close
Felsefeye Giriş Kitapları

Felsefe; gündelik hayatta ya da belirli bir bilim ya da teknik disiplininin altında ya da üstünde gereken ya da zaman ayrılan bütün düşünme faaliyetlerine verilen genel isimdir. “Bütün bilimlerin anası” gibi bir tabir bile onu tanıtmak için yeterli değildir. İnsanın kendisi ve doğa arasındaki neden sonuç ilişkilerini düşünmesi ve çözümlemesi süreçlerinin tamamını kapsar. Bu doğrultuda felsefe birkaç ana dala sahip olmuştur. Ancak bu konulara geçmek yerine; Felsefeye giriş kitapları için şahsi olarak beş önerimi siz değerli okuyucularıma sunuyorum.

1-Sofinin Dünyası
1991 yılında Jostein Gaarder tarafından kaleme alınmış bir şaheserdir. Norveç tarihinde en çok basımı ve satışı yapılan sanat eseridir. Sofie isminde küçük bir kızın “Kimsin sen?” yazılı bir kart bulması ile başlayan serüvenini anlatır. Ancak aslında size felsefe dünyasının giriş anahtarını sunar. Bu kitap sorgulama zihniyetinin temeli açısından eşsizdir.

2-Böyle Buyurdu Zerdüşt

Friedrich Nietzche… Şimdi saatlerce ona sizi, size de onu anlatmak büyük bir vakit kaybı olur. İnsanların kendilerini ve dünyayı düşünürken; Varoluşçuluk, postmodernizm ve postyapısalcılık üçgeninde de dahil edilebilecek bir düşünce anlayışı geliştirmiş eşsiz bir filozoftur. Metaforları kadar, döneme göre yaptığı radikal hareketler ile de dikkat çekmiştir. Kendisi hakkında yazılan onlarca eser mevcuttur (Benim favorim Nietzche Ağladığında). Ama Böyle Buyurdu Zerdüşt eseri aslında modern dünya ve insan arasında olan savaşı açığa çıkartan yegane eserdir.

3-Denemeler

Bir çoğunuz Montaigne ismini hayatınızda en az bir kez duymuş olmalısınızdır. Bence şimdiye kadar okumadıysanız büyük bir kayıp söz konusudur. Çünkü kendisi tarihin gelmiş geçmiş en kaliteli denemelerini yazan şahıstır. Kendi şahsi hayatı üzerinden, insanlığı ve toplumsal hayatı ele aldığı eseri, etik değerleri ve ahlaki dayatmaları sorgular niteliktedir. Felsefeye giriş kitapları arasında ilk sırada olsa kimsenin bir şey demeyeceği kalitede bir eserdir. Ancak tamamen şahsi zevklerime göre bu sırayı hazırladığımı tekrar belirtiyorum.

4-Küçük Prens

Bu kitabı buraya koymamak büyük bir ayıp olurdu. Kendisi çünkü gençlik çağlarımızdan itibaren bizi düşünmeye iten yegane eserlerden biri. Her daim doğru davranışlardan taviz vermeyen küçük bir prensin, gül için duyduğu aşk ile birlikte kat ettiği yol anlatılıyor. Küçük Prens’i bu şekilde anlatan çok kişiyi bulamazsınız haklısınız…

5-Komünist Manifesto

Direkt önerdiğim için bazılarınız bana kızacaksınız, ama ne kadar erken o kadar iyi olacaktır. Çünkü Karl Marx bunu ne dünümüz ne bugünümüz ne de yarınımız için kaleme almıştır. Hepimizin içerisinde yer alan Ütopya hayallerini bir çırpıda gerçek dünyaya endekslemiştir kendisi. Bu yüzden de Komünist Manifesto en kısa sürede okunarak hakkında düşünülmesi gereken bir kitaptır.

Tags : en iyi felsefe kitaplarıFelsefefelsefe giriş kitaplarıfelsefe kitaplarıfelsefe kitapları okufelsefeci kitaplarıFelsefeye girişfelsefeye giriş kitaplarıfelsefi akımlarfelsefi bilgi nedirfelsefi filmlerfelsefi kitaplarfelsefi kitaplar listesifelsefi kitaplar pdffelsefi sözlerkitapokunması gereken felsefe kitaplarısofinin dünyasıünlü felsefeciler
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.