close
Migros mağazası içerisinde ürün fotoğrafları.

Ülkemizde mağazacılık ve perakende eğitimleri, 1990’lardan itibaren hız kazanarak devam etmeye başladı. Önceleri niteliksiz elemanlar tercih edilirken, sektörün rekabet unsurlarının arttırması kalifiye elaman ihtiyacını da gün yüzüne çıkarttı.

Tezgahtar ve Satış Danışmanı Kalifiyesi

Türkiye’de 1990’lardan itibaren yayılmaya başlayan tekstil perakende sektörü, 2014 yılına kadar büyüme gerçekleştirerek ilerlemiştir. Sektörün ihtiyaçlarını karşılamak ve düşük maliyetli olması yüzünden tercih edilen kalifiyesiz personel ihtiyacı; verimsiz ve kalitesiz çalışma, işgücü maliyetini arttırdığı ve diğer işletmeler ile rekabet konusunda şansını azalttığı için yerini kalifiye işgücüne bırakmıştır. Sektör içerisindeki işletmeler bu durumun bilincinde olarak, eğitimi kendi kurumlarında vererek, çalışan personelle ilgili oluşabilecek olumsuz yönleri minimuma indirmeyi hedeflemektedirler.

Mağaza Personel Eğitimi

İşletmelerin işe alım sürecini etkileyen birden fazla etmen bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla: Yaş, cinsiyet, eğitim ve işe devamlılıktır. İşe alım şartlarını karşılayan kişilere markadan markaya farklılık gösterebilecek eğitimler uygulanır. Ancak eğitimlerin ortak yönü mağazanın ideolojileri ile paralel ilerlemesidir. Bazı markalar satış odaklı çalışarak, satış danışmanı personel eğitmeyi tercih ederken, bir diğer markada mağazaya giren müşteriyi daha özgür bırakarak, mağaza içerisinde ki stabiliteyi koruyan tezgahtar rolünde eğitim uygularlar.

İş yeri içerisindeki yaşanabilecek her türlü olumsuz durum (doğal afet, mağaza içerisinde uygunsuz davranış, hırsızlık, personel ve müşteri arasında gerginlik) ile ilgili verilen eğitim ise firmanın kurumsallığı ile eşgüdümlüdür.

Eğitimin ilk aşaması kişiye verilen hiyerarşi eğitimiyle başlar. Mağaza içerisinde emir komuta zincirini öğrenen kişi ardından hiyerarşi içerisinde nasıl davranması gerektiğini öğrenir. Devamında ise yaşanabilecek en kötü durumların canlandırması tekrarlanarak, bu durumlarla ilgili personelin kişisel tavrını ya da kişisel duruşunu ikinci plana bırakarak markanın duruşunu ve çizgisini savunması beklenir. Kişi ayrılık oluşturabilecek herhangi görüşü mağaza içerisinde yansıtmaması konusunda kesin bir şekilde uyarılır.

Ardından mağaza, ürün, materyal, marka hakkında genel bilgilerin eğitimi verilir. Ürün grubunun rakipleri ve rakiplerine göre güçsüz ve güçlü yönleri de özellikle açıklanır. Mağazaya gelen bir misafirin sorabileceği her hangi soruya yanıt verecek kadar eğitim verilmesinin ardından eğitimi tamamlanır ve mağaza içerisinde eğitim süreci başlatılır. Burada ürün katlama, ürün gruplarının dağılımı, müşteri diyalogları, kasiyerlik, yöneticilik, etiketleme gibi bir çok şey hakkında eğitim almayı sürdürür. Sonucunda profesyonel bir noktaya gelinceye kadar yanında minimum bir eğitmenle mağazada devam eder.

Tags : mağaza müdürü eğitimimağaza personel eğitimimağaza yöneticiliği eğitimimağazacılık eğitim notlarımağazacılık nedirmağazacılık personel eğitimimağazacılık personelimağazacılıkta nelere dikkat edilirmağazacılıkta personel eğitimiperakende eğitim programlarıperakende mağazacılık yönetimiperakende satış ve mağaza yönetimi sertifika programı
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.