close
kış çayı

Kış çayı, kış aylarının soğuk havalarında ve çok yaygın gözüken gribal enfeksiyon gibi durumlara karşı vücudunuzun savunma sistemini güçlendirir. İçerisinde kullanılan malzemeler yörelere göre değişiklik gösterse de genelde c vitamini deposudur. Benim şahsi kullanımım kuru malzemelerden oluştuğu için dört mevsim aktarlardan satın alabiliyoruz. Zerdeçal, zencefil, tarçın, havlıcan, hibiscus, limon, karanfil hazırladığım malzemeleri göz kararı çaydanlığa atıyorum ve 15-20 dakika kaynatıyorum. Ardından ekstra içine hiç su katmadan direkt olarak tüketiyorum. Vücuda karşı gerçekten büyük bir direnç eklediği aşikar.

Kış Çayında Kullanılan Malzemeler Ne İşe Yarar?

Zerdeçal ne işe yarar?
Zerdeçal bir çok kanser türüne karşı savunma sistemini güçlendirirken aynı zamanda içerisinde yer alan yüksek c vitamini sayesinde kişinin kış aylarında direncini arttırır. Aizheimer gibi durumlara karşı da onarıcı etkisi olduğu uzmanlar tarafından ortaya çıkmıştır. Benim tavsiyem toz olarak kullanmamanız yönünde. Kurutulmuş hali benim şahsi fikrime göre çok daha faydalı.

Zencefil ne işe yarar?
Zencefil Güneydoğu Asya kökenli bir yer bitkisidir. Yemeklerde ve salatalarda çok kullanılır. Ekstra olarak bir çok Asya ülkesinde turşusu da kurulur. Zencefilin içerisinde yer alan %3’lük kısım tamamen uçucu yağlardan oluşur. Çok zengin B3, B6, demir, fosfor, potasyum, sodyum, magnezyum mineralleri içerisinde vardır.

Tarçın ne işe yarar?
Tarçın bilindiği üzere Türk mutfağında yemekten tatlıya bir çok alanda kullanılan bir baharat türüdür aslında. Ancak tarçının içerisinde yer alan bir çok mineral ve vitamin sayesinde, şekerden, romatizmaya bir çok hastalık için bire birdir. Ayrıca gribe karşı dayanıklılığı arttırdığı aşikardır.

Havlıcan ne işe yarar?
Hazım problemleri ve mideden kaynaklanan problemler için birebir olan Havlıcan, ayrıca idrar ve balgam sökücü özelliklere de sahiptir. Sabahları aç karnına alınması tavsiye edilse de benim tavsiyem hazırlayacağınız çayın içerine koymanız yönünde olacaktır.

Hibiskus ne işe yarar?
Diyabet, tansiyon ve bağışıklık sistemi ile ilgili rahatsızlık yaşayan kişiler için özellikle tavsiye edilen bir çay yaprağıdır. Burada bunu fazlasıyla koymanızı tavsiye ediyorum, çünkü çok hoş koku ve renk katıyor çaya.

Limon ne işe yarar?
Türk mutfağının vazgeçilmezi olan limon gençten yaşlıya herkesin gündelik hayatında bir yere sahiptir. Aslında bunun sebebi de vardır. Çünkü limonun faydası sayılmak ile bitmez. Bizim de tavsiyemiz, limonu kabuğundan ayırmadan yıkayıp, ikiye bölerek çaydanlığa atın ve kabuğunda olan asidi de bünyenize katın.

Karanfil ne işe yarar?
Türk lokantalarının yemekten sonra genelde servis ettiği karanfili bilirsiniz. Peki ne işe yaradığını ya da çiğnediğimizde neden garip ve acı bir tat verdiği konusunda hiç fikriniz var mı? Ya da büyüklerimizin ağız kokusu için karanfil tercih etme nedenini biliyor musunuz? Karanfil anti bakteriyel yapısı sayesinde ağız içi hastalıklara karşı doğrudan etki gösterebilir. Ayrıca sinüzit çözücüdür. İçerisinde olan tohumların kırılması ağzınızdaki kötü kokuları giderir.

Tags : atom kış çayıc vitaminievde kış çayı yapımıgribe karşıhavlıcanhibiskuskaranfilkış çayıkış çayı demlemekış çayı kalorikış çayı karışımıkış çayı nasıl demlenirkış çayı nasıl yapılırkış çayı ne işe yararkış çayı nedirkış çayı neye iyi gelirkış çayı tarifikış çayının zararlarılimontarçınzencefil
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.