close
Parakende marketler ve hazır tüketim ürünleri

Ülkemizde perakende mağazacılık 1990’lardan itibaren yaygınlaşan yapısı ile şu anda Türkiye ekonomisinin en büyük yapı taşlarından birini oluşturmaktadır. Sektörün Türkiye içerisinde yaygınlaşmasını sağlayan en önemli etkenlerden biri, küresel firmaların Türkiye’ye giriş yaparak gelenekselleşen satış ve mağazacılık kültürünün önüne geçmesi ile gerçekleşmiştir. Şu an Türkiye içerisinde yaklaşık 400.000 hazır giyim mağazası bulunurken, sektörün mağazacılık tarafı internet satış siteleri yüzünden oldukça zor bir dönemden geçmektedir.

Mağazacılıkta Müşteri Memnuniyeti

Hazır giyim sektörü, piyasaya sağladığı üretim, ihracat ve perakende satış ile birlikte Türkiye ekonomisine katkı sağlamaktadır. Sürekli değişen ve artan tüketici isteklerine karşı, düşük fiyat ile yüksek erişilebilirlik sağlayan markalar, modayı her bütçeden gelirli olan insanın hizmetine sunmaktadır. Bu doğrultuda Türkiye üzerinde bulunan toplamda 400.000 civarında hazır giyim perakende noktasında hizmet verilmektedir.

Kurumsallaşan firmaların mağazalaşma ve elektronik satış reklamlarına ayırdıkları bütçenin artmasıyla, kalifiye eleman ihtiyaçları da aynı doğrultuda gelişmiştir. Sektör içerisinde yapılan istihdamda, kalifiye eleman ihtiyacı böylece daha gerekli bir hale gelmiştir. Geçmişe nazaran daha az tercih edilen mağazaların, içerisinde yer alan personellerin olabilecek en iyi şekilde hizmet verdiğinden firmalar emin olmak istemektedirler. Personellerin eğitimleri de o doğrultuda düzenlenmiştir. Fakat yine de özellikle Türkiye’de yaşanan dini bayramlar ve mevsim geçişleri arasında, müşteriler kendi arzları yerine getirilmediğinden ötürü şikayet etmeye daha meyilli hale gelmişlerdir. Mağazalarda müşterilerin en sık yaptığı şikayetler ile birlikte, müşterilerin şikayet kalıplarının Şikayet Var sitesi üzerinde kamu oyu ile paylaşılmasıyla, firmalar bu konularda çalışmalarında tüketicilerin de söylemlerini dikkate almak zorunda kalmışlardır.

Müşterilerin şikayetleri sayesinde firmalar, tüketici ve müşteri odaklı çalışma anlayışını benimsemek zorunda kalmışlardır. Bu konuda sektöre öncülük eden iki firma Aliexpress ve Amazon %100 müşteri memnuniyeti üzerine çalışma prensiplerini geliştirerek, üretici ya da satıcılardan önce müşterilerin haklarını savunmaya almışlardır. Böylece dünya üzerinde en çok tercih edilen iki perakende ürün tedarikçisi olmayı başaran firmalar, yakın zamanda Türkiye’de de ofis açacaklarını kamuoyuna duyurmuşlardır.

Ayrıca; Hazır Giyim Sektöründe Müşteri Şikayetlerinin Etkisi ve Marka Güvenilirliğinin Alışverişe Olan Etkisi yazılarımıza bakmanızı da tavsiye ederiz.

Tags : Mağazacılıkta Müşteri Memnuniyetiperakende mağazacılıkperakende mağazacılık nasılperakende mağazacılık türleriperakende nedirperakende şikayetlertürkiyede perakende mağazacılık
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.