close
Türkiye Ekonomisi Krizin Eşiğinde

Türkiye Ekonomisi maalesef büyük bir uçurumun dibindedir. İlk olarak farkına varmalıyız ki, halen daha krizi tam olarak yaşamıyoruz. Gerçek krizi yıl başından sonraki periyotta yaşamamız yüksek muhtemel. Ülke ekonomimiz ise her geçen gün maalesef daha da kötüye gitmekte. Bunun ile ilgili bir çok çalışma yürütülmesine rağmen, sonucu bir türlü alınamamaktadır. Dolar, Euro gibi yükselen değerlerin yanında ekonomisi bizden sağladığı gelirlere bağlı olan Gürcistan’ın bile parası artık bizden daha değerli durumda. Bunun ile ilgili hükümetimiz son yaptığı “Dövize Hayır, Türk Lirasına Evet” çalışmaları ile önlem almaya çalıştı.

Cumhuriyet Tarihinin En Değersiz Türk Lirası

Türk Lirası değer kaybederken, ülke de ekonomik kriz çanları daha da hızlı çalmaya başlıyor. Halk durumun farkına tam olarak varamadı. 15 Temmuz sürecinin ardından hükümet beklendiği gibi Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile ilişkilendirdiği bütün kurumları kapatarak temizliğe başlamıştı. Hali hazırda FETÖ ile ilişkilendirilen kurumların Türkiye ekonomisine katkısı olağanüstü seviyelerdeydi. Bu kurumların tamamen kapatılması ya da kayyum atanması meyve veren ağacı kesmekten farksız oldu. Ayrıca Avrupa Birliği ve Nato’nun desteğini Türkiye’den çekmesi, Almanya’nın Ermeni Tasarısını kabul etmesi, Rusya ile yaşanan uçak krizi gibi bir çok etken, durumu daha da kötüye götürdü. Türkiye dış ülkeler ile izlediği politika da sert önlemler alırken, diğer ülkeler de yaptırımlarını Türkiye’ye göstermeye başladı. Bunun en çok dikkat çeken örneği turizme yansıdı. Bu yıl, geçen yıla oran ile %80 bir kayıp gözlendi. Kısa vadede bu kayıpların devam edeceği ön görülürken, Türk Lirasının mevcut kaybının daha sonuçlarını göstermediği de uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

Türkiye Ekonomisinin can damarı Türk Lirasının, kaybının kısa vadede tekstilden gıdaya kadar her alanda etkisini göstermesinin an meselesi olduğu ortada. Hükümetin buna karşı önlemini “Halk Dolar Bozdursun” diye basit bir eylem ile yaptırması komik oluyor açıkçası. Şangay Beşlisi olarak nitelendirilen gruba da Türkiye hali hazırda zaten katılmış gibi gözüktüğü için asıl merak edilen konu Türkiye’nin tamamen Avrupa’dan ayrılmak gibi bir niyetinin olup olmadığı.

Türkiye bu problemler ile yüzleşirken, halk halen daha desteğini kayıtsız ve şartsız olarak iktidara sunmaya devam ediyor…

Tags : 2017 ekonomik beklentiler2017 türkiye ekonomik krizi2017 ve 2018 ekonomik krizDolarDüşüşEkonomiekonomik krizekonomik kriz kapıdaekonomik kriz var mıEuroGürcistan ParasıŞangay BeşlisiTürkiyetürkiye ekonomik gelişmelertürkiye ekonomik hareketleritürkiye ekonomik kriziTürkiye Ekonomisitürkiye şangay beşlisine giriyortürkiyede dolar artıyortürkiyede yaşanan ekonomik kriztürkiyenin ekonomisi ne durumda
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.