close
Merzifon Dağ Evi

Merhabalar; geçen hafta Samsun Yamaç Paraşütü Spor Kulübü’nün, Derin Yamaç Paraşütü Spor Kulübü (Merzifon) ile birlikte ortak bir etkinlik hazırladığı bilgisi paylaşıldı. Etkinlik için düşünülen tarih olarak da 18 Mart 2017 olarak, Merzifon Tavşan Dağı olarak belirlendi. Geçen yıl yine aynı dönem içerisinde yapılan bu etkinliği bilen arkadaşlar, bana da yaşanabilecekler hakkında öyküler anlatmaya başladılar. Tabi onların yaşadıklarını kendi öykümün üzerinde anlatmak niyetinde değilim, fakat orayı kötü anan bir kişi bile olmamıştı. Gideceğimiz yer hakkında basit bir bilgi vermem gerekirse; Merzifon içerisinde bulunan bu Tavşan Dağı, eşsiz manzarası ve doğal havası ile şehrin monotonluğundan kaçmak isteyen insanlar için bir çıkış noktası olması umulmuştu. Oraya çok hoş bir bağ evi, bir koruyucu evi ve yaklaşık altı dönüm arazi içerisinde piknik alanı hazırlanmıştı. Ancak beklenen ilgiyi maalesef görememişti. Derin Yamaç Paraşütü Spor Kulübünün yoğun çalışmaları ve Merzifon da geliştirilmeye çalışılan paraşüt sporunun Merzifon Belediye Başkanı tarafından da doğrudan desteklenmesi sayesinde alanın tamamı Derin Yamaç Paraşütü Spor Kulübünün hususi kullanımına tahsis edilmiştir.

İlk yola çıkarken, insanların yorumları ya da gideceğim ekibin ne kadar kaliteli olduğu gerçeği küçük bir an için kayboldu ve gidip gitmemek konusunda kararsız kaldım. Fakat Kadir Mert’in yoğun ısrarları beni yine evden çıkarttı… Samsun İlkadım’dan, Amasya Merzifon’a yaklaşık bir buçuk saatte vardık.

Amasya Merzifon Tavşan Dağı

Merzifondan içeri girip yavaşça Tavşan Dağı yoluna girdiğimizde ise, artık yeşil veya kırsal olan bitki örtüsü yerine bembeyaz bir çarşafa bırakmıştı. Gözümün alabildiği her yerde kar vardı. Daha geçen hafta Samsun da şort ve t-shirt ile dışarı çıkmıştım, ama burada bir metreden daha fazla kar vardı. Alt parantez olarak söylüyorum, tabi ki kalın kıyafetler ile birlikte gittik. Ama yine de çok üşüdük… Bizim gittiğimiz araçlar arazi araçları değillerdi, buradan Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı’ya teşekkür etmem gerekiyor. Bir metrenin üzerinde kar olan bir dağ yolunda seyahat etmemize karşın, asfalt üzerinde ne bir buz ne de bir kar birikintisi mevcuttu. Samsun Büyük Şehir Belediyesi ise, son elli yılın en yüksek kar yağışı yaşanan Samsun’un en işlek caddelerine bile kar küreme araçlarını sokmamıştı.

Merzifon Tavşan Dağı Paraşüt Etkinlik

Geldiğimizde, giriş kısmından dağ evine kadar yaklaşık beş yüz ya da altı yüz metre kadar da yürüyerek gitmemiz gerekiyordu. Önce 4×4 araçlar önden giderek yol açtılar, peşlerine bizler araçlardan inerek yürüyerek izleri takip ederek ilerledik. Tabi bu kadar yoğun bir kar arasında yürümenin zorluğunu hissetmek ayrı bir zevk verdi. Asıl süprizi ise dağ evini gördüğümüzde yaşadık!

Merzifon Tavşan Dağı Kır Evi

Ev içerisinde dört oda, iki şömine, bir mangal, bir soba, iki tuvalet, bir mutfak bulunuyordu. Göründüğü kadar ufak değildi. Girdikçe, Harry Potter romanında olan çadırlar gibi katlanarak büyüyor gibi hissettiriyordu. Girdikçe daha büyük sırlar barındıran evler gibiydi. Fakat unutmadan bu evi özel kılan bir diğer ayrıntı da manzarasıydı:

Merzifon Tavşan Dağı Manzarası

Tabi karnı acıkanlar direkt olarak manzarayı ve diğer ayrıntıları boş vererek mangalın başında yer almaya gittiler, fakat ben yine de kendimi eve tıkama niyetinde değildim. Orada Zafer ile karşılaştık sağ olsun beni kırmadı ve kızak bularak kaymaya çalıştık, beceremedik. Sorun bizdeydi bence, kızakta değildi. Sonrasında Okan ve Serdar da bize katıldı, bu sefer kızaklara suç bularak poşet ile kaymaya çalıştık. Daha iyi olduğuna garanti verebilirim. Sonrasında kardan kadın yaptık, dağ yürüyüşleri düzenledik ve daha bir çok şey.

Merzifon Tavşan Dağı Evi

Gece ilerledikçe, sohbetler, ateş başı oyunları, tavla, batak derken zaman geçiyor ve sohbet koyulaştıkça biz daha çok kendimizi oturduğumuz yere bırakıyorduk. O küçücük anlardan birinde Zafer ile göz göze geldik ve ilk atak benden çıktı “Hadi gece yürüyüşü!”. Hemen akabinde Mustafa, Volkan ve Zafer bana katıldı ve üzerimizi giyinerek ayın aydınlattığı kar yolunda yürümeye başladık. Araçlarımızın olduğu yere kadar ilerlediğimizde, Mustafa bana yukarı bakmamı söyledi. Daha önce bu kadar parlak noktayı yan yana sadece ekranlarda görmüştüm, gözüm gökyüzünde iken, kendimi karların üzerine doğru bıraktım. Ay sanki denize uyguladığı çekim kuvvetini yıldızlar ile birlikte benim üzerime yapıyormuş gibi hissediyordum. Özel bir andı, güzel bir geceydi.

18 Mart 2017 gecesi benim ve benim gibi düşünen bir çok insan için çok özel olduğuna eminim. Bütün gece sohbeti ile bana eşlik eden Mustafa Yılmaz, Volkan Övün, Nermin Yılmaz’a başta olmak üzere katılan herkese ve ev sahipliğini üstlenen Derin Yamaç Paraşüt Spor Kulübüne buradan çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız.

Tags : amasya paraşütdağ evimerzifon paraşütmerzifon tavşan dağısamsun paraşütsamsun yamaç paraşütüyamaç paraşütü merzifon
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.