close
Elmanın sağlığa faydaları

Türkiye toprak mahsulleri konusunda oldukça şanslı bir ülke. Bir çok sebze ve meyve ülkemizde işleniyor ve üretiliyor. Bugün elmanın faydaları hakkında size bilgi vermeye çalışacağım.

Elmanın günümüze ulaşıncaya kadar bir çok hastalığın tedavisinde kullanıldığını biliyor muydunuz? Özellikle eski Çin toplumunda elma ateş düşürmesi için hastalara verilirdi. Ancak günümüzde yapılan bilimsel testler, elmanın içerisinde olan posa sayesinde bağırsakları iyi çalıştırdığını göstermektedir. Elma asidi bağırsak bakterilerini öldürmek konusunda da oldukça başarılı. Eski Roma İmparatorluğunda, kabız olan hastalara da elma verilirdi bu yüzden.

Elmanın Sağlığa Faydaları

Elmanın faydalı olduğu hastalıklar; Bağırsak kanseri, yüksek kolesterol, kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı (diyabet) ve obezite. Bu hastalıkların tedavisi için doğrudan kullanılmasa bile, gıda takviyesi olarak kullanılmasında hiç bir sakınca yoktur.

Elma Kahveden Daha İyi Bir Uyku Açıcı mı?

Elmada kafein var mı?” sorusu uzun zamandan beri halk arasında konuşulan bir konu. Fakat elma içerisinde doğrudan bir kafein bulunmamaktadır. Yeşil elma içerisinde karbonhidrat oranı oldukça yüksektir. 200 gram civarında olan bir yeşil elma içerisinde 110 kalori barındırır. Bu da güne iyi başlamanız için gereken enerjiyi vücudunuza sağlar.

Günde Kaç Elma Yemeliyiz?

Bir gün içerisinde, ortalama iki elma yemenin sağlığınız için faydaları yukarıda yer almaktadır. Ancak kabuğunu soymadan yememenizi tavsiye ederim. “Vitamini kabuğunda” ironisi aslında gerçektir.

Elmanın Faydaları Nelerdir?

Elma içerisinde yer alan mineral, vitamin ve antioksidanlar sayesinde, kişinin hastalıklara karşı direncini arttırmaktadır. Dünya da en çok elma yiyen üçüncü ülke de Türkiye’dir. Fakat elmanın gerçek faydaları konusunda bilgimiz maalesef zayıftır. Elma bir meyveden daha fazlasıdır.

Taze Elma Nasıl Kurutulur?

Elmayı yemek için sadece taze olduğu dönemde yemek gibi bir zorunluluk yoktur. Bu yüzden elmayı yemek için kurutma yöntemi de uygulanmaktadır. Bundan yaklaşık bir kaç ay öncesinde markette kurutulmuş elma kırıntılarının satıldığını gördüm. İşin aslı ilk başta ön yargı ile yaklaştım fakat üzerinde yazan besin değerlerini gördüğümde oldukça şaşırdım. Kurutulmuş elmayı tatlılarınızın üstlerinde kullanabilirsiniz. Ya da atıştırmalık olarak da gündelik hayatın içinde hızlıca kullanabilirsiniz.

Tags : elma bağırsakelma diyabetelma kafeinelma uyku açıcıelma uyku açıcı mıelma uyku açmaelmada kafeinelmanın faydalarıelmanın faydalı olduğu hastalıklarelmanın sağlığa faydalarıelmanın yararlarıelmanın zararlarıgünde kaç elma yemeliyizkırmızı elmanın yararlarıtaze elma nasıl kurutuluryeşil elmanın yararları
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.