitelendiriliyor bu tema hatırlayacağınız üzere daha önce Jurrasic Park da işlenmişti. Ancak Jurassic Park ile eşgüdümlü anmak WestWorld dizisi için büyük bir hakaret olacaktır. İçerisinde olan tema, imgeler ve taşıdığı mesajlar ile dizi sizi ve yaşadığınız toplumu fazlası ile sorgulamanızı sağlıyor. Üç sezondur yayında olan Black Mirror (Modern Dünyaya Paralel Bir Eleştiri: Black Mirror) dizisi de aslında farklı pencere de yer alsalar da genel olarak felsefenin benzer yapı taşlarını kullandıklarını söyleyebiliriz. Hayatta en güvendiğimiz alan olan kendi bilgilerimizi, epistemoloji penceresinde bakarak ne kadar doğru ya da bildiklerimizin bizim için doğruluğunun diğer insanlar için doğruluğunu sorgulatıyor.

Westworld için söyleyebileceğimiz en önemli şey, olmuş olduğudur. Bu dizi olmuş arkadaşlar.

Tags : bilimkurgu dizileriwestworld 1. sezon incelemewestworld 2. sezonwestworld altyazıwestworld anthony hopkinswestworld dizisiwestworld eleştiriwestworld incelemewestworld izlewestworld kaç bölümwestworld konusuwestworld oyuncularıwestworld yeni sezon
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.