close
Bilgi

Samsun İçin Yükselen Bir Yıldız: Belma Nur Kartal

Belma Nur Kartal

Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte adaylar kesinleşmeye başladı. İktidar ve muhalefet partilerinin güçlü bir şekilde seçim propagandası yaptığı Samsun’da ise Türkiye Komünist Partisi adaylık için şehir içerisinde aktif çalışmalarını yürüten Belma Nur Kartal’ı belirledi. Kendisi en son Makro Marketlerde çalışanlara uygulanan haksız işten çıkartmalarla ilgili mücadelede yer alıyordu. Biz de kendisi ve seçim süreciyle ilgili hoş bir sohbet gerçekleştirdik.

Belma Nur Kartal Kimdir?

1964 Samsun doğumluyum, bir anneyim. Öğretmendim ama gazetecilik, hayatımın hep bir parçası oldu. Halen soL gazetesi muhabiriyim. Hakları gasp edilen işçilerin mücadelesi, işçi direnişleri hep önceliğim oldu. Bu sayede işçi sınıfıyla bağım kuvvetlendi. İşi direnişleri bir okulsa o okulda işçilerle birbirimizden çok şey öğrendik; arkadaş, dost, kardeş olduk.

Seçim Hedefleriniz Nelerdir?

Seçim hedefleri deyince “al takke ver külah” seçim ittifaklarından ortaya çıkan Samsun adaylarının söylemleri geliyor aklıma… Bu halk işsizlik, yoksulluktan kan ağlarken adaylardan biri diyor; “Samsun’u Allah’ın izniyle uçuracağım” Öteki diyor; “Samsun’u kucaklamaya geldim.” Beriki de “Milletime teslim olmaya geldim.” İşsiz, yoksul ve kriz batağındaki halkımız Samsun’u uçurana da, kucaklayana da, teslim olmaya gelene de güvenmiyor. Çünkü, bunların hiçbirinin gündeminde 7 aydır Samsun sokaklarında direnen Makro işçileri yok, iki yıldır haklarını alamayan Tozlu- Diesre işçileri yok, kısa bir süre önce Medicalpark ve Medicana hastanelerinden kapı önüne konulan işçiler yok. Flormar ve Cargill işçileri yok.

Makro Marketleri işçi direnişinde Belma Nur Kartal.

Röportajın bu kısmında Belma hanımın telefonu çalıyor, ardından bir kahkaha tufanı kopuyor. Daha önce TKP’ye oy vermeyi hiç düşünmediğini ifade eden telefondaki ses, komünistlere oy vereceğini söylüyor.

Seçmenlere Mesajınız Var mı?

İnsanın insanı sömürmediği bir düzen mümkündür. Bu, yarının değil bugünün meselesi olduğu için paranın saltanatına karşı düzen partilerinden kopmaya ve umudu güçlendirmeye çağırıyoruz. Paranın saltanatı varsa halkın TKP’si var!

Tags : samsunsiyaset
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.