close
black mirror

Black Mirror dizisi hepinizin bildiği gibi çok geniş bir hayran kitlesine ulaşmayı başardı. Peki diziyi diğer yapımlardan ayıran ve bu kadar gündemde olmasını sağlayan temel fark nedir, bunu birlikte inceleyeceğiz. Öncelikle belirtelim ki, dizi 3. Sezonundan itibaren Netfix ile yayın hayatına devam ediyor. Bu kadar güçlü bir yayıncı kuruluşun tabi ki dizi üzerinde bir etkisi olduğu aşikar. İlk iki sezona kıyas ile üçüncü sezonda yapım mesajlarını biraz yumuşatırken, oyuncu kadrosunu ve senaryosunu güçlendirdi. Hal böyle olunca da biz izleyicilere bu durumu sorgulamak kaldı tabi ki. Yine de izlediğim en iyi üç dizinin arasına girmeyi başardı ama.

Black Mirror Konusu Ne?

Dizi her bölümde farklı bir senaryo ile izleyicilerin karşısına çıkıyor. Bu bölümlerde ne dün ne de yarın tam olarak bugün işleniyor. Bugünün durumu ile ilgili distopik bir perspektif sağlıyor. Biraz bilim kurgu, biraz da sosyal hayatın üzerimizde oluşturduğu baskı, en çok da toplumsal roller ve statüler altında ezilmemiz ele alınıyor. Bir de ele alış şekilleri ve her bölümün sonunda yaşadığımız o şok etkisi bizi daha da bağlıyor. Mr Robot dizisi ile başlayan, Amerika’nın, Kapitalizmin ve Emperyalizmin kendini eleştirme furyasında, açıkça şunu söylüyorlar aslında: Biri bizi eleştirecek ise eğer, kimse bunu bizden iyi yapamaz. Ve bunu gerçekten görüyoruz.

Black Mirror Herkes İçin Uygun mu?

Aslında bu diziyi daha önce izlememiş ya da yabancı dizilere başlamayı düşünen insanlara özellikle tavsiye ediyorum. Bunun bir çok nedeni var; İlk olarak dizi ve filmler konusunda eleştirmenlik ve gerçekten kalitesini anlamak istiyorsanız çok iyi bir kıstas. İkincisi, bu dizi ile birlikte hayata bakış açınız daha farklı olacak. Daha çok sorgulayan bir yapıya bürüneceğinize garanti veririm. Örneğin spoiler sayılmayacak bir ince bilgi paylaşmam gerekirse;

3. Sezon 1. Bölümünde Instagram ve Facebook üzerinden yaptığımız paylaşımlar ile birlikte neden bu kadar çok ısrar ile like beklemek için kendimi sınırlandırdığımıza değiniliyor.

Bunun gibi farkında olduğumuz ya da farkına varacağımız bir çok şey hakkında bizi etkiliyor. Daha fazla zaman kaybetmeden izlemenizi öneririm.

Tags : black mirrorblack mirror 2. sezonblack mirror 4. sezonblack mirror analizblack mirror araştırmasıblack mirror dizisiblack mirror eleştiriblack mirror eleştirisiblack mirror felsefeblack mirror imdbblack mirror incelemesiblack mirror izleblack mirror konusublack mirror sosyolojiblack mirror türkçeblack mirror yeni sezonblack mirror yorumlarıeleştiriHayatSosyaltoplumtürkçe diziyabancı diziyalnızlık
akol

The author akol

1 Comment

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.