close
Rakı Nasıl İçilir?

Öncelikle Rakı’nın Türk kültüründe olan yerine çok küçük değinmemiz doğru olacaktır. Rakı hem ahlakı hem de kültürde olan yeri ile bizim için çok önemli olmuştur. Bir Türk’ü erkek ya da kadın olarak ele almadan önce rakı masasında olan edebi ile aklımızda yer ederiz. Öncelikli olarak rakıya saygı duyulması gerekir çünkü. Rakıyı nitelendirirken bu yüzden büyük olarak nitelendiririz.

Rakı İçmenin Püf Noktaları

Rakı sofrasında meze çok önemlidir. İçilen ortamın kalitesine uygun meze seçimi ile başlanır ve ardından rakı seçimi yapılır. Rakı için en iyi meze seçimleri genelde su ürünleri, süt ürünleri ve sulu meyvelerdir. Buna örnek olarak, balık, kavun ve peynir en iyi örneklerdir. Ayrıca söğüş tabağı, çoban salatası, közde patlıcan gibi yörelere göre değişiklik gösterecek mezelerde vardır.

Meze seçimlerinin ardından rakı seçimi yapılır, iki kişi için ortalama olarak bir 35’lik rakı idealdir. Fazlasını söylemek görgüsüzlük, azını söylemek de çekingenliğe işaret eder. Önce mezeler gelir sofraya, fakat görgüsüz gibi mezelere saldırmak hiç hoş karşılanmaz. Siz nasıl rakıya eşlik ediyorsanız, meze de aynı şekilde rakıya eşlik etmesi için gelir. Karın doyurmak için gelmez yani.

Öncelikli olarak sofraya gelen rakıdan kadehin çeyreği kadar susuz olarak koyulur ve fondip olarak içilir. Sebebi ardından gelecek rakının boğazda çok rahat geçmesi ve mide bulandırmaması içindir. Ayrıca rakı katiyen koklanmaz. İçinde olan anasonun kokusu sizin midenizi rahatsız edebilir.

Kadeh kaldırılacaksa çok hafifçe kadehinizi diğer sallayan kişinin kadehine doğru üstten tutarak bardağın altını sallayacak şekilde sallayarak vurdurabilirsiniz. Her rakı yudumu aldıktan sonra bir parça meze ağzınıza atarsanız, mideniz rahatlar ve daha uzun süre içebilirsiniz.

Genelde Karadeniz yöresinde rakının sonu yaklaşırken mideyi rahatlatmak ve eve daha rahat ilerlemek için bir bardak sıcak çay içilir sonra son kadehler içilir. Biz de siz değerli okuyucularımıza aynı şeyi tavsiye ederiz.

Tabi ki en önemlisini sona sakladık. Rakı içilirken dinleyeceğiniz müzik tercihi çok önemlidir. Arabesk, Rock, Pop gibi şarkıları tercih edildiğine tanık oluyoruz. Ancak bu büyük bir yanlıştır, rakının en iyi arkadaşı Türk Sanat Müziği’dir.

Tags : rakırakı fiyatlarırakı içerken dinlenecek müziklerrakı kültürürakı mezelerirakı mezesirakı müziğirakı nasıl içilirrakı nasıl koyulurrakı neyle iyi giderrakı sözlerirakının yanında hangi mezeler giderrakıya ne kadar su katılır
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.