close
motor yağı nasıl kulanılır?

Kullandığımız çeşitli motorlu araçların, sağlıklı çalışmaları ve sürtünmeden dolayı dişlilerinin zarar görmemesi için yağ kullanırız. Bu yağın belirli aralıklarla yenilenmesi gerekmektedir.

Motor Yağı Kaç Km’de Değiştirilmelidir?

Kullandığınız aracın modeline göre değişecektir. Eski model araçlarda maksimum beş bin kilometre de bir kez değişim tavsiye edilmektedir. Ancak yeni model araçlarda sekiz bin ya da on bin kilometre de bir kez değiştirmekte fayda vardır.

Motor Yağı Nasıl Seçilir?

Motor yağı seçerken, aracınızın marka ve modeli oldukça önemlidir. Ayrıca motorunuzun kullandığı yakıt türü de bir faktördür. Bu durumlara uygun olarak, aracınızın teknik servisinin önerdiği markanın dışına çıkmamanız daha sağlıklı olacaktır.

Motor Yağı Değişimi Gecikirse Ne Olur?

Motor yağı değişimi gecikirse eğer, yağ katılaşmaya ve pistonlar üzerinde olan kayganlaştırıcı etkisini yitirmeye başlar. Sonucunda pistonlar rahat hareket edemez ve sürtünme dolayısı ile ısı artar. Aracın metal parçaları bu doğan ısı sonucunda kaynar ve birbirlerine bağlanabilirler. Sonucunda motor yanması bile görülebilir.

Motor Yağı Püf Noktaları

Motorunuza kullanacağınız az miktarda yağ, motorunuzun doğru çalışmasını engelleyeceği gibi çok koymanız da motor ömrünüzü kısaltabilir.

Her araç için uygun bulunan bir motor yağı mevcuttur, bu yağa göre tercih yapmak ve uygun ölçüde kullanmak aracınızın ömrünü uzatır.

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?

Motor yağınızı kişisel olarak değiştirmek istiyorsanız, bunun için arabanın altına girebileceğiniz bir düzlem gerekmektedir. Ardından bir dizi işlem daha yapacaksınız ancak bana sorarsanız eğer, hiç bu konulara girmeyin. Ücretsiz şekilde yağ değişimi yapan istasyonlar mevcut. Doğrudan onlar ile bu işi halletmeniz mümkün.

Tags : 5w30 motor yağıaraba yağı fiyatlarıarabanın yağı kaç km'de değişirdizel motor yağıen iyi motor yağımotor yağ değişimi gecikmesimotor yağ değişimi ne zamanmotor yağımotor yağı değişimimotor yağı değişimi faydalarıMotor Yağı Değişimi Gecikirse Ne Olurmotor yağı değişimi nasıl anlaşılırmotor yağı fiyatlarıMotor Yağı Kaç Km'de Değiştirilmelidirmotor yağı kaç yılda bir değişmelimotor yağı nasıl değişilirmotor yağı nasıl değişirmotor yağı nasıl değiştirilirMotor Yağı Nasıl Seçilirmotor yağı nedirMotor Yağı Püf Noktalarımotor yağı raf ömrümotor yağı seçimiücretsiz yağ değişimi yapan istasyonlar
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.