close
Uyku nasıl açılır?

Sabahları kalkmak her zaman kolay olmuyor. Çoğu insan sabah yataktan ayrıldıktan hemen sonrasında kendine kahve hazırlayarak sigara içiyorlar. Kafeinin vücudu uyarıcı etkileri olduğu doğru fakat bir o kadar da sizden enerji götüreceği gerçeğini biliyor muydunuz? Uyku nasıl açılır sorusunun yanıtını birlikte arayacağız.

Uykuyu Ne Açar?

Uykusuzluk maalesef modern dünya toplumunun en büyük lanetlerinden birisidir. Günümüz de insanların küreselleşen çalışma anlayışı yüzünden kendine ve uykusuna ayırdığı zaman oldukça azalmış durumdadır. Ortalama yetişkin bir birey 5-6 saat aralığında uyumaktadır. Sabah kalktıklarında bu yüzden de çok fazla problem yaşamaları olağan gözükmektedir. Yapılan bir araştırma en çok trafik kazası olan zaman aralığının sabahın erken saatleri (7:00-10:00) ve gecenin en ilerleyen vakitleri (23:00-02:00) arasında olduğunu gösteriyor. Buna etken olan şeyin doğrudan uykusuzluk olduğunu söylemek mümkün değil, fakat uykusuzluğunda büyük bir etken olduğu ortadadır.

Uykuyu açmak için yapabileceğiniz en basit yöntem olarak gözüken enerji içecekleri ve kahve içme seçenekleri sağlığınız açısından çok doğru opsiyonlar değildir. Bunun için uykusuzluk problemi yerine kaliteli bir uyku kavramı üzerinde durmaya çalışacağız. Yine de gündelik hayat içerisinde ağır bir uykusuzluk yaşamanız durumunda, olduğunuz mekandan ya da yerden ayrılarak temiz bir hava alarak biraz yürümenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca soğuk bir soda da vücudunuzu rahatlatarak, içerisinde yer alan mineraller sayesinde size enerji verecektir.

Uyku Açma Yöntemleri

Kaliteli uyku için üç ana başlık altında incelemeler ve tavsiyelerde bulunacağım. Öncelikli olarak;

Uyku Öncesi

Eğer hayatınız belirli bir düzen içerisinde devam ediyorsa, yatma saatinizi biliyorsunuz demektir. Yatacağınız vakitten üç saat öncesinde hiç bir şey yememeniz gerekiyor. Yattığınızda metabolizmanızı yoracak ya da sizi uykunuzda rahatsız edecek bir durum olmamalı. Vücudunuz siz uyuduğunuzda, uyumuyor. Tam tersine daha çok çalışıyor. Bu yüzden metabolizmanızı yoracak bir hareket yapmanız sağlığınız açısından da kötü olur. Sigara, kahve, alkol ve çikolatadan özellikle uykudan önce uzak durun.

Uyku Sırasında

Yattığınız ya da uyuduğunuz yer oldukça önemlidir. Kullandığınız yatak, yatak odanız, yatak odanızda bulunan eşyalar bile sizin uykunuzu ve psikolojinizi etkileyecek faktörler arasındadır. Yatacağınız yerde mümkünse stabil bir durumda olmalı. Olağan dışı bir ses ya da bir ışık gelirse bu da uykunuza zarar verecek ve ertesi gün sizi daha da yoracaktır. Uyku zamanında mutlaka telefonunuzu sessize alın, eğer alarm kullanıyorsanız sadece alarm sesini açarak uyuyun. Uykunuz sizin psikolojinizi doğrudan etkileyecektir.

Uyandığınızda

Uyandığınızda yapacağınız ilk şey, kendinize bu günün ne kadar güzel geçeceğini empoze etmek olmalı. Çünkü ilk başta kendinize enerji vermeniz gerekiyor. Kalktıktan hemen sonrasında yarım litre ılık ya da oda sıcaklığında bir su içmek sizi ve bedeninizi oldukça rahatlatacaktır. Eğer çalıştığınız iş masa başı bir iş ise, kalktığınızda az da olsa açma germe hareketleri vücudunuza uygularsanız, vücudunuzda olan enerji noktalarını açmış olursunuz (Bu duruma halk arasında afyon patlatma denir).

Günün en önemli öğünü, kahvaltıdır. Kahvaltıda gerçekten masanıza gelen her şeyi yiyebilirsiniz. Peynir, Süt, Bal, Reçel, Pekmez, Yumurta. Fakat yağlı yiyeceklerden yine uzak durun.

Tags : alkol kahveçay kahve dışında uyku açma yöntemlerikaliteli uykuuyku açma egzersizleriuyku açma kahveuyku açma müziğiuyku açma taktikleriuyku açma yöntemleriuyku açma yöntemleri ekşiuyku kaçırma metodlarıuyku nasıl kaçırılıruykusuzlukuykusuzluk kafeinuykusuzluktan kurtulmakuykuyu ne açaruyumadan önceuyumadan önce ne yapmalıyız
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.