close
Ertesi Gün Hapı

Yaşadığımız ilişkilerden sonra gebeliği önlemek için ertesi gün hapı ya da halk arasında ki ismi ile doğum kontrol hapları kullanılır. Sizlere ertesi gün haplarının sağlık açısından bir zararı olup olmadığını ve nasıl kullanacağınızı açıklayacağız.

Eğer Korunmazsanız Hamile Kalacaksınız

Korunmadan ilişkiye giren kadınların, bir yıl içerisinde gebeliğe yakalanma oranı %90 civarındadır. Bu rakam bu kadar yüksek olunca, Kadın Prezervatifi ve erkek prezervatifine ek olarak doğum kontrol hapları kullanımı yaygınlaştı. Eğer düzgün şekilde korunursanız gebeliği %99’a kadar engellemek mümkündür. Tabi ki kullandığınız ürünün kalitesi ve son kullanma tarihini geçmemesi de önemli ayrıntılardır.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapı, sürekli kullanılan bir ilaç olarak da geçerlidir. Çünkü erkek arkadaşınız ya da eşiniz ile ilişki sırasında gündelik kullanmanız bile problem yaratmaz. İlişkinin ardından ertesi gün kullanabilir ya da ilişkiden hemen önce de kulanabilirsiniz. Sonucunda bu gebeliğinizi yüksek oranda engelleyecektir.

Dip Not: Ertesi gün hapı kesinlikle düşük yapmak için kullanılmaz. Amacı sadece gebelik engelleyicisidir.

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri ve Zararları

Ertesi gün hapını ayda bir kezden daha fazla kullanmak sağlığınız için büyük zararlara yol açabilir. İçerisinde barındırdığı yüksek hormonlar yüzünden adet döneminizde dengesizliğe sebep olur. İlacı tükettikten sonra mide bulantısı ve kusma ihtiyacınız olabilir. Eğer ilacı aldıktan iki saat sonra kusarsanız, ilacı tekrar tüketmeniz gerekir. Eğer düzenli bir cinsel hayatınız varsa, sürekli kullanımı doğru değildir. Bu konuda bir doğum kontrol uzmanından tavsiye almanızda fayda vardır.

Ertesi Gün Hapı Kullananların Yorumları

Kullanan kişiler gebeliklerini %99’a kadar önlemeyi başarmıştır. Fakat içerisinde barındırdığı yüksek hormonlar yüzünden adet dönemlerinde kadınların başlarına büyük problemler açabilmektedir.

Tags : doğum kontrol hapıdoğum kontrol hapı nasıl kullanılırdoğum kontrol hapı zararlarıdoğum kontrol ilacıella ertesi gün hapıella ertesi gün hapı kullanımıella ertesi gün hapı nasılertesi gün hapı ellaertesi gün hapı fiyatıertesi gün hapı fiyatı 2017ertesi gün hapı kullananlarertesi gün hapı nasıl kullanılırertesi gün hapı yan etkileriertesi gün hapı yorumlarıertesi gün hapı zararlarıertesi gün ilacı
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.