close
Starbucks kahvesi, winston sigarası, adidas cüzdan ve iphone telefon.

Tüketici için satın alma kararlarında en önemli etmenlerden biri tercih ettiği ürün/hizmet grupları içerisinde olan bilinir markalardır. Markaların, tüketici grupları tarafından tercih edilmesinde veya edilmeye devam edilmesinde birden fazla neden vardır. Bilinirlik, erişilebilirlik, kalite standartlarında büyük değişimler olmaması, fiyat performans odağı ve sektörde olan rakiplerine kıyas ile daha yenilikçi bir tema sunması ve satış sonrası hizmeti ilk bakışta akla gelen örneklerden sadece birkaçı. Markaların yukarıda olan etmenler ile tüketici üzerinde güven inşa etmeleri mümkünleşir ve bu sayede daha geniş bir yelpazede ürün gruplarını oluşturabilir.

Markalar Güvenilirliği Nasıl Kazanırlar?

Küreselleşen ekonomide, global markalar yönetim anlayışları ile bölgesel ekonomilere yeni bir boyut kazandırmışlardır. Yöresel unsurları markaları ile birlikte bağdaştırarak, markaya ya da ürüne bir karakter kazandırarak içselleştirirler. Hali hazırda sahip oldukları; Bilinirlik, stabil kalite anlayışı, erişilebilirlik sayesinde hizmet ettikleri kesimi her geçen gün genişleterek tüketicinin güvenini kazanmayı da hedeflemektedir. Bu sayede markalar tüketim zincirinde olan diğer alanlara da sıçrayarak tüketiciye farklı anlarda da hizmet sağlayabilmektedir.

Marka işlevleri, tüketici beklentileri, marka olgusunun hayatımıza kattığı olumlu ve olumsuz değişkenleri, alışveriş ve tüketim alışkanlıklarımızda markaların etkilerini, marka ve tüketici davranışları ilişkisini baz alarak marka güvenilirliğinin alışverişe olan etkisi değişebilmektedir. Bu değişimler olumlu ya da olumsuz olabilmektedir. Burada markaların imajını korumak adına da reklam çalışmalarını sürekli sürdürmeleri gerekmektedir. 2017 yılında H&M markası çıkarttığı bir sweat’in üzerine “Ben ormanın en havalı maymunuyum” yazılı ürününü siyahi asıllı bir çocuk ile yayınladı. Sonucunda tepkiler çığ gibi büyüdü ve firmanın bir çok mağazası talan edildi. Bu noktada markaların satış pazarlama odağı kadar, markaların imajına da yatırım yapmaları gerekmektedir.

Tüketiciler, yöresel ürün tedarikçileri yerine küresel tedarikçileri kullanarak ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Hem alışılagelmiş düzenden ayrılarak daha taze bir dokunuş arzulamaları, hem de toplum tarafından onaylanan ve belirli bir lüks anlayışı ya da kalite ile eş anlamlı anılan küresel tedarikçileri tercih ederek kendilerini ispatlama arzusundadırlar.

Markaların daimi olarak standartlarını korudukları ve müşteri odaklı çalışma anlayışı sürdürdüğü durumlarda marka güvenilirliğinin devam ettiği ve alışverişe pozitif etki ettiği gösterilmiştir. Ancak markaların tüketici beklentileri ile eş güdümlü hareket edemediği sürece güvenilirliğini sarsıldığı gözlemlenmiş ve sonucunda tüketici gruplarının alışveriş odağının negatif yönde etkilendiği gözlemlenmiştir.

Tags : alışveriş tercihlerimizalışveriş tercihlerimizi ne etkilermarka güvenilirliğimarka güvenilirliği nedenlerimarka güvenilirliği nedirMarka Güvenilirliğinin Alışverişe Olan EtkisiMarkalar Güvenilirliği Nasıl Kazanırlarmarkalar nasıl büyürneden güvenilir markaları seçeriz
akol

The author akol

1 Comment

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.