close
İstanbul Sahili

Ülkemiz yaşanan son terör olayları, darbe olayları ve siyasi olarak Rusya ve Avrupa Birliği ile olan uyuşmazlık sebepleri yüzünden turizm konusunda son on beş yılın en kötü sezonunu yaşadı. Bu facia aslında 2014 yılında sinyallerini vermişti fakat yine de gerekli kurumlar bu duruma önlem olarak hazırlık yapmak yerine bildiklerini okumak ve rakamları kendi siyasi amaçlarında iyileştirmeye devam ettiler. Sonucunda bu yıl turizm faciası olarak nitelendirildi ve Türkiye ekonomisine derin bir yara olarak yansıdı. Çünkü ülkemizde olan mevcut otellerin %35’i hiç açılış bile görmedi, açılan otellerin ise sadece %40’ı sezon da en azından bir hafta için tam doluluğu yaşadı. Durum böyle olunca aslında bir fabrikadan farksız olmayan oteller çalışanları ile yollarını ayırma yoluna girdi. Ülkemizde vasıflı işçi ihtiyacı zaten her geçen gün azalırken, vasıflı olan işçilerin de bir anda işsiz kalması kalifiye fiyatlara çalışmalarına neden oldu.

Bu kadar boş bir sezon olması tabi ki benim gibi gezginler için aslında vazgeçilmez bir fırsata dönüştü. Çünkü turistlik bölge esnafı turistlere uyguladı abartılı fiyatları yerli turiste de fazlasıyla yansıtıyor ve hatta yerli turisti mekanlarında ya da tesislerinde kabul bile etmiyordu. Ben de bu durumun farkında olarak bölgeleri tek tek gezmeye karar vererek seyahatime çıkmıştım. Yaslayan esnaf, kalabalık turist kafileleri ve abartılı konaklama fiyatları olmadığında ülkemizin bir cennet olduğu ortaya çıktı.

Gezilecek Yerler

Seyahat güzergahımda yer alan şehirleri sırası ile anlatmak yerine şu an aklıma gelen sırası ile dile getirmek istiyorum.

Kapadokya | Göreme dokusu ile gider gitmez sizi farklı bir boyuta geçiriyor. Direkt söylemeliyim, bu tatilde özellikle en çok sevdiğim yöre Kapadokya oldu. Orada turist olmadan ve esnafın az turisti kaçırmamak için ilgili davranışları ile birlikte oluşan pozisyonda bizim açımızdan tadından yenmedi. Tarih mi? Romantizm mi? Yemek mi? Eğlence mi? Adrenalin mi? Her şey tam olarak o yöredeydi. Hikayeleri, eserleri ve yapılabilecekleri ile beni farklı bir dünyaya çekip götürdü.

Kapadokya Çadır
Göreme

Mevlana | Konya’ya daha önce gitmiştim. Ama özellikle yaşanan son olaylardan sonra bölgeye giden insan sayısının azalabileceğini düşünerek biraz daha temiz bir gezi olacağını umarak gittim. Ancak yine hüsran, yine hüsran… Ben bir ayrıntıyı unutmuşum, Konya’ya ve bölge müzelerine en çok giden turist, yerli olanlardı. Tabi yine tıka basa dolu şekilde gezmeye çalıştık. Ama Konya Büyük Şehir Belediye’sini kutlamak lazım, mükemmel bir işe imza atarak kent turunu rehber ve otobüs ile dört saate sığdırmışlar. Ve fiyatı da çok düşüktü.

Ulu Cami | Bursa’ya ilk defa bu yıl gidebildim. En büyük kayıbım olarak bunu görüyorum, çünkü kesinlikle daha önce Bursa’ya gitmeliydim! Şehir büyüklüğü ile bütün ihtiyaçları ve her türlü zevki karşılayabilecek bir yapıya sahip. Gitmeden önce Camileri ve Medreseleri yüzünden bir ön yargım vardı ama özellikle yöre insanı ve her tele yönelebilen yapısı ile gidilmesi gereken bir yer. Özel tavsiye; Arap Şükrü’de rakı mezesi yemeden ayrılmayın.

Kemeraltı | İzmir hepimizin ortak aşkı. Türkiye’nin gerçek batı yüzü. İstanbul’un eğlencesi, Ankara’nın saygısı, Samsun’un samimiyeti İzmir de bir araya geliyordu. Hem Anadolu yüzünü saklayarak hem de Batı yüzünü koruyabilen post modern bir yapıya sahipti aslında. Gitmediyseniz bana haber verin biletinizi alayım, o kadar diyorum…

Kordon
İzmir

Alanya | Antalya… Rus, Alman, İngiliz… Otelleri, Eğlence kulüpleri… Hiç biri yoktu! İnsan yoktu! Tek boş olduğu için üzüldüğüm yer Alanya bölgesiydi! Gerçekten üzücü. Çünkü o bölge, turist yapısı ile aslında bütünleşmişti.

Sümela Manastırı | İnanç bütünlüğü ve inançların nasıl işlendiği hakkında çok fazla bilgi sahibi bir insan değilim. Ancak insanlar sadece ibadet amacı ile böyle bir yapıyı ortaya koyunca, oradan ayrılsalar bile enerjileri o duvarlarda ve o resimlerde kalıyor. Gerçekten garip bir dokusu var. Yolun tamamını araba ile gidemediğinizi ve yaklaşık birkaç km yürüdüğünüzü bilerek gidin, ama efsane olacak. Trabzon’un geri kalanı için aynı şeyi söyleyemiyorum ama. Beni çok etkileyen başka bir olayı olmadı doğrusu. Mesela Rize de Rafting olayı ile turist kazanmaya çalışıyorlardı hala. Uzun Göl içinde ayrı bir parantez açabiliriz. Ama şehir merkezi için çok beklentiniz olmasın.

Tags : akdeniz gezilecek yerleralanyaanadolu gezilecek yerlerdünyada görülmesi gereken yerlerege gezilecek yerlergezigörülmesi gereken yerleristanbultizmirkapadokya gezisikaradeniz gezilecek yerlerkordonmevlanasümela manastırıtrabzonTürkiyetürkiye gezilecek yerler haritasıtürkiye görülmesi gereken yerlertürkiye tarihi yerlertürkiye tarihi yerler listesitürkiye'de görülmesi gereken tatil yerlertürkiyede görülmesi gereken 100 yertürkiyede ölmeden görülmesi gereken yerlertürkiyede tatil yerleritürkiyedeki turistlik yerler listesitürkiyenin tarihi yerleri hakkında bilgiulu cami
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.