close
Sosyolojik Filmler

Sanat her rengi ile insanlara belirli bir mesaj taşıyabilir. Bu mesajlar kimi zaman istisnai bir olayın yarattığı mucizeleri barındırırken, kimi zaman da bütün insanlar için ortak bir temayı işler. Sizlere sosyolojik açıdan şaheser olarak sayılan bir kaç film hazırladım.

Sosyoloji, bildiğimizi zannettiğimiz her şeyi sorgulamamızı ister. Sosyolojik düşünme kavramı buradan doğmuştur. Sanat Sosyolojisi ise, sosyoloji ile doğan sorgulama mantığını, sanat ögelerine taşır. Bildiğimizi zannettiğimiz bütün ahlaksal kurallar, dini yargılar, ırkçılık, köken farklılıkları gibi kavramların temelini ve nedenlerini tekrar düşündürür. Altta yer alan filmler ise bu konuda kendini ispatlamayı başarmıştır. Sosyoloji ile ilgilenen herkesin izlemesi gerekmektedir.

God On Trial

God On Trial Filminden bir sahne.

1943 de Auschwitz toplama kampında hayatta kalma mücadelesi anlatılmaktadır. İnsanların yaşama bağlılıkları ve Yahudi soykırımlarının nedenleri sorgulanmaktadır. Bu noktada yaşlı olan altı kişi üzerinden öykü anlatılmaktadır.

The Man From Earth

Dünyalı Filmi

Bir bilim kurgu filmi düşünün ki bütçesi 40.000 $ sadece. Ve bu film tarihin gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmlerinden biri olarak anılsın. Film de sadece dokuz oyuncu olsun ve film sadece bir odanın içerisinde geçecek. Ne ışın kılıçları ne de süper mucizeler yer alacak. Bu filmde sadece diyaloglar yer alacak.

Eğer filmi anlatmam istense kesinlikle bu cümleleri seçmezdim. Ama film bu kadar… Film içerisinde geçen diyaloglar ile sizi seksen altı dakikalık bir yolculuğa çıkartıyor. Sonunda mı? Sonunda hayat ile ilgili her şeyi baştan yazıp, sorgulamak ve tekrar değerlendirmeniz gerekecek. Çok ağır bir film… Süpriz kaçıran vermemek için sadece bu kadarını söylüyorum ama izleyin!

Persepolis

Persepolis filmi.

İran da yaşanan İslam devrimini küçük bir kızın gözünden yaşamak ister misiniz? Peki kadın erkek eşitliği? Adalet kavramı? Cinsellik? Bir kızın gözünden bunların hepsi tek tek cevap buluyor ve izleyen herkese kendi toplumunda ki davranışlarını sorgulatıyor.

Lord of the Flies

Sineklerin Tanrısı filmi

Sineklerin Tanrısı ismi ile 1954 de yayınlanan kitap, 1990 yılında filmi çekildi. On iki çocuğun bir uçak kazası sonucunda adada mahsur kalmasını ve kendi aralarında olan liderlik girişimleri konu alınıyor. Kitap içerisinde arkadaşlıklarımıza, ailemize ve çevremizde olan insanlara nasıl baktığımızı düşündürüyor. Yaptığımız hareketlerin bizi sokacağı durumları öngörememizi de ağır bir şekilde eleştiriyor.

La sociologie est un sport de combat

La sociologie est un sport de combat belgeseli.

Sosyolog, Pierre Bourdieu’nin en ünlü sözlerinden biridir. Bu söze ve içerdiği anlama ithafen çekilen 2001 yapımı belgesel oldukça ses getirdi. Sosyoloji ile ilgilenen ya da sosyolog olmak isteyen herkesin en az bir kez izlemesi gereken bir yapımdır.

Tags : filmlerde sosyolojisosyoloji ile ilgili belgesellersosyolojik belgesellersosyolojik filmlersosyolojik kısa filmlersosyolojik yapımlartoplumsal filmler
akol

The author akol

2 Comments

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.