close
Rüstem Kara fotoğrafı.

Samsun Eğitim-İş sendikası başkanı Rüstem Kara, Cumhuriyet Halk Partisi İlkadım ilçe teşkilatı adına yapılan reklam çalışmaları için röportaj gerçekleştirdi. Röportaj sırasında samimi açıklamalarda bulunan Rüstem Kara, Türkiye’nin gündemini meşgul eden birçok konuya değindi.

Samsun’da aktif sendikalaşmanın güzel örneklerinden olan Eğitim-İş sendikası, Cumhuriyet Halk Partisi İlkadım ilçe teşkilatıyla röportaj gerçekleştirdi. Röportajın tamamı ilçe teşkilatının sosyal medya hesaplarından yayınlanacak olmasına rağmen, satır başlıklarını sizler için derledik.

Liselere giriş sınavında soruların çalınma ihtimali gündeme geldi. Bu iddialar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Daha önce birkaç kez soruların çalınma olayı meydana geldiği için, halkımız bu tür olaylara karşı tedirgin yaklaşıyor. Bu olayı Eğitim-İş sendikası olarak yakından takip etmeye çalışıyoruz. İnternette yayılan fotoğrafta açıkça “Liselere Giriş Sınavı” soru kağıdı olduğu belli olan bir fotoğraf yayılıyor. Ünlü oyuncu Hakan Yılmaz bunu ilk yayınlayanlar arasında yer alıyor. Ancak bu tür iddiaların belirli bir dayanağı olmadan yargısız infaz yapmak, haksızlık olacaktır.

Eğitim sistemi konusunda Milli Eğitim Bakanlığı, istikrarlı bir yol haritası çizememektedir. Öğrencilerin değişken sınav ve eğitim takvimine uyum sağlaması mümkün mü?

Sınav sisteminin ve sınav takviminin politik amaçlar doğrultusunda sürekli değiştirilmesi, eğitim sistemimizi oldukça olumsuz etkilemektedir. Bu doğrultuda toplum içerisinde bakanlığa olan güven azalmış ve özel eğitim kurumlarına ayrılan bütçeler artmıştır. Öğrencilere sunulan eğitimde; resmi kurumlarda yer alan eğitmen arkadaşlarımız, değişen eğitim takvimine ve sınav sistemine uyum sağlamaya çalışıp, bir yandan da eğitim takviminde olan müfredatı takip etmeye çalışmaktadır. Ancak özel eğitim kurumları, tamamen sınavlara odaklı eğitim anlayışıyla, velilere ve öğrencilere daha cazip gelmektedir.

Eğitim-İş sendikası olarak, eğitimin tamamen ücretsiz olmasını ve eğitim kurumlarında öğrencilerin ihtiyaç duyduğu bütün gereksinimlerini yerine getirebilmelerini istiyoruz.

İmam Hatip okullarının sayısının artış göstermesiyle, düz lise ve Anadolu lisesi önemini yitirdi. Bunun ülke için yan etkileri nelerdir?

İmam Hatip okullarının sayısının artmasıyla birlikte nitelikli eğitim anlayışı maalesef yerini hızlı bir şekilde meslek edinme anlayışına bırakmıştır. Öğrencilerimiz belirli bir sınava girmeden kayıt olabildikleri bu kurumlarda, eğitim anlayışı maalesef ülkemiz için aydınlık sonuçlar barındırmamaktadır. Bu kurumların yerini tekrar normal sisteme bırakmasını ülkemiz için daha doğru buluyoruz.

 

Tags : eğitim iş sendikası hakkındalgs soruları çalındılgs soruları hakkındarüstem kararüstem kara röportajsamsun eğitim iş sendikasısamsun eğitim-iştürkiyede eğitim sistemiyle ilgili araştırma
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.