close
Batum Hakkında Herşey

Gürcistan bilindiği gibi artık Türk vatandaşlarından pasaport istemeden giriş çıkış yapılabilen bir ülke. Yöre insanının en büyük gelir kaynağı da Türk Turistler. Bu durum böyle olduğu için fiyatlar tabi ki Türklere biraz daha farklı yansıtılıyor. Ancak maalesef giden Türklerin oradan beklentisi kültür gezisi ya da Gürcistan yöresinde gezmek değil. Türkiye’den Gürcistan’a en büyük gidiş nedeni maalesef seks turizmi. Yazımda siz değerli okurlarıma Gürcistan Gezisi hakkında bilmek isteyeceğiniz şeyleri anlatmaya çalışacağım.

Gürcistan Algısı Tamamen Cinsellik Üzerine

Birkaç Gürcü ile bu konuyu konuştuğumuzda ise çok farklı şeyler öğreniyoruz. Türkiye’den gelen her 10 turistten 6’sı cinsel ihtiyaçları için ya da kumar oynamak için buraya geliyor. Bu rakamların bu kadar büyük olması da Batum şehrini tamamen dokusuna zarar veriyor. Çünkü bir noktadan sonra şehrin bu potansiyelini gören farklı ülkelerde yaşayan hayat kadınları Gürcistan’a gelip, Batum da çalışmaya başlamışlar. Orada Taylandlı, Azeri, Ermeni, Rus, Özbek, Tatar bir çok hayat kadını gördük. Fakat bu durumun kaynağı maalesef ki biziz.

Bu konunun algısını değiştirmek için Batum Belediyesi başta olmak üzere hükümet de dahil bir çok kurum çalışmalarını sürdürdü. Batum da dünyanın en büyük Botanik Bahçelerinden biri yer almakta. Ayrıca sahil yolu ve şehrin mimarisi oldukça enteresan. Komünist dönemden kalan mimari ve modern mimari birlikte yer alıyor. Ayrıca şehrin Turistlik durumunu bilen bir çok girişimci, Rönesans dönemini andıran binalarda Otel ve Casino hizmeti vermekte.

Gürcistan’da Ne Ucuz?

Gürcistana gittiyseniz öncelikli olarak bilmeniz gerekir ki, Gürci şarapları efsane! Yaklaşık 3.000 yıldır aynı teknik ile şaraplar yapılıyor. Fiyatları da gayet makul. Kendinizi Rönesans döneminde bir soylu gibi hissettirecek bir kaliteden söz ediyorum. Tekniklerin detayları hakkında affınıza sığınarak çok bilgim olduğunu söyleyemeyeceğim, ancak benim birlikte gittiğim Amerikan vatandaşı arkadaşım kesinlikle bu sözlere kefil oluyor. Kendisi orada 20 TL 17.5 Lari civarında satın aldığımız şarabın, Fransa ya da Amerika üzerinde olan 100-200 $’lık şaraplar ile boy ölçüşebileceğini iddia etti.

Gürcistan da elektronik eşya fiyatları çok düşük. Bu yüzden ilk gördüğünüz yerden direkt alışveriş yapmayın. Mümkünse en azından sizin ihtiyacınız olan şey ile ilgili farklı mağazaları tek tek gezin ve sonunda nihai kararınızı verin. Ayrıca geri getirirken, kutusundan ayırın. Çünkü gümrükten geçirirken sorun yaşayabilirsiniz kutusunda olursa. Bunun için ekstra vergi alabilirler.

Gürcistan içerisinde benzin fiyatları da çok düşük. Bu yüzden gittiğiniz zaman mümkünse sadece Batum’u görmek ile kalmayın, Tiflis’e de mutlaka gidin. Tiflis, Batum’dan bile güzel çünkü. Yol üzerinde köylere gidin, yöresel halk ile görüşün. Onların evlerinde yaptıkları şarapları deneyin.

Gürcistan da Sigara ve Alkol Çok Uygun

Tabi en önemli konulardan biri, Gürcistan da alkol ve sigara çok uygun. Ancak sizin Türkiye’ye geri dönerken getirmeniz için en azından üç gün Gürcistan da yaşamanız gerekiyor. Ardından kotanız kadar getirebiliyorsunuz. Burada kota 3 karton sigara ve 2 litre alkol. Freeshop’lar çok pahalı ve sınır kapısının yakınlarında alış veriş yapmamanızı tavsiye ediyorum.

Tags : BatumBatum da ne yapılırBatum GezisiBatum Seyahatbatum üniversiteleribatumda ne yapılırGürcistanGürcistan Alkolgürcistan araba sitelerigürcistan gezisigürcistan kış tatiligürcistan larisiGürcistan Ne UcuzGürcistan SeksGürcistan SigaraGürcistan Ucuzgürcistanda araba almakgürcistanda gezi rehberigürcistanda ne ucuzgürcistanda ne yapılırgürcistanda okumakgürcistanda yaşamgürcistanda yaşamaktiflis üniversiteleri
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.