close
Küresel Isınma

Küresel Isınma ile ilgili en azından bir kez yazı okumuş ya da bir duyarlılık projesine denk gelmişsinizdir. Artık kutuplar üzerinde ki buzulların erimesi ve bu erimenin açtığı yan etkilere hazırlıklar ciddi şekilde artmaya başladı. Üçüncü dünya ülkeleri ve gelişmekte olan ülkeler bu durum hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadan gündelik hayatlarını devam ettirse de, gelişmiş ülkeler sorunun farkına vardı. Dünya birkaç asır içinde büyük bir su problemine hazırlanıyor. Biz de yazımıza geçmeden önce size küresel ısınmayı hatırlatmak istedik;

Küresel Isınma nedir?

İnsan yapımı nedenlerle atmosfere bulaştırılan gazların oluşturduğu varsayılan sera etkisinin sonucunda, Dünya içerisinde yıl süresince kara, deniz, havada belirlenen ortalama sıcaklık artışının genel ismidir.

Küresel ısınma ile ilgili veriler 1800’lerin sonları 1900’lerin başlarına dayanıyor. İlk yapılan ölçümlerde sıcaklık 0.4 ile 0.8 derece arasında artış gözlendi. 2016’ya geldiğimizde ise o dönemden öngörülenin artışın yaklaşık 8 katı daha hızlı şekilde artış olduğu ortaya çıkıyor. Savaşların ve teknolojik ilerlemenin faturası olarak gözükmemeli bu durum. Savaşın gereksizliği ortada olan bir gerçektir, ancak teknolojik aletlerden kaynaklanan bir sebepten doğrudan bahsedemeyiz. Sanayi devriminden itibaren düzenli olarak yok ettiğimiz ve zarar verdiğimiz ekosistemin artık yaşamak için bize ihtiyacı var.

Küresel Isınma Nedenleri?

Fosil yakıt yakılması kesinlikle en büyük nedenler arasında yer alıyor. Kömür, petrol ve doğal gaz kullanımının orantısızlığı ve ardından yeni yaşam alanları uğuruna bilinçsizce tükettiğimiz ormanlar, küresel ısınmaya davetiye çıkartan büyük nedenlerdir. Ayrıca yemeklerde kullandığınız ve tekrar kullanmadığınız yağı lavabodan dökmek de çok büyük bir hatadır. Çünkü bu yağ lavabo ile suya karışacak ve su da çözülmeyecektir. Bilinçsiz su kullanımımız da bunda etkendir. Biz farkına varmadan bir çok kez suyu ziyan ediyoruz ve bu yüzden de geleceğimizi riske atıyoruz. Bilinçlenmek için hala zamanımız var.

Küresel Isınmaya Nasıl Önlem Alırız?

Küresel ısınmaya önlem almak için yapmanız gereken ilk şey bilinçlenmektir. Bilinçsiz bir şekilde bazı şeyler yapmak, yarar değil zarar sağlar. Bilinçlenmekten kastımız da, doğru yaşamak ve bunun doğurduğu doğru hareketlerdir. Siz doğru yaşamaya karar verdikten sonra hayatınızda ki her şey bu doğruluğa uyum sağlayacaktır. Örneğin şehir içinde toplu taşıma kullanmanız, fosil yakıt tüketimini azaltacaktır. Evinizde kızartma yağı kullanımını daha doğru yaparsanız ve çöpünü doğru şekilde imha ederseniz, yine faydalı olacaktır. Yarın için bir ağaç dikerseniz, yine büyük bir adım atacaksınız.

 • Enerji dostu ampuller kullanın.
 • Elektronik eşyalarınız prize takılı iken, bekleme modunda bırakmayın.
 • Işıklandırma konusunda abartılı tercihler yapmayın.
 • Evinize karşı ısı yalıtımı uygulatın. Böylece hem tasarruf edeceksiniz hem de önlem alacaksınız.
 • Diş fırçalama, bulaşık yıkama, traş esnasında su akmasın. Kapatın sonra tekrar açın.
 • Çamaşır suyu kullanımını azaltın.
 • Eşyalarınızı veya arabanızı yıkarken daha az su kullanacak sistemleri tercih edin.
 • Toplu taşıma ile seyahat edin.
 • Yürümeyi daha bilinçli ve daha sık yapın.
 •  Kurşunsuz benzin ile çalışan arabaları kullanın.
 • Uzun ömürlü ürünler tüketin.
 • Ne kadar az plastik o kadar uzun ömür. Plastik yerine cam kullanın.
Tags : küresel ısınmaküresel ısınma devletlerküresel ısınma ile ilgili makaleküresel ısınma ile ilgili makalelerküresel ısınma ile ilgili proje ödevleriküresel ısınma ile ilgili slaytküresel ısınma maddeler halinde sonuçlarıküresel ısınma nasıl önlenebilirküresel ısınma nedenleriküresel ısınma nedirküresel ısınma önlemleriküresel ısınmadan korunma yollarıküresel ısınmanın nedenleriküresel ısınmanın sonuçlarıküresel ısınmanın sonuçları maddeler halindeküresel ısınmanın zararlarıküresel ısınmaya karşıküresel ısınmayı nasıl önlerizkutup ayısı
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.