close
Entegrasyon nedir?

Entegrasyon, kelime anlamı olarak birleşme demektir. Fakat sosyal bilimler içerisinde anlam bütünlüğü olarak aynı anlama gelse de, disiplinlerde farklılık gösterebilmektedir. Size entegrasyonun farklı bilim disiplinlerinde olan anlamını ve asimilasyon ile arasında olan farkları anlatmaya çalışacağım.

Entegrasyon, kelime kökeni olarak Aydınlanma Çağı sonrası ortaya çıkan bir terimdir. Fakat günümüzde olan anlamına kavuşması; İkinci dünya savaşı sonrasında Almanya’nın göç politikasının ardından yaptığı çalışmalar ile sağlanıyor. Almanya hükümetinin, ekonomik ve sosyal problemlerin kökeninin, yaşayan göçmenlerden kaynaklandığını savunması, ayrımcılık politikasının başlamasına neden olmuştur. Bunun ardından, entegrasyon çalışmalarına başlayarak, her gencin öncelik ile doğduğu toprağın vatandaşı ve bu normlara uyması gerektiğini, ardından ise alt kimliğini savunabileceğini söylemiştir.

Fakat burada bir virgül koymamız gerekir, çünkü şimdiye kadar açıkladığım kısım, asimilasyon ile eş anlamlı gibi gözükebilir. Asimilasyon ve entegrasyon çok ince bir ayrıma sahiptir sosyoloji ve psikoloji içerisinde. Asimilasyon, belirli bir toplum yapısı içerisinde yer alan azınlıkların, alt kültür ve üst kültür kavramı oluşturarak kendi kültürlerinden soyutlayarak çoğunluğa uyum sağlamalarını zorunlaştıran politikalar bütünüdür. Ancak entegrasyon içerisinde, doğrudan bir asimilasyon yapılmamaktadır. Burada kişilerin sadece yaşadıkları topluma göre şekillenerek gelişimlerini sağlamaları ve kendi öz benliklerini ikinci plana atmaları beklenmektedir.

Bir örnek ile bu durumu anlatmamız gerekir ise; Müslüman ülkelerde yaşayan bireyler halk arasında öpüşmeleri ya da alkol tüketmeleri hoş karşılanmaz. Ancak yaşadıkları ülke, bunlara karşı hoşgörülü ise, buna uyum sağlamak zorundadırlar.

Entegrasyon Uygulayan Ülkeler

Entegrasyon uygulayan ülkeler, genellikle göç alma potansiyeline sahip ülkelerdir. Burada en büyük payda Amerika gibi gözükse de, şimdiye kadar en yüksek entegrasyon politikası uygulayan ülke Almanya’dır. Onların dışında Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere ve Avustralya da anılabilmektedir.

Türkiye’de Entegrasyon Çalışmaları

Türkiye Cumhuriyeti kurulmasının ardından doğrudan bir entegrasyon çalışması yapıldığını söylemek güçtür. Çünkü kuruluşunun ardından yapılmaya çalışılan bir asimile programı vardır. Kürtlerin, Türkleştirilmesi adına, dönemin Cumhurbaşkanı, Mustafa Kemal Atatürk muhacır göçlerini Kürt bölgelerine yönlendirmiş ve onları Türkleştirmeye çalışmıştır.

2014 yılında yaşanan Suriye iç savaşının ardından, üç milyon Suriyeli mülteciye kapılar açıldı. Fakat Türkiye’nin bu göçmen politikası, entegrasyon problemleri yüzünden büyük eleştiriler aldı.

Farklı Bilimlerde Entegrasyon

Entegrasyon ayrıca ekonomi, teknoloji bilimleri ve biyolojide de sıklıkla kullanılan bir terimdir. Birleşme deyimi, tam olarak kelime anlamı ile işlemektedir. Örneğin bilgisayar mühendisliği içerisinde entegrasyon, farklı ağların ya da hard disklerin birleştirilmesi adına kullanılabilen bir terimdir.

Tags : entegrasyon çalışmalarıentegrasyon ders notlarıentegrasyon makaleentegrasyon nedirentegrasyon nedir kısacaentegrasyon örneklerientegrasyon politikasıentegrasyon tanımıentegrasyon tanımı kısacaentegrasyon ve asimilasyonentegrasyon ve asimilasyon farkları
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.