close
Bülent Eren’in Karesinde Mardin OyuncakRail

Oyuncaklar Otostop ile Mardin’de!

2016 yılı bir çok insan için oldukça kötü anılar ile anılmaktadır. Ülkemizin yaşadığı terör olayları, ekonomimizin kötü gidişi, bir çok terör faaliyeti yüzünden Doğu illerimiz de yaşanan problemler ve daha niceleri… Ancak yılın son zamanlarında, en azından yüzümüzü güldürecek, içimizi ısıtacak bir gelişme yaşanması adına, İzmir’den yola çıkarak Mardinli çocuklar ile buluştuk. Amacımız oldukça basitti; Her çocuğun bir oyuncağı olmalıydı!

Hazırlık Süreci

İlk başta İnterrail ve oraya bağlı olan sayfalarda bir yayın başlatıldı. Amaç ve niyeti ortaya çıkartmak için ilk olarak YardımRail sayfası kullanıldı. Bu süreç içerisinde üzülerek belirtiyorum ki çok fazla yardımım dokunamadı.

Otostop hazırlığı sürdüren gezginler, Bülent Eren’in karesinde. Onur Kaya, Şemsa Aris, Berfin Aras.

İzmir de konu ile ilgili ilk buluşma 25 Ekim de yapıldı. Bu süreçte kimlerin katılacağı ve kimin ne kadar katkı sağlayacağı belirlendi. Benim burada olan temel vasfım fotoğraflanması ve medya için kaynak oluşturulması. Sonrasında bütün ekibin ikişerli olarak ayrılmasında karar verildi. Oyuncaklar her kişinin sırt çantasına alacağı kadar yerleştirildi. Sonrasında saatleri ve yolları ayırarak ilk iş Adana’ya varmak olarak belirlendi. Altı aydır otostop ile seyahatimi sürdürmeme rağmen, benim için en unutulmaz anlar bu otostop maceralarında yaşandığını da söylemem gerekiyor. Ben kendini geliştirmeye çalışan bir sanatçıyım, branş olarak fotoğrafçılığı seçmeme rağmen kendimi geliştirmeye devam etmeye çalışıyordum. Bu projede kendimi geliştirerek, fotoğraflarım ile bu özel anlara tanık olmak istedim.

Mardin’e Varış

Şemsa benim otostop arkadaşım olacaktı, kendisini daha önceden de yakinen tanıdığım için çok pozitif bir enerji ile yola çıktık. İlk otostop başlangıcımız biraz kısa oldu, çünkü ikişer ayrılmamız gerekirken biz dört kişi yola çıktık. Sadece İzmir-Kemalpaşa’ya kadar varabildik. Sonrasında ayrıldık ve yola devam ettik. Adana’ya kadar toplam on bir farklı araç ile ulaşmayı başardık. Otostop boyunca bizim ile birlikte olan insanlar, yani bizi götüren kişiler bizim bütün maliyetlerimi karşıladılar. Yol boyunca cebimizden bir lira çıkmadığını söylesem yeridir. Ancak yol boyunca çok yorulduğum için maalesef birkaç kez araçta sızdığımı itiraf etmem gerekiyor. Kısa süre sonrasında önce Adana’ya oradan da Mardin’e varmış olduk.

Mardin de Oyuncak Rail için konaklama yapılan konak.

Proje kapsamında 1500 oyuncak toplandı ve yaklaşık 100 kişi otostop çekerek bütün oyuncakları Mardin’e ulaştırdı. Mardin’e vardığımda ise yaşadığım anı kelimeler ile ifade etmek benim için çok güç. Kaldığımız yer Mardin’in eski yapıları arasında yer alan bir konaktı. Müthiş bir enerji vardı içerisinde. Tabi şarkılar, türküler eşliğinde ilk gece biraz kısa sürdü. Herkes malum yol yorgunuydu. Mardin’de ertesi gün için planlar yapıldı ilk gece. Herkes için hedef bir bölge ve şehri iyi bilen bir rehber bulundu. Rehberler de yine bizim arkadaşlarımız olan ve bölgeye hakim olan İnterrail üyeleriydi. Benim olduğum grup Kızıltepe’ye geçtik.

Oyuncakların Dağıtımı

20 arkadaş ile, bize tahsis edilen servis aracı ile birlikte Kızıldere’ye ulaştık. Sonrasında elimize aldığımız oyuncaklar ile araçtan çocuklara doğru koştuk. Bu koştuk kelimesini mübalağa ettiğimi düşünmeyin, gerçekten elimize oyuncakları alarak çocukların üzerine koştuk. Çocuklar tamamen şaşkın bir ifade ile bizlere baktılar. Onlara oyuncakları verdiğimizde gerçekten, şaşkın ve kırılgan şekilde kabullenmekte problem yaşadılar. O kadar gururlulardı ki… Her sokağa girdiğimizde, çocuklara sarılıyor ve oyuncakları dağıtıyorduk. Bir arkadaşımız da gitar çalarak bize eşlik ediyor, bu ölümsüz ana müthiş bir katkı sağlıyordu.

Abdulkadir Yazıcı çocuklara ve oyuncaklara sarılırken.

Hayatım boyunca unutmayacağım bir anı yaşıyorum. Çocukların ailelerine ve orada olan yerel halk ile ilgili bilgiler aldık. Yaşadıkları problemlere ve mutluluklara tanık olarak onların kültürlerine adaptasyon yaşamaya çalıştık.

Öğleye doğru, yorulmaya başladık tabi… Sonrasında Mardin merkez de yer alan Karakol meydanına geçerek, 1000’e yakın Suriyeli çocuk ile buluştuk. Akşama doğru da konakladığımız yere geri döndük.

Akşam kaldığımız yere döndüğümüzde, hepimizin suratında hayatımız boyunca ender yaşayabileceğimiz bir gülümseme oluşmuştu. Bunu bir daha yaşayabileceğimi hiç zannetmiyorum. Hepimizin artık ailemize ve çevremize anlatabilecek ölümsüz bir anımız vardı.

Midyat Mülteci Kampı

Ertesi gün Midyat da olan mülteci kampına geçmek hedefimizdi. Gün içerisinde yaşadığımız tecrübeleri geceden birbirimize anlatarak bu konuda hazırlık yaptık.

Bülent Eren’in karesinden, Mardin Oyuncak Rail.

Oraya ulaştığımızda gördüğümüz tablo oldukça kötüydü. Biz de orada olan atmosferi yükseltmek için elimizden geldiğince şarkılar ve oyuncaklar eşliğinde onlara bir günlüğüne bir mutluluk vermeye çalıştık. Şimdilik anlatacaklarım bunlar, sizi çektiğim fotoğraflar ile baş başa bırakıyorum.

Bülent Eren’in karesinden, Mardin Oyuncak Rail. Dilara Ömer, Ömer Şık, Halil Çiftsüren
Bülent Eren’in karesinden, Mardin Oyuncak Rail. Bir çocuk yüzüne boya ile kedi çizilmiş.

Bülent Eren
fb.com/blnteren
instagram.com/travelerphotographer

Tags : gezginler oyuncakİnterrailİnterrail Türkiyemardin oyuncak dağıtımımardin oyuncak dağıtımı fotoğraflarımardin yardımOtostop ile oyuncakOyuncakrailyardımrail oyuncak
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.