close
Balık yağı hapı

Balık yağı, gıda takviyesi sınıfında olan bir besindir. Bir çok hastalığı önleyici etkisinde olup, içerisinde Omega 3 yağı barındırmaktadır.

İnsan vücudu, Omega yağlarını üretemez. Bu yüzden de dışarıdan omega takviyesi almak durumundayız. Su ürünleri Omega konusunda oldukça zengin besin kaynaklarıdır.

Balık Yağı Hapı Faydaları

Balık yağı; Uskumru, ton balığı, somon ve sardalye içerisinde bulunan yağ elde edilerek hazırlanır. Balık yağı kapsüllerine ayrıca, E vitamini takviyesi yapılır. Bunun sebebi çıkartılan yağın bozulma süresini uzatmaktır. Ayrıca markalara göre değişerek içerisinde; Demir, A, B1, B2, B3, C, D vitaminlerini de barındırabilir.

Balık Yağı Hapı balık Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Balık yağı, sadece sporcular için değil, gündelik olarak insanların da kullanması gereken bir haptır. Bunun bir çok sebebi bulunmakta; Hastalık tedavilerinde omega yağı oldukça güçlü bir destekleyicidir. Yüksek kolesterol seviyesine sahip kişiler içinde bire birdir.

Balık yağı beyniniz için çok önemlidir. Beyin fonksiyonları üzerinde yapıcı etkileri bulunmaktadır. Depresyon, psikoz, dikkat dağınıklığı ve alzheimer’a karşı balık yağı kullanılmaktadır.

Yüksek tansiyon probleminiz var ise, ilaç kullanmanıza bile gerek kalmadan balık yağı kullanabilirsiniz (kullanımınızı doktor kontrolünde yapmanızda fayda vardır). Omega sahip olduğu asit sayesinde, damar açıcı ve kan basıncını düzenleyici bir etkiye sahiptir.

Kalp hastalıklarında özellikle gıda takviyesi adına doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Kalp sağlığını korumak için ve trigliserit değerlerini normale götürmek için günde bir tane balık yağı hapı kullanmanızda fayda vardır.

Balık Yağının Zararları

Balık yağının yan etkileri ve önlemleri ise, biraz şüphe uyandırıyor. Genellikle kullanan kişilerin, yanlış kullanımı ya da dozaj ayarlayamaması yüzünden ortaya çıkıyor. Eğer hafta da iki kez ya da daha fazla balık tüketiminiz mevcut ise ekstradan balık yağı hapı takviyesi almanıza kesinlikle gerek yoktur. Eğer sürekli ya da tedavi gördüğünüz bir rahatsızlık var ise, doktorunuzun kontrolünde almanız tavsiye edilir. Dozajı düzgün kullanılmazsa eğer, kilo almanıza sebep olur. Ayrıca koruyucu maddeler ile hazırlanan balık yağı haplarının, mide bulantısı, ağızda kötü tat ve iştah eksiltme gibi yan etkileri bulunmaktadır. Kullanacağınız marka ile ilgili araştırma yapmanızda fayda vardır.

Tags : balık yağı faydalarıbalık yağı hapıbalık yağı hapı nedirbalık yağı hapının zararlarıbalık yağı nedirbalık yağı yan etkileribalık yağı zararlarıbalık yağının içerisinde ne varbalık yağının zararları
akol

The author akol

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.