close
Radyoloji

Radyolojik Silahlar Nedir ve Etkileri Nelerdir?

Radyolojik silah ya da radyolojik olarak bölgeye salgılanan tahrip gücü yüksek olan tasarlanan silahlara verilen genel isimdir. Amerika Savunma Bakanlığının radyolojik silahlar için yaptığı tanım ise “Herhangi silah ya da teçhizat; Radyoaktif materyali sayesinde etki ettiği alanın çürümesi ve radyasyonun yayılması sayesinde, tahrip, hasar ve yaralanmalara neden olacak şekilde kullanılmasına neden olurlar”.

Radyolojik Silahların Etkileri Nelerdir?

Bilinen etkileri, uygulanan bölge içerisinde yer alan her türlü alana tahrip gücü çok yüksek şekilde zarar verir. Yaklaşık yüz yıl boyunca etkilerini silmek mümkün değildir. Bunun ile ilgili ülkemizi de ilgilendiren en büyük radyoaktif akıntılardan biri; Ukrayna Çernobil de yaşanan reaktör kazasıdır. Kaza aslında nükleer bir tesiste yaşanmıştır, tesis içerisinde yaşanan patlama sonucunda radyoaktif yakıt ve hammadde atmosfere karışmış ve rüzgar ile çevre de olan bütün şehirlere ve ülkelere yayılmıştır. Patlamanın ardından on yıl boyunca özellikle Karadeniz bölgesi başta olmak üzere kanser hastalığı oldukça fazla gözlemlenmiş, çocuklar engelli doğmuş ve toprak üzerinde yağmur ile inen radyoaktif akıntılar yüzünden, gıdalardan zehirlenmeler meydana gelmiştir.

Bunun ile ilgili bir diğer örnek ise Hiroşima da İkinci Dünya Savaşının sonunu getiren nükleer saldırılardır. Bu saldırı sonucunda Hiroşima ve Nakama şehirlerinde yaşam durmuş ve saldırıyı atlatan bölge halkında radyoaktif zehirlenmeler gözlemlenmiştir. Çocukların engelli doğması ve o dönemde yaşayan neslin genetiğinde kalıcı hasarlar oluşması ve gelecek nesillere de bu akıntıları taşıdıkları bilinmektedir.

Radyolojik Silahların Kullanım Alanları

Genelde yoğun nüfuslu olan bölgelerde, panik ve insan kayıpları yaratan bir terör silahıdır. Ayrıca kullanıldığı alanda radyoaktif temizlik yapılmaması durumunda, etkilerinin devam ettirebilmektedir. Kullanılan radyolojik kaynağın kalitesi, silahın etkisini de doğrudan etkilemektedir.

Enerji ve radyasyon türü, ömrü, kullanılabilirliği ve kullanılan alanın coğrafi koşulları silahın etkisini tetikleyen faktörlerdir. İnsan sağlığını tehdit eden radyoizotoplar şunlardır: 137Cs (Radyolojik medikal aletlerde kullanılır), 60Co, 241Am, 252Cf, 192Ir, 238Pu, 90Sr, 226Ra ve 238U.

Hastanede Bulunan Radyoaktif Maddenin Yol Açtığı Kaza: 1987 Goinia Olayı

13 Eylül 1987 yılında, Brezilya da bir hastane kapatıldı. Bu hastanenin içerisinde olan bir radyoloji makinesi ise unutuldu. Evsizler bu hastane içerisinde yaşamaya başladı zaman içerisinde ve bu aletin içerisinden radyoaktif bir taş olan Sezyum Klorid’i buluyor. Sonrasında iki evsiz bu taşı taşı yaşadıkları yere getirmişler, haftalar içerisinde mide bulantısı ve kusma belirtileri görseler de akıllarına hiç taş ile ilgili olabileceği gelmez.

Devair Ferreira ise taşı bu dönemde bulur. Sonunda da evsizlerden bu taşı satın alır. Taş ile uğraşırken de kırmaya çalışır ve masaya tozları dökülür. Masadan da rüzgar ile halıya serpilen tozu yüzünden 6 yaşında ki küçük kızı doğrudan etkilenir. Babası Devair Ferreira ise bu taştan bir haç yapmaya çalışmaktadır. 28 Eylül tarihine gelindiğinde ise, evdeki herkes mide bulantısı, isal ve kusma ile mücadele etmekteydi, bunu basit bir gıda zehirlenmesi olarak nitelendirselerde, kadın bu taş ile ilgili şüphelenmeye başlar. Taşın tozunu alır ve belediye otobüsü ile hastaneye gider. Bu yol boyunca ve belediye otobüsünde kendisine yakın 6 metreye kadar yakın olan herkes radyasyona maruz kalır. Yanında ayakta seyahat eden yaşlı bir adam ise neredeyse bu olayların sonunda ayaklarını kaybediyordu.

Doktora ulaştığında ise her şey için artık çok geçtir. Doktor olayı doğru tahmin ederek radyoaktif taşı ve tozlarını hastane bahçesinde bıraktırmıştır. Olay sonucunda 249 kişi radyasyon zehirlenmesi yüzünden yaralanmıştır. Sonucunda dört kişi hayatını kaybetmiştir. Ulusal Atom Enerji Ajansı ise olaya hemen müdahale ederek bölgeye ulaşmıştır. Sonucunda 40 evi yıkmış ve bölge de yer alan toprağın 30 santimetrelik kısmını kazıyarak çıkartmıştır.

Hamile Kadınlar Radyasyona Maruz Kalması Tehlikeli mi?

Radyasyon doğrudan gebelik öncesi dönemde maruz kaldığı kadını etkiler ve bebeğin gelişimini doğrudan etkileyebilir. Burada unutmamız gereken ise, radyasyonların farklılık gösterdiği ve her radyasyonun aynı etkiyi yapmadığıdır. Televizyonun yaydığı radyasyon ve nükleer santralin yaydığı radyasyonun arasında uçurum derecesinde bir fark vardır. Televizyon, bilgisayar, telefon, mikrodalga fırın gebe kadına ya da insanlara doğrudan zarar vermez. Medikal kullanımda ise farklılık gözlemlenebilmektedir. Gebelik doktorunuz ile bu konu hakkında iletişime geçtiğinizde size daha detaylı bilgiler sunabilecektir.

Tags : 1987 gainia olayıbrazilya radyasyon faciasıGoinia Olayıhamile kadınlar ultrasonHastane Radyasyonukbrn ilk yardımkbrn nedirkbrn örneklerikbrn sunumradyasyon olaylarıradyasyon saldırılarıradyolojik olaylarradyolojik saldırıradyolojik saldırılarradyolojik silahlarultrason zararlı mıdır?
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.