close
Will Hero, mobil oyunu.

Mobil oyunlar, dijital oyun sektörünün en son geliştirilen ve yayınlanan oyun platformudur. İlk kez 1997 yılında Nokia tarafından 6110 model cep telefonlarında yayınlanan Snake (Yılan) isimli oyun ile hayatımıza girmiştir. Yaklaşık 400 milyon kopya satış sayısına ulaşan 6110, yeşil bir dikdörtgen üzerinde kenarlara değdirmeden yılan ile yemekleri yiyerek büyümeye çalıştığımız bir oyundur.

İlk Yapılan Mobil Oyunlar

Kısa bir süre sonra geliştirilen WAP: Wireless Application Protocot (Kablosuz uygulama protokolü) sayesinde cep telefonlarından internete bağlanmak mümkün hale gelmiştir. Mobil cihazlara uygun olan bu tarayıcıyla birlikte internette yer alan herhangi içeriğe ulaşmak mümkün kılınıyordu.

Ancak dönemin yüksek internet fiyatları ve dönemin dijital oyun teknolojilerinin mobile göre daha gelişmiş olması yüzünden zaman içerisinde WAP yetersiz kalmaya başlamıştır. Bu durum sektörün gelişimini öngören bir çok uluslararası oyun firmasına engel olmamış tam aksine sektöre yatırım yaparak sektörü ayakta tutmalarını sağlamıştır.

Telefonlar İçin Mobil Oyunlar

Steve Jackson’ın senaryosunu ve dinamiklerini hazırladığı Sorcery oyunu, RPG tarzında yapılan ilk mobil oyun olma özelliğini taşımaktadır. Yazı temelli olan bu oyun, mobil oyun dünyasına yeni bir akım başlatarak yapımcıların oyunlara farklı bir bakış açısı ile bakmasını sağlamıştır.

Bir diğer önemli gelişim ise 2001 yılında JavaOne konferansında açıklanmıştır. Sega oyun firması, Motorolo ile ortaklaşa sürdürdüğü çalışmalar ile “Sonic” isimli aksiyon konsol oyununu telefonlar üzerinden oynamaya uygun hale getirmeyi başarmışlardır. Bu iki olay ışığında WAP oyun çağı kapanmıştır.

Nokia Mobil Oyunlar

2003 yılında ise oyun merkezli olan ilk cep telefonu piyasaya sürüldü: Nokia 3410. Bu cep telefonundan ilham alan Sony, 2004 yılında PSP ismini verdiği cep oyun konsollarını piyasaya çıkarttı. Mobil oyun ekonomisi hızla gelişiyor ve sonucunda hızlı davranan yatırımcılar sektörün öncüleri olmayı başarıyordu. Electronic Arts bu dönemde 45 bin $’lık bir yatırım yaparak mobil oyun sektörüne giriş yapmıştı. 2004 senesinin son aylarında 8 milyon $’lık bir kazanç elde etmeyi başarmışlardı.

Apple Mobil Oyunlar

Bu başarı dünya üzerinde bir çok firmaya ilham oldu ve Güney Kore başta olmak üzere Japonya ve Avrupa’dan bir çok firma sektöre giriş yaptı. Fakat sektör içerisinde internet sağlayıcıları ve oyunu sağlayan telefonların kazançların büyük kısmını alması haksız rekabeti ortaya çıkarttı. 2008 yılına kadar süren bu durum, Apple tarafından üretilen Iphone 2G isimli cep telefonu ile tarihe karıştı. Telefon içerisinde bulunan App Store (Yazılım Pazarı) sayesinde kullanıcılar her türlü içeriğe ulaşmak için bu uygulamaları kullanmaya başlamıştır. Bu sayede hem kullanıcılar içeriklerine Apple referansı sayesinde ulaşıyor hem de üretici firmalar internet sağlayıcı ya da telefon firmalarının dayatmalarından çıkmayı başarmışlardı.

2013 yılında 40 milyon $ olan Türkiye mobil oyun pazarı, 2017 yılına gelindiğinde ise 220 milyon $ bütçeye ulaşmıştır.

Tags : android oyun yapmakİlk mobil oyunmobil oyun araştırmamobil oyun bütçelerimobil oyun ekonomisimobil oyun firmalarımobil oyun makalemobil oyun para kazanmamobil oyun tarihçesimobil oyun yapmamobil oyun yapmakmobil oyunlarmobil oyunlar makalemobil oyunlar tarihiwap nedirwap oyun türleri
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.