close
342639-3-4-cea2e

Türkiye’de mevcut eğitim sistemi her yıl yapılan değişiklikler ile dikkat çekiyor. Gelişimden daha çok gerilemeye başladığı ise uluslararası eğitim endeksleri tarafından gözler önüne serildi.

Son 12 Yılda Göz İle Görülür Düşüş

Mevcut eğitim sistemi içerisinde yer alan radikal değişiklikler ile önce sınav sistemi ardından da öğretim içerisinde yer alan derslerin değişikliğe uğraması öğrencilerin kafasını karıştırmış gibi gözüküyor. Çünkü mevcut müfredat içerisinde dini eğitimin zorunlu olması zaten tartışılırken üzerine Osmanlıca gibi dersler de eklenerek literatürden kalkan bir dilin tekrar gündeme gelmesi eğitmenleri ve öğrencileri zor durumda bırakıyor. En son yaşanan hepimizin tanık olduğumuz 15 Temmuz olaylarının ardından, müfredata direkt eklenen olaylar, siyasetin ve eğitim sisteminin ne kadar iç içe geçtiğini gözler önüne seriliyor.

Dünya da ise bizim kadar İngilizce ders veren öğretim sistemi çok nadir gözükmekte. Fakat buna rağmen ortalama bir lise öğrencisi sadece 100 kelime İngilizce konuşabiliyor. Ortalama bir Üniversite mezunu 12 yıl boyunca İngilizce eğitimi alıyor ve hiçbir gelişim ya da ilerleme gösteremiyor maalesef. Ayrıca Finlandiya’da olan radikal değişikliklerin geri dönüşünün bu kadar olumlu olması (Eğitim sisteminde ödev ve ders anlayışını tamamen oyunlarla eş güdümlü hale getirdiler), Türkiye için örnek model olması gerekmektedir.

Laik bir eğitim anlayışından uzaklaştığımızı ayrıca müfredat üzerinden çıkartılan evrim teorilerinin kaldırılmasından da anlayabiliyoruz. Sonucunda gençlerimiz sadece okula bir hobi olarak gidip gelmek zorunda kalıyor ve ideolojileri sadece okulu bitirip iş bulmak ile sınırlı kalıyor.

Bunda direkt olarak suçlu olarak ÖSYM‘yi göstermek adaletsizlik olur, ancak düzenleme yapacak tek kurumun kendileri olmaları hedef tahtasında başka hedef bırakmıyor.

Tags : Eğitimeğitim sistemi nedirFinlandiyaİngilizceLaikÖSYMSistemSınavtürk eğitim sisteminin yapısıTürkiyetürkiye eğitim istatistlikleritürkiyede eğitim durumutürkiyede eğitim sorunlarıtürkiyedeki eğitim sistemi sorunları
akol

The author akol

1 Comment

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.