close
Golf Nasıl Oynanır?

Çim, toprak, kum ya da düz zemin üzerinde doğal ya da yapay düzlükler ve engellerin arasında on sekiz sıralık top deliklerine, sopa yardımı ile topu sokma oyununa golf denir. Golf’ün püf noktalarını ve nasıl oynanacağı hakkında ipuçlarını yazım içerisinde siz değerli okurlarım ile paylaşıyorum.

Golf Nasıl Oynanır?

Golf kişinin kendi başına da oynayabileceği fakat otoriteler tarafından en az iki kişinin oynaması tavsiye edilen bir oyundur. Bu oyunda en büyük zorluk rakibiniz değil saha ve hava koşullarıdır. Bu yüzden sportmenlik oldukça önemlidir, turnuvalarda başarılı oyunculardan çok sportmen sporculara yer verilir.

Golf oynamak için öncelikli olarak ekipmanları tanımanız gerekmektedir. Amacınız yukarıda da belirttiğim gibi topu delikten geçirmek üzeredir. Fakat sahanın yüzölçümü ve saha şartları sürekli değiştiği için, buna göre vurucu sopa seçmek zorundasınız (Örn: Kum saha ve Toprak saha için kullanılan sopalar farklıdır).

Golf sporunda ayrıca, saygı çok önemli bir faktördür. Oyuncuya ve sahaya verilen saygı, sporcunun kalitesini belirleyen en önemli unsurdur (Örn: Vurma sırası bir oyuncuya geldiğinde rakip oyuncu ya da izleyiciler sessiz olmak zorundadır.)

Oyun ilk başladığında uzun çimli alanda başlar, ardından ilk amacınız kısa çimli alana topu taşımaktır. Sonrasında deliğe doğru yapacağınız hareketler daha da kolaylaşacaktır çünkü.

Deliğe gidene kadar topa en çok vuran kişi kaybeder. Deliğe en az sopa vuruşu ile topu ulaştıran kişi ise oyunu kazanacaktır.

Golf Tarihi

İngiltere de 1500’lü yıllarda ortaya çıkan Golf, asil ve asilzadelere özgün bir spor olarak ortaya çıkmıştı. Daha da eski kaynaklar milattan önce Antik Yunanistan Olimpiyat oyunlarında benzer bir oyun oynandığı yönünde de gösterilmektedir fakat bu kaynakların bir kesinliği yoktur.

Dünyanın En İyi Golf Sporcuları

Tiger Woods bütün otoritelerce dünyanın gelmiş geçmiş en iyi golf oyuncusudur. Kendisi ayrıca dünyanın en çok kazanan sporcusudur. Dünya da golf sporunun sevilmesine ve tanıtılmasına da yardımcı olmuştur. Ülkemizde de iki kıta arasında atış deneyimi bulunmaktadır.

Amie and Jack isminde Arnold Palmer ve Jack Nicklaus, ayrıca spor içerisinde oldukça bilinen golfçülerdir.

Tags : dünyanın en çok kazanan sporcusudünyanın en iyi golf sporcularıgolf ekipmanlarıgolf hakkındagolf kolay mıgolf kurallarıgolf nasıl oynanırgolf pahalı mıgolf sahalarıgolf sporugolf tarihigolf zengin sporusamsun golf sahasısportmen sporutiger woods golf türkiyetürkiye golf sahalarıtürkiyede golf sahalarıünlü golf oyuncularızengin sporu
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.