close
Hipotez Nedir?

Hipotez (Varsayım) Nedir ve Hipotez Nasıl Oluşturulur?

Hipotez, empirik (Deney ve gözleme dayalı olan bilgi türü) olarak test edilebilen bütün önermelere verilen isimdir. Sınanmak amacı ile oluşturulan ve doğru olduğu kabul edilen bütün yargı, düşünce ve genellemelere de söylenilebilir. Bilimsel bir çalışmanın hipotez olarak kabul edilmesi için öncelikli olarak denenmesi gerekmektedir. Empirik olarak ortaya atılan hipotezin, istikrarlı bir şekilde aynı sonucu vermesi durumunda hipotezler teori statüsüne çıkartılırlar.

Hipotez Özellikleri

Hipotezler ellerinde olan veriler ile uyumlu olarak ilerlemeli ve içeriğinde olan verileri açıklamalıdır. Sonrasında ise günümüz bilgileri ile hipotezin konusunun güncel olması ve sonrasında da güncellemeye müsait bir şekilde ilerlemelidir. Oluşabilecek problemleri kestirmeli ve çözüm önerileri ile ilerlemelidir. Empirik olarak, deney ve gözlemlere açık olarak sınanmalıdır. Yenilenebilir deneylere ya da gözlemler için de denenebilir olmalı ve ışık tutmalıdır.

Hipotez Örnekleri

Genel olarak hipotezler, doğruluğu ya da yanlışlığı hakkında kesin yargılar olmayan önerme türleridir. Varsayım ya da sav olarak da dilimizde nitelendirilmesi mümkündür. Ayrıca içerisinde tez, antitez gibi durumları da barındırdığı için bir çok araştırma konusunda önermenin ardından atılacak adım olarak belirtilmesi oldukça normaldir.

Belirli bir durumda oluşturulan hipotezin ardından empirik olarak sınanması gerekmektedir. Bu aşamanın ardından hipotezin sonucunun pozitif ya da negatif olarak çıkacağından, önemli bir adımdır. İlerleyen süreçte ise, pozitif ya da negatif olması durumunda hipotez tekrarlanacak ve istikrarı kontrol edilecektir. Hipotezi ispatlanacak bilgi kümeleri olarak görmek de mümkündür bu yüzden.

Hipotez Nasıl Kurulur (Nasıl Yazılır)?

Öncelikli olarak yazacağınız hipotezin mümkün olabilecek en yüksek ontolojik ve ussal seviyeye ulaşması gerekmektedir. İçerisinde olan bütün adımlar ve kavramlar tamamen açık ve işlemsel olarak açıklamaları ile birlikte yer almalıdır. Hipotez denenebilir olmalı ve sınanabileceği alanlarda tamamen istikrarlı olmalıdır.

Sonucunda yürütülen bilimsel araştırmanın bütün aşamaları mantıklı olarak yürütülmeli ve daha önce yapılan araştırma konuları izlenmelidir. Konu ile ilgili yapılan araştırmalarda, sizin araştırmalarınız ile ilgili farklar ortaya koyulmalı ve konu hakkında daha dikkatli davranılmalıdır. Hipotez kurmak konusunda hepinize iyi şanslar diliyorum.

Tags : bilimsel hipotezbilimsel hipotez örneklerihipotez nasıl fizikhipotez nasıl yapılırhipotez nedirhipotez nedir fizikhipotez örneklerihipotez özelliklerihipotez yaparken dikkathipotez yapımıhipotez yazmavarsayım anlatımıvarsayım nedir
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.