close
Kıvırcık yıldız masalı

Bu hafta YazBuz kitap kulübü için kitap belirlemek için araştırma yaparken tesadüf eseri elime geçen bir kitabı siz değerli dostlarım ile buluşturmak istedim. Kitabın yazarı olan sevgili Tülay Kumkar Malkoç ile yıllardır sosyal medya üzerinden arkadaş olmamıza rağmen, tanışmamız onun çıkarttığı bu güzel esere kadar beklemek zorunda kaldı.

Tülay Kumkar Malkoç Kimdir?

1980 Bakırköy/İstanbul doğumlu bir sanatçı ve sanat aşığı. Kendi tabiriyle “Adını bildiğinden beri” sanatla ilgileniyor. Üniversitenin resim bölümünden mezun olduktan sonrasında karikatür öğretmenliğine başladı. 2000 yılından itibaren Samsun’da ikamet etmeye başlayarak, sanatını ve sanatçı kimliğini buradaki insanlar ile buluşturdu.

Tülay Kumkar Malkoç ve kendi çizdiği karikatürleri.

Kendisi çalışmalarını şehir içerisinde verdiği özel kurslarda ve eğitim merkezlerinde uzun süre sürdürdü. Lama dergisi başta olmak üzere bir çok ulusal dergide yazıları ve çizimleri yayınlandı. Ayrıca bir çok yardım ve dayanışma derneğinde gönüllü olarak hizmet vererek, sanatını her yaştan insanla buluşturdu.

Son kitabı Kıvırcık Yıldız Masalı‘nı da bize yorumlamak için emanet etti.

Kıvırcık Yıldız Masalı İncelemesi

Önce söylemem gerekiyor, kitabı bir çırpıda bitireceksiniz! Buna garanti verebilirim… Ama tamamladığınızda avuçlarınızın arasında kalan kapalı kapağa bakarak, betimlemelerin arttırılmasına bile razı olarak biraz daha uzun olabilirmiş hissine kapılarak yazarın kulağını çınlatacaksınız. Tabi bu benim göreceli bir yorumum. Kitabı tamamladım ve az önce bahsettiğim durumu ben doğrudan yaşadım.

Ruhumu yutmuştu insan kostümü giymiş sefil yaratık. Bedenim toprak olmadıkça ruhum onun bedeninde esir kalacaktı. Bu gece bırımızın yarası kanayacaktı ya da ikimzde kan olup oluk oluk akacaktık.

Kitaba gelirsek eğer Yıldız var, aşıkları var, trajedileri var, marjinallikleri var, +14 yaş sınırı var ve sonucunda gerçekten kaliteli bir kaç saatinizi geçirebileceğiniz bir eser var. Latifesini bir kenara bırakırsam roman içerisinde giriş kısmı gerçekten sorunsuz bir şekilde atlatılabiliyor. Gelişme kısımlarında özellikle yazar kendi yeteneğinin farkında olacak ki betimlemelerini arttırma yoluna giriyor ve sizi tamamen içine hapsediyor. Kitabı güzelleştiren bir diğer ayrıntı da içerisinde olan kara mizah öğeleri ve fantastik alıntılar. Gerçekçi bir romanda beklemediğiniz bu küçük ayrıntılar sizi o kadar çok gülümsetiyor ki, romanın ciddiyeti ile bir anda yüzünüzde gülümseme oluşturuyor. Fakat sonuç kısmına vardığımızda ise biraz hızlı bir son sizi bekliyor.

Kitaba puanım 10/7

Tags : Kıvırcık Yıldız MasalıKıvırcık Yıldız Masalı incelemesiroman incelemesisamsun karikatürsamsun kitap yazarısamsunlu sanatçılartülay kumkar malkoçtülay kumkar malkoç kitapları
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.