close
Sosyal aktivitelere katılan insanlar.

Sosyal aktiviteler, bireyin toplumsal yaşama uyum sağlaması ve grup gereksinimlerini karşılaması adına gerçekleştirdiği bireysel ya da grup faaliyetlerine verilen genel addır. Sosyal aktivitelerin birey üzerinde olan etkisi oldukça yüksektir. Birey seçtiği ya da yöneldiği aktivitelere göre statü, değer ve vizyon değişikliğine ilerleyebilir. Yazı içerisinde sosyal aktiviteler hakkında minimal gereçleri ve sosyo-kültürel açıdan neden bu kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışacağım.

Sosyal Aktiviteler Nelerdir?

Sosyal aktivite, kelime anlamıyla çok geniş bir tanıma sahip olur gün içerisinde yaptığımız basit bir eylemden, karmaşık kolektif eylemlere kadar uzanabilecek bir genişliğe sahiptir. Buna basit bir örnek olarak gitar kursuna gitmek ve futbol maçı takip etmeyi vermek mümkündür.

Sosyal Aktivitelere Katılmak Neden Önemlidir?

Bireyin gelişim süreci de dahil olmak üzere, toplum yaşamına adapte olması için katılması gereken minimal etkinlik düzeyleri mevcuttur. Akla gelen ilk örnekler; Spor aktiviteleri, sanatsal aktiviteler, eğitim aktiviteleri, toplumsal aktiviteler ve bireysel aktivitelerdir. Bu aktivitelerden bazılarına katılım için minimal şartlar yerine getirilmelidir. Bazılarına ise katılmamanın yaptırımları kişi üzerinde yaptırım getirir. Ancak genel anlamda sosyal aktiviteler bireyin gelişim çağından itibaren kişiliğini belirleyen en önemli faktörleri oluşmasını sağlamaktadır.

Bireyin sürekliliği olan ya da tek sefere yaptığı bir eylem kişiliğinde kalıcı bir tecrübe oluşturacağı için, gelecekte yapacağı seçimlerde bu noktayı referans olarak alacaktır.

Sosyal Aktivite Seçimini Neye Göre Yapmalıyız?

Sosyal aktivite seçimlerimizi yaparken, öncelikli olarak vizyonumuzu ve misyonlarımızı doğru şekilde belirlememiz gerekmektedir. Dün olduğumuz yeri, bugün bulunduğumuz konumu, gelecekte gelmek istediğimiz hayalimizi belirleyerek bu yola başlayabiliriz. Örneğin Güzel Sanatlar öğrencisi bir bireyin, sanatla ilgili kurslara ya da etkinliklere gitmesi onun için daha yapıcı olabilecekken, bir Sosyoloji öğrencisinin bunu yapması sadece kişisel haz noktasını tatmin etmesiyle sınırlı kalacaktır.

Kişi kendini ve hayatını doğru şekilde planlayarak, doğru sosyal ortamlarda, doğru etkileşimleri sağlayarak kendini gerçekleştirmeyi hızlandırabilmesi mümkün olur.

Sosyal Aktivite Örnekleri

Sosyal aktivite örnekleri birey, toplum, sosyo-kültürel durum, statü ve kültüre göre farklılık gösterebilir. En basit olarak örnekler:

  • Gitar çalmak.
  • Tiyatroya gitmek.
  • Sosyalleşmek.
  • Kurslara katılmak.
  • Spor yapmak.
  • Konferanslara katılmak.
Tags : değişik sosyal aktivitelergelişim psikolojisi aktivitelerisosyal aktivitesosyal aktivite çeşitlerisosyal aktivite nedirsosyal aktivite nelerdirsosyal aktivite önerilerisosyal aktivite örneklerisosyal aktivite oyunlarısosyal aktivite seçimini nasıl yapmalıyızsosyal aktiviteler istanbulsosyal aktiviteler listesisosyal aktiviteler neden önemlidirsosyal aktiviteler nelerdirsosyal aktivitelerin önemitürkiyede sosyal aktiviteler
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.