close
League of Legends son maç analizleri, Türkiye ligi.

Dijital oyun, geniş bir yelpazede hizmet veren ve genel anlamıyla bütün elektronik cihazlar içerisinde yer alan oyunları içerisine kapsayacak şekilde tanıma ulaşabilen bir eğlence sektörüdür. 21. yüzyılda her dört insandan üçünün en az bir kez dijital oyun oynadığı düşünülmektedir. Peki sektör hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?

Dijital – Elektronik Oyun Sektörü

Dijital oyun sektörü 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren yükselişe geçmiştir. Ekonomik anlamda yaşadığı bu büyüme ve her geçen gün daha büyük bir kitleye hitap etmesi onu ulaşılmaz bir noktaya getirmeyi başarmıştır. Oyun içerisinde yer alan sosyal ortam, oyunun barındırdığı senaryo, oyun içerisinde olan başarmışlık duygusu ve daha bir çok etmenden ötürü, oyuncular daha fazla tercih etmeye başlamışlardır. Başta Hollywood olmak üzere bir çok ünlü senarist artık oyunlar için senaryo yazmaya başlamıştır.

Ayrıca oyunlar içerisinde, eğitimsel yönlerde barınmaktadır. Ancak genelde batı ya da uzak doğu merkezli yayınlanan bu oyunlar, gelişmekte olan ülkeler üzerinde kültürel bir küreselleşmeye neden olmaktadır.

Dijital Oyun Sektörüne Devletlerin Bakış Açısı

Ekonomik değerinin bu kadar artması ise artık bu konuda devletlerin de desteğini sağlaması anlamına gelmektedir. Dijital oyun sektörü, artık devletlerin resmi olarak yatırım yapabildikleri ve ekonomik değeri her geçen gün artan bir iş piyasasına dönüşmüştür. E-spor organizasyonları, özel organizasyonlar, oyun reklamları, oyun tanıtımları, oyunlar hakkında yapılan yayınlar ve yayıncılar, oyun platformları, oyun konsolları, oyun için gereken minimal elektronik eşya, oyun için ödenen vergi ve oyun içi ödenen ücretler, gelişen sektörün iş ağının sadece belirli bir kısmı. Böylece oyunculara (gamer), sporcular ile eşit imkanlar vermek için yasal haklar ortaya çıkmaya başlamıştır.

Dijital oyun oynayan bireylerin en çok para harcadıkları gereçler ise;

  • Oyun satın almak
  • Oyun içi satın alma sağlamak
  • Oyun için gereken elektronik eşyayı satın almak
  • Oyun geliştirme paketleri almak

olarak sıralanabilir.

Dijital Oyuncu Yetiştirme ve Dijital Oyuna Başlama Yaşı

Dijital oyunlarda başarı sağlamak için maddi olarak belirli bir çıtanın üzerinde olmak gerekmektedir. Bu da dijital oyunları, spor organizasyonlarından ayıran en büyük etmenden biridir. Çünkü minimum gereçleri karşılayamazsa birey, oyun içerisinde başarı sağlayamaz ve hatta oyuna sahip bile olamaz.

Oyunlar içerisinde yine de alışveriş yapmaya, on sekiz yaşın altında olan bireyler daha yatkın gözükmektedir. Bunun en önemli etkenlerinden birinin, dijital oyunlar içerisindeki sosyalleşme imkanıdır. Birey kendi hayatında görmediği saygınlığı ve başarıyı oyunlar sayesinde daha kısa süre içerisinde elde edebilmektedir. Bu durum internet üzerinden oynanan çok oyunculu oyunlarda daha net gözükmektedir. Oyun firmaları reklam ve pazarlama odağını bu düşünce üzerine temellendirirler.

Ayrıca “Dijital Oyunların Çocuklar Üzerinden Satış Stratejisi” yazısı da dikkatinizi çekebilir.

Tags : dijital oyun araştırmalarıDijital Oyun Ekonomisidijital oyun en çok para harcanandijital oyun fiyatdijital oyun için gerekenlerdijital oyun nedirdijital oyuncu nasıl olunurdijital oyuncu paraelektronik oyun nedirelektronik oyun sektörüelektronik oyunlar için gerekenler
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.