close
Sony Playstation 4 Oyun konsolu fotoğrafı ve kolu.

Dijital oyunlar, konsolların icadıyla hayatımızdaki yerini almıştır. Şu an dijital oyun sektörü konsollar, bilgisayar oyunları ve mobil oyunlar olmak üzere üç bölümde gelişimini sürdürmektedir. Bu yazımda size oyun konsollarının tarihini anlatmayı hedeflemekteyim.

Oyun Konsollarının Gelişimi

Dijital oyun sektörü video oyun konsollarının icadı ile hayatımıza girmiştir. Tennis for Two isimli video oyunu, 1958 yılında yayınlanmıştır. Oyun analog bilgisayarlar aracılığı ile oynanabilen tarihin ilk video oyunudur. 1968 yılına gelindiğinde Ralph Baer isimli kaşif, oyun sektörünün en önemli icadını ortaya çıkarmıştır: Oyun konsolları. Brown Box ismini verdiği konsol, bugün günümüzde de kullandığımız oyun konsollarının ilk örneği ve birinci neslidir. Kare şeklinde olan ekran bağlantısı ile birlikte iki kişi ile oynanan oyun, kullanıcılarına ekranın kenarlarında olan çubukları yukarı-aşağı oynatma imkanı vermektedir. Böylece ortada olan topu kim yakalayamazsa yenik duruma düşecektir.

Brown box oyun kutusu fotoğrafı.

Oyun dünyası için gerçek milat Ateri ile başlamıştı. 1976 yılına gelindiğinde Atari firması Ateri 2600‘ı piyasaya çıkarttı. Bu ikinci jenerasyonunda habercisi olmuştur. Renkli oyun oynama ve Joy-stick kullanımı oldukça rağbet görmüştür.

Üçüncü ve Dördüncü jenerasyon içerisinde Japonya da üretilen bir çok cihaz damga vurmuştur. Nintendo Entertainment System, Sega Master System, Atari Jaguar akla gelen ilk örnekleridir.

Beşinci döneme gelindiğinde ise oyun konsolları artık hemen hemen her eve girmeyi başaran Sony Playstation satışa sunulmuştur. Beşinci nesil ile birlikte artık oyunları 3D oynamak mümkün hale gelmişti.

Altıncı dönem ve yedinci dönem Sony’nin ilerleyişi ile sürmüştür. Altıncı dönem içerisinde satışa sunulan Sony Playstation 2, oyun tarihinin en çok satılan oyun konsolu olma başarısını yakalamıştır. Sony artık sektör içerisinde adından sıklıkla söz ettiren bir başarı yakalamıştır.

Günümüzde sekizinci jenerasyon oyun konsolları yapılmaktadır. Artık oyun konsolları aracılığı ile VCD, DVD filmler izlenebilir, MP3 dinlenebilir, internete girilebilir, online olarak arkadaşlarınız ile oyun oynayabilir, sosyal medya hesaplarınıza girebilir ve yayın yapabilirsiniz. Bu kadar geniş bir yelpazede hizmet vermesinde tabi ki sektör içerisinde yer alan firmaların rekabet faktörü yer almaktadır.

2013’de duyurulmalarının ardından sektörün öncüsü olabilecek üç marka olan Sony, Xbox ve Nintendo’nun Ocak 2015’e kadar güncel satış rakamları;

Play Station 4: 19,052,353
Xbox One: 11,298,462
Wii U: 9,137,844

Tags : atari tarihieski oyun konsollarıGeçmişten Günümüze Oyun Konsollarıilk dijital oyunilk oyun konsolukonsolların tarihioyun konsol resmioyun konsollarının gelişimioyun konsolu nedir ne işe yararseganın en son ürettiği konsol oyunuticari olarak üretilen ilk atari oyunu hangisidirticari olarak üretilen ilk atari oyunu nedir
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.