close
Kuzey Işıkları

Norveç, Finlandiya gibi ülkeler başta olmak üzere yaz mevsiminin gelişi, aydınlığın ve umudun da gelişi olarak nitelendirilir. Sebebi kuzey ve güney de yer alan bu ülkelerin, kutuplara olan yakınlıkları yüzünden altı ay gece ve altı ay gündüz yaşamaları. Çok kısa bir zaman aralığında kısıtlı kalacak olan bu yaz mevsimi, hem coğrafya üzerinde olan bütün buzu eritiyor, hem de toprakları tekrar verimli haline geri döndürüyor. Fakat gözlerimiz ile tanık olabildiğimiz gerçek mucize ise gökyüzünde saklıdır. Aurora Borealis ya da bilinen adı ile Kuzey Işıkları. Sadece kuzey kutbunda belirli zaman aralığında ortaya çıkan bu durum, büyük bir şölendir. Yöresel halk geçmiş zamanlarda yazın geldiğini müjdeleyen bu ışıkları Tanrının bir lütfu olarak yorumlarlardı. Farklı renklerde olan ışıklar, hava karardıktan sonra ortaya çıkar ve dans etmeye başlarlar.

Güneşin içerisinde oluşan fırtınaların yol açtığı manyetik akımların, dünya üzerine yansıması olarak bilinen Kuzey Işıkları aynı zamanda Güney yarım kürede de yer almaktadır. Güney yarım kürede yer alan ışıklara ise Aurora Australis ismi verilmektedir.

Kuzey Işıkları

Nasıl Oluşur?

Kuzey ışıkları, güneşin içerisinde yer alan nova patlamalarının etkileriyle ortaya çıkan manyetik fırtınaların yarattığı solar rüzgarların içerisinde yer alan elektronların, dünya atmosferin de yer alan manyetik alanlar ile girdiği etkileşime verilen genel isimdir. Solar rüzgarlar ışık hızını andıran bir hız ile (saatte 1 milyon mil) hız ile güneşten uzaklaşarak, Güneş sisteminde yer alan bütün yapı taşları ile temasa geçerler. Güneş ışıkları sekiz saniye de dünyaya ulaşırken, solar rüzgarlar 40 saatte dünyaya ulaşmayı başarırlar. Ardından dünyayı savunan manyetik alan yani manyosfer duvarı ile buluşurlar. Bu buluşmanın ardından kimyasal reaksiyon gösteren manyosfer, solar rüzgarın içerisinde yer alan elektronlara karşı tepkime oluşturur. Genel olarak bu tepkimenin göze yansıyan ışık olaylarına da Kuzey Işıkları ismini veriyoruz.

Kuzey Işıkları

Nerede İzleyebiliriz?

İzlenmesi için belirlenen zaman aralıklarında, aşağıda koyacağımız liste de yer alan bölgelerden birinde olmanız yeterlidir. Daha önce izleyen kişiler, karşılaştıkları hiçbir şeye benzemediğini ve yaşadıkları en iyi deneyim olduklarından söz ettiler.

  • Svalbard, Norveç
  • Kakslauttanen, Finlandiya
  • Jukkasjärvi, İsveç
  • Reykjavik, İzlanda
  • Kuzey Kanada
  • İskoçya, Büyük Britanya

 

Kuzey Işıkları

 

Tags : kuzey ışıkları çekimlerikuzey ışıkları fotoğrafıkuzey ışıkları fotoğraflarıkuzey ışıkları hangi ülkekuzey ışıkları mucizekuzey ışıkları nasıl olurkuzey ışıkları ne zaman görünürkuzey ışıkları nedirkuzey ışıkları nereden görünürkuzey ışıkları türkiyekuzey ışıkları turu
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.