close
Hepimiz İçin Sanat!

Sanat Renkleri artık hayatımızın her yerinde. Estetik değerler ışığında ya da sadece zanaat noktasında hepimizin artık bu konuda fikri var. Sanat dediğimiz zaman hepinizin aklına işitsel, görsel ya da kinestetik olarak ortaya çıkan akımlar gelmektedir. Bunun içerisinde Resim, Müzik ve Heykeli ön plana çıkartmak mümkündür. Fakat insanın duyu organlarının tamamına aynı anda teneffüs edecek bir sanatsal akım günümüze kadar mümkün olmadı. Buna en yakın örnek olarak opera dikkat çekti. Fakat daha yakını maalesef ki olamadı.

Sanatın Bütün Renkleri Birlikte Olabilir mi?

Bu soru yıllardan beri çoğu kişinin aklını kurcalıyor. Çünkü sanatın getirdikleri sadece belirli bir akımın disiplini ile ortaya çıkarken, sanatın kalitesini de yapıldığı akımda olan başarılı eserler ile kıyaslanarak ortaya çıkartılıyordu. Yani sanatçı değil zanaatçı yetiştiriyorduk. Biz de bunun farkında olarak mevcut sanatsal akımların tamamını birleştirerek yeni bir sanat akımı ortaya çıkartmayı düşündük. Bunu post sanat olarak adlandırmayı düşünsek de halen daha sadece proje aşamasında.

Sanat renkleri; Görsel, işitsel ve kinestetik akımların en özel yanlarını birleştirerek yeni bir akım meydana getirme fikri ilk defa benden çıkmıyordur tahmin ediyorum ki. Fakat hali hazırda TÜBİTAK’a konu ile ilgili başvuru yaparak, konu ile ilgili tescili elimde bulunduruyorum. Belirli bir edebi eserin kelime, kelime okuyucuya özgün bir şekilde müzik ile eşgüdümlü olabileceğini düşünün. İzlediğiniz filmi, filmin hızına göre algılıyorsunuz ve bu film size sunduğu görseller ile duygularınızı kontrol etmek için müziği kullanıyor. Ben de aynı şeyi okuyucuların, okuma hızı ile eşgüdümlü olarak yapmayı planlıyorum.

 

Tags : edebiyatkitapmüziksamsun müzik kursusamsun resim kursusamsun sanat hareketlerisanatsanat renklerisanat samsuntübitak
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.