close
Sosyal medyalar ve aplikasyonları.

Sosyal medya, kullanımının kontrolsüz artışıyla birlikte teknoloji bağımlılığı yükselişe geçmiştir. Teknolojiye olan bağımlılık, kişinin gündelik hayatında olan tutarlılığını azaltmıştır. Artık sosyal medya ve internet kullanımına bağlı olarak, yeni bir sosyal hayat gelişmiştir. Sosyal hayatın bu iki ayrımında kişi bunlara bağlı şekilde sorunlar yaşayarak, davranışlarında tutarsızlıklar meydana getirebilir.

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya, belirli bir internet platformu aracılığı ile oluşturduğumuz, kişisel verilerimizi istediğimiz şekilde paylaşım yapabileceğimiz kişisel internet alanı. Sosyal medya hem bizim istediğimiz kişilere karşı duygu, düşünce ve yorumlarımızı paylaşma imkanı verirken, aynı zamanda çevremizde yer alan insanları ya da rol model aldığımız kişilerin kişisel hayatlarını takip edebilmemize imkan sağlamıştır.

Sosyal Medya Kullanımı İncelemesi

Sosyal medya kullanımı, paylaşım yapmak ve paylaşımları takip etmek üzerine kuruludur. Kullanımın çoğu, bireylerin gündelik hayatlarında ya da özel anlarında yaşadığı göreceli kaliteli anları yansıtma arzusu üzerine kuruludur. Sosyal medya kişilerin oldukları değil, olmak istedikleri insanları yansıttıkları bir platformdur.

Kişi gündelik hayatında ise bu platformda taklit ettiği öğeleri yansıtmak için normalde sahip olmadığı özellikleri yansıtma yolunu izleyebilir. Daha da kötüsü takip ettiği bir fenomenin sahip olduğu lüks tüketimi kendi hayatına yansıtmak için imkanlarını seferber ederek kendi hayatına bu durumu yansıtabilir.

Sosyal Medya ve Gündelik Hayat

Gündelik hayatımızda ortalama olarak üç saatimizi sosyal medya başında geçirmekteyiz. Bunun bedelini gözlerimizde, akıl sağlığımızda ve teknolojiyi hayatımızın merkezine alarak ödemekteyiz. Bunun önüne geçmek çok zor değil fakat her geçen gün bunu azaltmak yerine arttırmaya başlıyoruz. Kişiye özel olarak sunulan ve farklılaşan sosyal medya öğeleri, toplumun her kesiminden insanı bir araya getirmeyi başarabiliyor.

Kişi gündelik hayatında ihtiyaç duyduğu hemen her gereksinimi sosyal medya üzerinden giderebiliyor. Sosyal medya da böylece yer yer gündelik hayatın önüne geçiyor.

Okuyucularımıza tavsiyem, gündelik olarak bilgisayar, telefon başında geçirdikleri vakti belirli bir sınırın altında tutmaya çalışmaları. Her geçen gün artan kullanım ve bağımlılığın önüne geçebilmek için şahsi olarak kullandığım yol bu.

Eğer sizin de konu hakkında fikirleriniz varsa bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Tags : sosyal medya araştırmalarısosyal medya bağımlılığısosyal medya hakkında yazılarsosyal medya kullanımısosyal medya kullanımı eleştirisisosyal medya nedirteknoloji bağımlılığı
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.