close
Güneş Enerji Sistemleri

Güneş Enerjisinden Nasıl Elektrik Üretilir?

Fosil yakıt tüketimi, dünyaya ve solduğumuz oksijene çok fazla karbondioksit boşaltmakta. Bunun sonucunda küresel ısınma gibi felaketler kaçınılmaz hale gelmekte. Tabi bu durumun önüne geçerek, hem sağlıklı bir şekilde enerji üretimi hem de bütçenizi kurtaracak yöntemler de hali hazırda mümkündür. Bunlardan en bilinenleri; Rüzgar, dalga, güneş ve nükleer enerji sistemleri. Fakat nükleer enerji tesisinizi ev ortamında kurmanızın mümkün olmadığından dolayı, sadece Rüzgar ve Güneş enerji sistemlerini inceleyeceğiz.

Güneş Enerji Sistemleri

Güneş enerji sistemleri genel olarak iki farklı çalışma prensibi izlemektedir. Bu da iki farklı güneş enerji düzeneği oluşturmuştur. Termik Düzenekler ve Fotovoltaik Düzenekler olmak üzere iki farklı güneş enerji sistemi yer almaktadır.

Termik Düzenekli Güneş Elektriği

Güneşin ışıklarını toplayabileceği alandan meydana gelen ısının, düzenek içerisinde yer alan sıvıya ulaşması sonucunda buharlaşması ve ardından buhar türbininin çalışması ile birlikte düzeneğe bağlı bulunan jeneratörlere elektrik ulaşmasıdır.

Fotovoltaik Düzenekli Güneş Elektriği

Öncelikle fotovoltaik, güneş enerjisini, elektrik enerjisine dönüştüren yarıiletken maddelere verilen genel isimdir. Hazırlanan özel bir yüzeyi güneş görecek bir bölgeye yerleştiririz. Ardından kristalin güneş hücresinde olan aşağı ki kısmı, P tipi materyallerden en az bir tanesi ile tamamen kaplanarak, yeşil aralıkları oluşturması sağlanır. Ayrıca N tipi bir yukarı tabaka da hazırlanarak fosfor ya da arsenik gibi değişken elektronlar yaratabilecek kimyasallar ile kaplanır. Fotovoltaik devre eğer gerektiği şekilde hazırlanmış ise, elektronlar devreyi hazırlanan yollardan tekrarlayacak şekilde N yoluna doğru tamamlar. Elektrik bu sayede üretilir.

Yine bu yöntem sayesinde su tanklarında biriken suyun ısınması ile birlikte evlerinizde sıcak suyu da ücretsiz kullanmanız mümkün hale gelmektedir.

Güneş Enerji Sistemleri Faydalı mı?

Güneş enerji sistemleri genel olarak yaşadığınız bölge ya da konuma göre farklılık gösterebilecek bir kazanım sağlamaktadır. Eğer siz sadece gündelik ihtiyaçlarınız için bile düşünüyorsanız bu yatırım size kısa vadede geri dönüş sağlayacaktır. Burada bahsettiğimiz hem elektrik hem de sıcak su olarak, mevcut faturalarınızın tutarlarına kıyas ile çok daya uygun faturalar getirecektir. Hem de güneş enerji sistemlerinin bilinen hiçbir zararı da yoktur. Siz de gelecek nesillere güzel bir miras bırakmak için dünyayı koruyabilirsiniz.

Tags : ev tipi güneş enerji sistemlerigünej enerjisi enerjigüneş enerji sistemlerigüneş enerji sistemleri türkiyegüneş enerjisi elektrik üretimigüneş enerjisi hakkında bilgigüneş enerjisi karadenizde kullanılır mıgüneş enerjisi kışın kullanılır mıgüneş enerjisi nedirgüneş enerjisi nedir kısacagüneş enerjisi nedir ve kullanım alanlarıgüneş enerjisi nerelerde kullanılırgüneş enerjisi su ısıtımıgüneşten nasıl enerjitürkiyede nerede güneş enerji sistemleri
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.