close
Patates resmi

Sözlerime Immanuel Kant alıntısıyla başlamak istiyorum. Aksi taktirde, ne bende bu eleştiriyi yapacak bir statü, ne de bu kelimeleri toparlayacak bir had mevcut.

 “Hiç kimsenin sanatsal yargısı otorite değildir. Fakat buna karşın bize ışık tutabilir, bizim sanat eserinden elde edemeyeceğimiz hazzı bulmamızda yardımcı olabilir”

Sanat tarihi; Toplum ve insan arasında olan gelişmeleri bize yansıtması ve eleştirel bir dil kullanması sebebiyle, geçmişe ve şimdiye olan bakış açımızda farklı bir perspektif sundu bize. Rönesans, Aydınlanma Çağı ve Fransız Devrimi, sanatın toplum üzerinde olan etkilerine örnek niteliktedir. Ancak modern sanat; Sanat ve yaşam arasında ilişki kurması beklenirken, sadece belirli bir kesme hizmet eden bir zanaate dönüştü. Bu eksende sanat ve bilim arasında olan standartlar birbirlerine benzemeye başladı. Bilim dalları arasında olan disiplinler, sanat türleri içerisinde olan akımlar ile ortak özelliklere sahip oldu. Böylece estetik değerin yerini çeşitli akımların minimum gereçleri aldı.

Bir çok sanat ve sanatçı, daha büyük bir kitleye hitap etmek adına, eserinde olan mesajları arttırma yoluna girdi. Böylece simgeleme yolu ile artan mesajlar eser içerisinde kayboldu. Sanatta aradığım değer, belirli bir zaman, mekan, olgu, trajedi ya da olağanlık barındırması iken; Artık tamamen küreselleşmiş bir disipline dönüştüğünü düşünüyorum.

Alışılagelmişin dışında sanat eserleri artık modern ya da postmodern sanat adı altında kendini pazarlayabiliyor. Estetik değerleri, sanatın nesnelliğini ve klasik sanatın bütün eserlerini hiçe sayarak yapılan bu tür çalışmalara maalesef hak etmediği bir değer veriyoruz. Sanat ve zanaat arasında olan farkı tekrar hatırlatarak; Sanatın sanat olarak kalmasını umut ediyorum.

Dip Not: Öne çıkmış görsel olarak olan patates resmi, bir milyon dolara alıcı bulan bir fotoğraftır. Bir patates fotoğrafının bir milyon dolar ettiği bir dünyada sanatın ve sanatçının değerini bilmek dileği ile…

Tags : çağdaş sanat eleştirisimodern sanat eleştirisimodern sanat etkilerimodern sanatın yan etkileripostmodern sanat eleştirisisanat eleştirisisanat ve zanaat arasındaki farklarsanatçı eleştirisi
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.