close
Işınlanma Mümkün mü?

Işınlanma; Belirli bir eşyayı ya da canlıyı yer aldığı noktadan, başka bir noktaya ışık hızında seyahat etmesini simgeleyen teoriye verilen isimdir. Bir çok deney ve çalışma ile mümkünlüğü sorgulanmış, ancak başarılı bir sonuç şimdiye kadar elde edilememiştir. Tarihte bilinen ışınlanma deneyleri de yazıda yer almaktadır.

Işınlanma Düşüncesinin Doğuşu

Işınlanma teorisi tıpkı uçağın ve denizaltının bulunması gibi bir hikaye barındırıyor. İnsanlar fiziksel olarak eksikliklerini uzun zamandan beri teknoloji ile gideriyorlar. Bunda da ilham olarak doğanın kendisini alıyorlar. Balıkların su altında yaşamasından, denizaltılar; Kuşların gökyüzünde uçmasından da uçaklar hayal edilerek yapıldılar. Fakat Güneş ışığından ilham alınarak, bir çok bilim kurgu filmine ve bilim adamına konu olan ışınlanma şimdiye kadar olumlu bir sonuç vermedi. İnsanlar güneşe baktığında, sekiz saniyede dünyaya gelmesine dayanarak aynı güce kavuşmayı arzuladılar.

Işınlanma Teorisi

Işınlanmak için öncelikli olarak ışık parçacıklarının incelenmesi gerekmektedir. Bu yüzden de ışığın dalga parçacıkları araştırılmıştır. Demateryalizasyon (Maddenin kendi halinden ayrılarak, maddi özelliklerini yitirmesi) bu konuda bilim adamlarının en çok yararlandığı bilim disiplinlerinden birisidir.

Kuantum Dolanıklık Teorisi

Evrenin içerisinde yer alan bazı maddelerde eş davranan parçacıklar gözlemlenmiştir. Parçacıkların doğasında farklılık olsa bile, bağımsızlığı söz konusu olmamaktadır. Bir parça kuzeye giderken diğeri de güneye gider (Örn: Mıknatız). Bu prensibe dayanarak, maddenin belirli bir alandan farklı bir alana gönderilmesi mümkün olabilir.

No-Cloning Teorisi

Prensip olarak klonlanma olarak da geçebilecek olan bu teori, bilginin maddeden bağımsız olarak varlığını sürdürebileceğini ve belirli düşüncelerin tıpkı ışık parçacıkları gibi a noktasından b noktasına ulaştırılabileceğini savunur. Fakat ana kaynak olarak düşündüğümüz insan bedeni ya da yollayacağımız madde, maddesel özelliklerini kaybeder yani sonunda insan ölür.

Işınlanma Deneyleri

Işınlanma ile ilgili bir çok deney gerçekleştiği biliniyor. Ancak bunlardan sadece bir kaçı kamuoyuna yansıyacak kadar büyük bir etki bıraktı. Diğerleri sonuçları ya da ortaya çıkarttıkları yüzünden hükümet ya da kişiler tarafından koruma altına alınıyor.

Philadelphia Deneyi

1943 yılında İkinci Dünya Savaşı tüm hızı ile sürerken, Amerikan ordusu gemilerini radara yakalanmadan istediği sulara sokmak için araştırmalar yapıyordu. Bu araştırmaların sonuçları ya da araştırma doğrudan Amerika tarafından hiç bir zaman kabul edilmedi.

Araştırma için Einstein’in geliştirdiği Birleşik Alanlar Kuramı baz alınmıştır. Yüz dört mürettebatı bulunan USS Eldridge isimli askeri gemi deney sırasında yeşil bir bulut etrafında oluşarak altı yüz kilometre ötede olan bir alanda ortaya çıkmıştır.

Tags : gökkuşağı projesiışınlanma deneyiışınlanma deneyi philadelphiaışınlanma deneyleriışınlanma gerçekışınlanma makinesiışınlanma mümkün müışınlanma teknolojisiışınlanma teorileriışınlanma teorisiışınlanmak mümkün müKuantum Dolanıklık TeorisiNo-Cloning Teorisiphiladelphia deneyiportal ışınlanma
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.