close
Kütüphane Fotoğrafı

Türkiye’de hazır giyim sektörü ekonominin en büyük yapı taşlarından birini oluşturmaktadır. Firmaların her geçen gün daha çok kişiye hizmet ettiği bu alanda üreticiler ve satıcılar dışında tüketicilerde sektörün bir parçasını oluşturmaktadır. Tüketicilerin davranış şekilleri sektörün gelişimini büyük ölçüde etkilemektedir.

Türkiye’de Mağazacılığın Gelişimi ve Odağı

Yurt dışı veya yurt içi yüzlerce firma sektör içerisinde rekabet unsurlarını her geçen gün geliştirerek satış rakamlarını arttırmayı hedeflemektedir. Ancak bu rekabetin sonucunda fiyat kalite endeksinde fiyat odağı düşüşe geçerek, ürünlerin kalitesini de düşüşe geçirmiştir. Fiyatları düşürerek modayı herkesin erişilebilirliğine sunmak isteyen firmalar; Materyal, hizmet ve satış sonrası hizmetlerinde fedakarlık yaparak, daha çok kitleye ulaşmak adına mağaza sayılarını ve reklam bütçelerini arttırma politikası izlemişlerdir. Türkiye de bu konuda örnek verilebilecek sektörün en büyük payına sahip olan firması olan Lc Waikiki’dir.

Birey odaklı satış anlayışı değişerek, globalleşen ve mağaza odaklı bir satış prensibine dönüşmüştür. Burada müşteriler ile ihtiyaçlarına göre muhatap olan satış temsilcileri yerine, mağazanın stabil şekilde olması için çalışan tezgahtarlar yer almaya başlamışlardır. Sonucunda memnuniyetsiz müşterilerin sayısı da artış göstermeye başlamıştır.

Hazır Giyimde Müşteri Şikayetleri Nasıl Düzeltilebilir?

Sektörünün küreselleşme süreci, çalışanlara verilen eğitim, ürünlerde kullanılan materyaller, üretim tercihleri, modayı belirleme ölçüleri, ürünlerin kullanım ömrü, müşterilere sunulan satış ve satış sonrası hizmetler, sektörün başını çeken markalar üzerinden yapılan şikayet analizleri ve internet üzerinden yapılan giyim alışverişine odaklanıldığında, sektörün tamamının bu konuda çalışma yaptığı hali hazırda gözükmektedir. Ancak “Şikayet Var” gibi bir çok platform üzerinden yapılan araştırmaların sonucunda, halen daha sektörün bir çok konuda yapıcı olması gerektiğini göstermektedir. Ürün kalitesini, satış hizmetlerini ve satış sonrası hizmetlerini arttırmak adına mağazalarımızın daha çok müşteriler ile bir araya gelmesi gerekmektedir.

 

Tags : araştırma yazısıgiyim sektörügiyim şikayethazır giyim araştırmahazır giyim makalehazır giyim müşterihazır giyim müşteri şikayethazır giyim sektörü
akol

The author akol

1 Comment

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.