close
Bilgi

Yenilenen Askerlik Sistemi Nasıl Olacak?

Askerlik yapan gençler, Komutanlarının karşısında.

Yenilenen askerlik sisteminin nasıl olacağı herkes için merak konusu.  Mevcut askerlik sisteminde bedelli’den yararlanamayanlar, bu düzenlemeyi dört gözle bekliyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yapılacak düzenlemenin taslağının hazır olduğunun bilgisini kamuoyu ile paylaştı ve en kısa sürede hayata geçirileceğinin sinyallerini verdi. Peki bu yeni askerlik düzenlemenin içeriği nedir? Hep birlikte göz atalım.

Askerlik 9 Aya Düşecek mi?

Bildiğiniz üzere mevcut sistemde lisans ve lisans üstü programlardan mezun olanlar 6 ay yani kısa dönem er, erbaş ya da 12 ay yedek subay olarak askerlik yapabiliyorlar. Lisans düzeyinin altında eğitim seviyesine sahip olanlar ise 12 ay er, erbaş olarak askerlik görevlerini yapmaktalar. Bunlara alternatif olarak dövizle askerlik de yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sık sık başvurduğu bir seçenek. Fakat durum Türkiye’de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençler için bu kadar kolay değil. Bedelli askerlik herhangi bir süreklilik taşımadığı gibi yaş ve ekonomik sebepler yüzünden faydalanamayan gençler çoğunlukta.

Erkekler için zorunlu askerlik kapsamında üniversite mezunları altı ay askerlik yaparlarken, üniversite mezunu olmayanlar on iki ay zorunlu hizmet sunuyorlardı.

Yeni sistemde meslek yüksek okullarının iki yıllık programlarından mezun gençler için yeni bir adım atılıyor. Belirli sayıda yedek subay ve yedek astsubaylık uygulaması geliyor. Düzenlemeye göre gençler ilk iki aylık eğitim dönemlerinde harçlık alırken kalan on aylık kıta görevlerinde ise devletten maaş alabilecekler. Askerlik son durum 2019 yılı içerisinde gitmeyi düşünen adaylar açısından, sürecin değişkenliği adına beklemelerinde fayda vardır. Yapılan açıklamalar er ve erbaşların da maaşa tabi olarak askerliklerini yapacağını gösteriyor.

Askerlik Sistemi Değişti mi?

Değişikliklerin sonucunda eğitim seviyesi lise ve altı olan gençler ise 6+6 aylık daha farklı bir sistemde askerlik görevlerini yerine getirecekler.  Bir aylık eğitim sürecinden sonra 5 aylık kıta görevlerini tamamlayanlar dilerse terhis olabilecek, dilerse 6 ay daha maaşlı olarak askerlik yapabilecekler.

Tüm bunların dışında, dört gözle bedelli bekleyen gençler de unutulmamış. 
Bundan böyle bedelli askerlik kalıcı hale getirilecek ve eğitim durumu gözetmeksizin isteyen herkes başvurabilecek.  Ordunun personel ihtiyaçlarına göre sayı belirlenecek ve bedelli askerlikten faydalanmaya hak kazanan gençler sadece bir ay askerlik yaptıktan sonra terhis olabilecekler.  Bu sayının ilk etap için her yıl 145 bin kişi ile sınırlı olduğu ve bedelli askerlikten gelen kaynağın eğitim dönemleri dışında askerlik görevlerini maaşlı olarak yapacak olan diğer personelin maliyetini karşılamakta kullanılacağı belirtildi.

Askerlik çağı gelmiş milyonlarca genç sabırsızlıkla bu sistemin hayata geçmesini bekliyor. Düzenlemenin ne zaman yürürlüğe gireceği ile ilgili kesin bir tarih ise henüz açıklanmadı.

Haber: Rüya Gürey

Tags : askerlikTürkiye
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.