close
Ceviz yiyen sincap

Türkiye de en çok üretilen kuru yemiş fındık olmasına karşın, ceviz üretimi de son yıllarda arttı. Cevizin içerisinde A, E ve C vitaminleri bulunmaktadır. Ayrıca Omega 3 konusunda da oldukça güçlü bir besindir. Cevizin besin değeri, gıda takviyesi olarak kullanılması ve hangi hastalıklara karşı iyi geldiğini yazı içerisinde inceleyeceğiz.

Cevizin Sağlığa Faydaları

Ceviz kalp ve damar hastalıkları için düzenli kullanımda önleyicidir. Besin uzmanları, her öğünün ardından ya da ara öğünlerde ceviz kullanımının, damar tıkanıklarına engel olduğunu söylüyor. Ayrıca içerisinde olan antioksidan sayesinde, vücudumuzun savunma sistemini güçlendirir.

İnsan vücudu Omega yağını üretemez. Bu yüzden balık tüketiminin önemi her fırsatta uzmanlar tarafından dile getirilir. Ceviz içerisinde bulunan Omega 3 yağı sayesinde, günde dört ya da beş adet tükettiğimizde bile vücudumuzun ihtiyacını karşılamış oluyoruz.

Faydaları bunun ile sınırlı değil; Günde yediğimiz beş ceviz sayesinde, demir, manganezin ve triptofan ihtiyaçlarımızı da karşılamış oluruz.

Kolestrol, diyabet, kanser, kemik rahatsızlıkları, beyin hastalıkları ve cilt hastalıklarını hem önlemek hem de tedavi süresince ceviz kullanmak insan vücudu için gereklidir.

Ceviz Yağının Yararları

Ceviz yağının faydaları, içerisinde barındırdığı mineral, vitamin ve besinler sayesinde sağlımız için oldukça yararlıdır.

Ceviz yağı nasıl kullanılır?
Ceviz içerisinde yer alan yağ oranı, fındığa kıyas ile daha çoktur. Gündelik olarak içtiğimiz suya, üç ya da dört damla katarak bu suyu tüketmek yeterlidir. Ancak cilt hastalıklarına karşı da insan vücudunu güçlendirdiği için, cildinize sürmek sureti ile masaj ile yedirmek de opsiyonlar arasındadır.

Cevizin Besin Değeri

Ceviz bulunduğu yağlı tohumlar ailesinde, en yüksek yağ oranına sahip olan gıdadır. Fındık, badem, yer fıstığı ve susam da bu ailenin diğer üyeleridir. Ceviz bu kadar yağ içermesine karşın, içerisinde olan yağın doymuş yağ sınıfına girmesi sayesinde yararlı bir gıda olarak kabul görmektedir. Yüz gram ceviz içerisinde yaklaşık on beş gram protein bulunmaktadır. Üç gram şeker de vardır, fakat bu şeker oranı diyabet hastalarına zarar veremeyecek kadar düşüktür.

Ceviz kaç kaloridir diye merak ediyorsanız eğer, yüz gram ceviz içerisinde 654 kalori bulunmaktadır.

Günlük Ne Kadar Ceviz Tüketilmelidir?

Günlük en azından dört ya da beş ceviz tüketmenin sağlığınız açısından çok güçlü etkileri olacaktır. Sürekli kullanım ile vücudunuzu kansere karşı bile koruyabileceği ön görülmektedir.

Cevizin Zararları Nelerdir?

Cevizin doğrudan insan sağlığına bir etkisi yoktur. Fakat alerji benzeri rahatsızlıklara sahip olan kişilerin doktor kontrolünde tüketiminde de hiç bir yan etki yoktur. Aşırı tüketilmesi de kilo aldırabilir, bu yüzden günlük limiti geçmemek önemlidir.

Tags : ceviz besin değericeviz yağıceviz yağı nasıl kullanılırceviz yağının faydalarıceviz yağının yararlarıcevizin besin değericevizin sağlığa faydalarıcevizin zararlarıcevizin zararları nelerdirgünlük ne kadar ceviz tüketilmelidir
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.