close
Aktüerya Nedir

Günümüzde hayatın bir çok risk barındırdığı aşikardır. Amerika ve Avrupa da oldukça yaygın olan bu meslek, Türkiye pazarına daha çok yeni katılmıştır. Bu tür risk durumlarının analizleri için de sigorta şirketleri başta olmak üzere, bir çok kurum ve kuruluş kişilerin doğumu, ölümü, hastalıkları, sakatlıkları, emekliliğini içine alacak şekilde; Doğal afetleri, yaşanabilecek kötü olayları (hırsızlık, kaza, cinayet gibi) etkileyen rastgeleliğe bağlı, öngörülemeyen durumların oluşturduğu finansal etkiler ile doğrudan ilgilenir. Bu işi yapan kişilere Aktüer denir.

Aktüerya Nedir?

Finansal olarak yaşanabilecek bütün riskleri değerlendirerek, olduğu varsayılan durum ile ilgili çözümler üreterek, uzun vade içerisinde sonuçlarını hesaplayarak bu durum ile ilgili belirsizliği ortadan çıkartmayı amaçlayan bir bilim dalıdır. Aktüerya ile ilgilenen bilim insanlarına da Aktüer ismi verilir.

Aktüerler, sosyal hayat ile ilgili risk matematikçileridir. Temel olarak çalıştıkları alanın tamamı, hayatın kendisidir. Her türlü alanda risk analizleri yürütmeleri mümkündür.

Aktüerler ne iş yapar? 

Aktüerya bilimcileri, oluşabilecek bütün risk durumlarını analiz ederler ve yaşanabilecek en büyük felaketten en küçük kazaya kadar olasılıkları hesaplarlar. Amaçları olabilecek en kötü durumda bile, bu durum ile ilgili finansal etkilerinin tamamını hafifleterek, güvenlik programları hazırlarlar. Kısa bir şekilde açıklamak gerekirse eğer: Aktüerya, sigorta programlarının ve hayat içerisinde risk barındıran her durum ile ilgili primleri hesaplamak ve raporlamayı içine kapsayan bir bilim dalıdır.

Aktüerya Bilimleri Nedir ve Aktüerya Bilimleri Ne İş Yapar?

Aktüerya bilimleri genel olarak sözel ve sayısal bilimler ile aynı anda ilgilenirler. Sözel bilimlerin sosyal yönlerini alırlarken, sayısal bilimlerinde istatistik ve mantık kısmı ile ilgilenirler. Ayrıca Ekonomi ve Finans ile doğrudan ilişki içerisindedirler. Böylece oluşturulacak risk programı ile ilgili, ekonomik boyutunu taban fiyatta tutarken, bunun kişiye ya da kuruma olacak faydasını maksimumda tutmaları hedeflenir.

Aktüerya bilimleri eğitimi, Hacettepe Üniversitesi başta olmak üzere Türkiye de bir çok eğitim kurumu tarafından verilebilmektedir. Dört yıllık eğitimin sonucunda Aktüerlik sıfatını kazanarak mezuniyet sağlanır. Ayrıca yüksek lisans için alternatifler mümkündür; Ekonomi, Finans ve İstatistik genel olarak derslerin çoğunu oluşturduğu için, bu branşlarda da yapılması mümkündür.

Tags : aktüer nedirAktüeryaaktüerya bilimleri nelerdiraktüerya hacettepe üniversitesiaktüerya ne iş yaparaktüerya nedir
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.