close
Türkiye de futbol neden vazgeçilmez?

Futbol modern dünya da olduğu kadar Türk insanı için en büyük eğlence faktörlerinden biri. Ancak modern futbol maalesef ruhunu kaybederek endüstriyel bir hal aldı. Sonunda altı rakamlı olan sözleşmeler futbol dünyası için sıradanlaşarak, toplumun diğer mesleklerine kıyasla oldukça yükseldi. Bunun ile ilgili Manchester United’in dünyaca ünlü İspanyol futbolcusu Juan Mata: “Futbol dünyasıyla kıyasladığınızda kazancım normal. Ama dünyanın ve İspanya’nın %99.9’u ile karşılaştırdığımızda çılgın bir rakam” diyerek olayı farklı bir noktaya getirdi. Futbolun endüstriyel yapısı, kulüpler, ligler ve ülkeler arasında ki rekabeti de arttırdı. Ancak gelişmiş toplumlara kıyas ile gelişmekte olan ülkelerde futbol hayatın çok daha fazla merkezinde. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde, kişilerin futbolu neden bu kadar hayatın merkezine soktuklarını nedenleri ile incelemeye çalışacağız.

Tuttuğumuz Takımı, Neden Tutuyoruz?

Takım tutma kültürü, doğduğumuz yıllara göre şekilleniyor aslında. İlk olarak şu örneği göstererek başlayalım; “1990’lı yıllarda doğan çoğu kişi Galatasaray’ı destekliyor”. Bu zaten hali hazırda hepimizin bildiği bir örnektir, ailevi sebepler ya da farklı sebeplerden oluşan bir antipatiklik söz konusu değilse gayet de geçerlidir. Şimdi bu kadar kişi neden Galatasaray’ı destekledi o dönemde? Ya da neden sempati kazandı? Şimdi Galatasaray o dönemde bir çok kupa ve başarı kazandı, bu tabi ki gözüken en büyük sebeplerden biri. Ancak gerçek sebep bu değil.

Medya da futbolun yeri inanılmaz büyük. Halk da tabi ki bunu istiyor ki, yayıncılar ve yapımcılar daha çok yapıyor. Şu an hali hazırda sadece futbol yorumculuğu ile ilgili beşten daha fazla kanal kırka yakın da futbol yorumculuğu ile ilgili program var. Tabi ki bu kadar medyanın gündemde olması ile kişilerin bilincine daha çok işleniyor bu durum. İnsanlar arasında iletişim kurmak için birincil pozisyona da kısa sürede çıkıyor. Böylece kişi bilincine işlenen Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ya da yaşadığı şehir ile bağlantılı olan bir futbol takımı ile gönül bağı kurmaya başlıyor. Ancak olay bunun ile sınırlı değil, bir şey içselleştirilmesinde olan en büyük güç rekabet ya da yabancılaştırma ile mümkün olabilir.

Ortak Düşman ya da Rakip Daha Çabuk Sahiplenme Doğurur

Yaşadığımız ülkede Yunanistan’a ya da Ermenistan’a karşı bakış açımız nasıl? Ya da birkaç ay öncesinde uçak krizi yaşadığımız Rusya’ya karşı bakış açımız nasıldı? Peki bu bakış açımız bizi nasıl etkiliyor sizce? Bu tür kriz durumlarında ya da ortak bir rakip ya da düşmanlık alanında, içeride kalan kişiler daha çok kenetlenerek bağlı oldukları şeyi daha iyi temsil ettikleri ortaya çıkmıştır. Fakat bizim bu durumumuz ülke siyasetinden çok daha mikro durumlara karşı bile var. Mesela şehir milliyetçiliği konusunda dünya da belki de en üst sıradayız. Biri ile tanışır tanışmaz ilk sorduğumuz sorulardan biri “Nerelisin?” oluyor. Peki futbol takımları ile bu durumun ne gibi bir bağlantısı var? Mevcut futbol takımları ile kurduğumuz içsel bağlantılar ile rakip takımlara karşı rekabet ortamı yaratıyoruz. Bunun sonucunda aslında büyük bir milliyetçilik akımı başlıyor.

Bütün Gelişmekte Olan Ülkelerin Ortak Sorunu

İnsanlar içselleştirdiği bu durum ile farklılık gösterenlere karşı aslında dışlama uyguluyorlar. X takımının Y başarısı ile gurur duyarken Z takımının buna sahip olmaması durumunu göstererek bir dışlama uyguluyorlar. Bunun gibi örnekler çoğaltabilir, ama bunun gerçek nedeni çok daha üzücü bir sebep. İnsanların konuşabileceği ya da yaşayabileceği daha iyi bir konu maalesef yok. Ülkemizdeki insanların %60’a yakını gazeteleri okurken önce arka sayfa (spor bölümünden) başlıyorlar. Bu durumun gerçek nedeni, kişilerin yaşayacak ya da içselleştirecek hiçbir şeylerinin olmamasıdır. Bu durumun bize karşı bir faydası maalesef yoktur. İnsanların gündelik olarak spora ya da bu konu hakkında konuşmaya ayırdığı vakitle kendilerine ve geleceklerine çok daha faydalı şeyler yapabilirler.

 

Tags : futbol bağımlılığıfutbol makalesifutbol sosyolojifutbolla ilgili bilimsel makalelerfutbolu neden severizsosyolojik makalesosyolojik makalelerspor makalelerispor sosyolojisispor sosyolojisi makaleleritürk insanı neden futbolu severtürk taraftarları neden ateşlitürk toplumu futboltürk toplumu futbol zaafıtürkiye futbol analizitürkiye futbol aşkıtürkiye futbol konusutürkiyede futbol neden sevilir
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.