close
Kenevir nedir

Kenevir ya da halk arasında bilinen adı ile esrar. İnsanlık tarihinin bilinen en eski hammadde kaynağıdır. Kenevirin günümüzde yasaklanmadan öncesinde, insanlık ve insanlık tarihi için önemini sizlere aktaracağım.

Kenevir, insanlık tarihinde ihtiyaçlarımıza yönelik olarak çok yönlü kullandığımız bir bitkiydi. Gündelik ihtiyaçlarımızdan (İplik, kıyafet, hamur v.b.), medikal amaçlar ile kullanımına kadar çok geniş bir yelpazede insanların ihtiyaçlarını karşılıyordu.

Kenevir İlk Nerede Yasaklandı?

Kenevir ilk yasaklanma sebebinin kaynağı Amerika’ya uzanmaktadır. Meksika da yaşanan devrimin sonrasında, Meksika kökenli göç dalgası Amerika’ya ulaşmıştır. Meksika kültüründe kenevir tüketimi oldukça yüksektir. Kendi kültürlerini de Amerika’ya taşıdıktan sonra, Amerika’da olan kenevir tüketimi hızla artmıştır. Devrim öncesinde de Kenevir Amerika’da kullanılmaktaydı. Fakat kullanım alanı sadece medikal amaçlar ile sınırlıydı. O dönem içerisinde, kişisel çıkarlarını düşünen bir çok Amerikalı muhalif politikacı, Kenevir hakkında karalama kampanyaları başlattılar. Sonucunda, 1937 yılında Amerika’da tamamen yasaklandı.

Türkiye’de Uyuşturucu Üretimi

Alman ilaç firması Bayer, savaş sonrasında hem psikolojik hem de fiziksel olarak ağrıları ve problemleri olan insanlara karşı morfin türlerinden biri olan Eroini geliştirdi.

Türkiyede eroin üretimi

Eroinin ilk dünya da ortaya çıkışı ve Anadolu coğrafyasına girişi Osmanlı döneminde yaşanmaktadır. Ardından gelişen gelişmeler ile birlikte Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar da devam etmektedir.

Eroinin üretimi için morfine ihtiyaç vardır, morfin için de afyon üretilmesi gerekmektedir. Afyonun kaynağı olan haşhaş bitkisi de Anadolu da üretilmekteydi. Anadolu bahsedilen zaman aralığında dünyanın en kaliteli afyonunu üretiyordu.

Türkiye de Eroin Piyasası

Zaman içerisinde piyasası, kilo olarak altın ile yarışan Eroin, dünya üzerinde milyonları bulan bağımlıları yüzünden yavaşça revaç kaybediyor. 1914 yılında Osmanlı Devleti, bütün dünyada eroinin yasaklanması için yapılan konferansa delege göndermeyerek, uyuşturucu serbestliğini korumaya karar veriyor.

Osmanlı Devleti dağıldıktan ve Cumhuriyet kurulduktan sonra dış sermaye destekli eroin fabrikası kurulması ile ilgili bir çok teklif gelmeye başlıyor.

Türkiye’de açılan ilk eroin fabrikası çengelköyde kuruldu.

 

Cumhuriyetin ilk yıllarında yaşanan maddi buhrana karşı, uyuşturucunun yasal olması ve ihracat ağının geniş olması, ülkemize o dönemde büyük bir güç kazandırmıştır.

Zaman içerisinde, gelişmiş ülkeler başta olmak üzere Türkiye’ye ambargo tehditleri sürekli olarak artıyor. 1931 yılında 500.000 $ değerinde morfin ile sularda dolaşan bir gemi, Amerikan kara sularında yakalanıyor. Sonrasında Atatürk’ün emri ile bütün fabrikalar kapatılıyor.

Dip Not: Üretilen kenevir değil, haşhaştır. 

Tıbbi Marihuana Kullanımı

Doğrudan tedavisi bulunmayan (Kanser, Aids, THC yeme bozuklukları) gibi hastalıkların tedavisinde kenevir kullanımı doktor kontrolünde izin verilmektedir. Tıbbi marihuana kullanım nedeni hastalara moral vermesi ve tedavi süresinde kullanılan diğer ilaçların yarattığı ağrıları azaltmak adınadır.

Kenevir Dünyada Nerede Serbest Yetişir?

Kenevir Dünyada Nerede Serbest ve Nerede yasaklı

Kenevir dünya üzerinde hemen hemen bütün ülkelerin yasasında kendine özel bir madde bulabilmiştir. Bazı ülkeler yaptırımı olmayan yasaklar koymuş, bazı ülkeler de doğrudan yasa dışı olduğu göstererek bu konuda cezai işlem uygulamaya devam etmektedir. Yukarıda olan fotoğrafta detaylı olarak gözükmektedir.

Dini İnançlarda Kenevir (Esrar)

Eski şaman inançlarında kenevir doğrudan ibadet kısmında kullanılırdı. Ayrıca halen daha çeşitli etnik grupların içerisinde kullanımı devam etmektedir. Ayrıca günümüzde halen daha takipçileri ile varlığını sürdüren Rastafari inancında kenevir tüketimi çok yaygın.

Rastafari inancı ve Bob Marley hakkında daha fazla bilgiye Bob Marley Ile Dünyaya Yayılan Bir İnanç: Rastafari‘den ulaşabilirsiniz.

Esrar’ın (Kenevir) Etkileri Nelerdir?

İngiltere’de yayın yapan The Lancet isimli medikal ve sağlık dergisinin yetmiş beşinci sayısında, esrar kullanımının, alkolden daha az zararlı olduğunu ortaya çıkartmıştır. Esrarın etkileri; Gevşeme, uyku arzusu, şeker düşmesi, acıkma, iyi hissetme, belirli bir konuda konsantrasyon artarken diğer konularda dikkat azalması, aynı anda iki ya da üç iş birlikte yapamamak, anı sorgulamak, unutkanlık, susuzluk, zamanın yavaş geçtiğini hissetmek, mideye giden yiyecekleri hissetme yer almaktadır. Etkisi azalırken de tansiyon yükselmesi, depresyon, panik atak, göz tansiyonunun azalması gibi etkileri bırakır. Esrar içen birini anlamanın en basit yöntemi gözlerine bakmaktır, içen kişinin gözleri kızarır ve göz kapakları düşer.

 

Tags : esrar nasıl üretiliresrar neden yasaklandıesrar üretimiesrarın etkileriesrarın etkileri nelerdiresrarın serbest olduğu ülkeleresrarın yararlarıesrarın zararlarıkenevir nasıl üretilirkenevir neden yasaklandıkenevirin etkilerikenevirin serbest olduğu ülkelerkenevirin zararlarışaman ayini kenevirşamanizmtıbbi marihuanatıbbi marihuana nasıltürkiyede eroin üretimi
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.