close
Rastafari

Rastafari hakkında bir şeyler duymuş olmalısınız. Hadi işinizi biraz daha kolaylaştıracağım Bob Marley ya da Kadıköy barlar sokağında sıklıkla gördüğünüz rasta saçlı kişiler mesela… Ama aslında bu iki simgesel duruşun da bir dinin yansıttığı hayat biçiminden geldiğini Bob Marley’i dinleyenler de farkında değil, Rasta şeklinde saç yaptıranlarda. Size bugün Rastafari hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Bu düşünce akımı, müzik ve özgürlüğün getirdiği güç ile evrensellik, kardeşlik, sevgi, saygı, barış noktalarını birleştirerek tek yapıda olduğu bir dünya hayalini kurar. Ayrıca ırksal düşmanlığa, dünya barışına ve kapital düzenin getirdiği bütün eşitsizliklere karşı da baş kaldırarak duruşunu belli eder.

Rastafari ve Maruijuana Birlikte Anılması Yanlış

Maruijuana ve herhangi uçucu madde bilinçli ya da doğru şekilde tüketilmelidir. Bunun bilinçsiz veya kişinin haddinden fazla tüketmesi durumu zarar yaratabilir. Asıl meselemize geçersek de, Rastafari doğrudan Maruijuana içmeyi desteklemez. İsteyen kişiler ruhani olarak, ayinlerini daha içten ve daha konsantre yapabilmek için tercih ederler. Mesela Snoop Dog; kendisi bir Rastafari temsilcisi gibi gözükmektedir. Aslında kendisi de böyle bir anlayıştan mutlu sayılmaz, ama uyuşturucu ile dini bir akım birlikte anılmamalıdır.

Rastafarian

Rastafari İçin Halie Selassie İsa’dan Sonra Gelen Mesihtir

Kendisi ne reenkarnasyon ile var olmuş bir kişi olduğunu iddia etti ne de bir kez Hz. İsa ile bir bağlantısı olduğunu… Ama o Afrika halkları için yaptığı sömürgeleşmeye karşı eylemleri sayesinde bütün bir halk tarafından Mesih ilan edildi. Bu tür güçlü liderlik vasıfları ona dini kimlik yüklemek için fazlası ile yeterli oldu. Bu kadar güçlü bir lider için sadece alkış tutmak kaldı.

Ital Diyet

“Ital” kelimesi Rastafari için büyük bir öneme sahip. Çünkü her toplumun içerisinde yer alan uyuşmazlıklar bu toplum içerisinde de yer alıyor. Vejeteryanlar ve veganlar ile kıyaslanan Ital isminde bir diyet durumları var. Bu diyet durumunun merkez düşüncesi, işlenmiş gıdalardan ve içeceklerden uzak durmaktan ibaret. Yedikten sonra içimizde çürüyeceğinden korktukları için kırmızı et tüketimi yok. Ancak İncil’de balık yemenin bir problem yaratmayacağından söz edildiği için yiyenler mevcut. Ama asıl odak nokta sağlıklı yemek yemek!

İnanç Bedenden Başlar

Rastafari’nin oluşturduğu inanç sistemine göre, beden ilk tapınak yerinizdir. Bunun için de tapınağınıza yani kendinize çok iyi bakarak yaşamalısınız. İlk olarak az önce bahsettiğim Ital diyeti ile başlamanız gerekiyor. Aslında et yemeden de hayatımıza devam etmek çok zor değil ama ülkemiz başta olmak üzere Veganlık ve Vejeteryanlık artık çok pahalı zevkler olarak nitelendirilen bir duruma dönüştü. İşin asıl ilginç tarafı ise saçlarımızı uzatmamız ve onu doğal bir madde ile bağlamamız gerekiyor. Bunun gibi küçük ayrıntılar sayesinde bedeniniz ile bütünleşmeye ve tapınağınızı saygılı hale getiriyorsunuz. Bedeninize dövme yaptıramazsınız ve ona zarar veremezsiniz. Rastafari inancına göre bedeninizi eğer bir uzvu koparsa ya da sizin bilincinizde kesilirse cennete gitmeniz mümkün olmuyor. Bu yüzdende Bob Marley’in ölümü gerçekleşti hatta. Bob Marley futbol oynarken ayağını taşa çarpıyor ve bu sırada ayak baş parmağı kangren oluyor. Ardından kesilmesi gerekiyor ancak inancı yüzünden kesilmesine izin vermiyor. Kangren vücuduna yayılıyor ve yavaşça onu öldürüyor

Nasıl Ortaya Çıktı?

Jamaika’ya Afrika’dan köle olarak sürgün edilen ve buna zorunlu tutulan siyahi topluluk tarafından ortaya çıkartıldı ilk. Gücü kaybeden bu halk, gücü ve sükûneti tekrar hissedebilmek için yollar aramaya başladı. Ve Rastafari doğdu. Hayatı geri kazanmak isteyen bu halk için belki de bu tek yoldu. Bölücü, baskıcı ve emperyalist ülkelere karşı ortaya çıktı ve savaşını bütün dünyada sürdürmek için müziği kullanmaya başladı.  Son olarak bugün ki şekline ulaşmasında Marcus Garcey’in bakış açısı etkili oldu.

 

Tags : ital diyeti nedirkenevir inancırasta saç nasılrastafari bob marleyrastafari nasıl ortaya çıktırastafari nedirrastafari türkiyerastafarianrastafarian ne demekrastafarian nedirrastafarian targaryen sözlerirastafarianizm dinirastafarianizm inancıtürkiye de farklı inanç şekilleritürkiye de rastafari
akol

The author akol

1 Comment

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.